Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jak naprawdę wyglądają studia?

Rozpoczęcie studiów zawsze jest związane z niemałym stresem – zwłaszcza, że dość często oznacza również pierwsze poważne uniezależnienie się od rodziców. Studia wyglądają również zupełnie inaczej, niż jakikolwiek wcześniejszy etap edukacji. Studenci nie siedzą bowiem w szkolnych murach od 8 do 15, lecz zajęcia mają rozłożone na cały dzień, co ma swoje plusy jak i minusy. W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć, czym studenckie życie różni się od szkolnego, jak wygląda i jak się do niego przygotować

Jak wyglądają studia?

Przede wszystkim - bardzo duży nacisk położony jest na samodzielną naukę, zwłaszcza na studiach zaocznych i wieczorowych. Jak podejść do tego problemu? Możliwości są przynajmniej dwie. Jedną z nich jest śledzenie „na żywo” aktualnie omawianych tematów w literaturze fachowej – jest to jednak dość kłopotliwe i drogie, bo często do jednego przedmiotu rekomendowanych jest nawet kilka różnych publikacji. Alternatywą są korepetycje w serwisie BUKI. Platforma posiada bogatą bazę przedmiotów i nauczycieli, dopasowaną również do potrzeb studentów.

Bez większego problemu odnaleźć tu można wykładowców i nauczycieli specjalizujących się w przedmiotach poruszanych tak na wykładach z przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Umożliwia również bardziej indywidualny sposób nauki, a także możliwość skupienia się na tych tematach, które aktualnie poruszane są na zajęciach.

Warto pamiętać, iż, choć studia stacjonarne są najpopularniejszą opcją, niekoniecznie muszą być najlepsze. Nauka w systemie stacjonarnym oznacza bowiem bardzo często zajęcia porozrzucane po całym tygodniu, często w wydawałoby się zupełnie losowych godzinach, pomiędzy którymi należy jeszcze zorganizować dojazd.

Wielu osobom praktycznie uniemożliwia to podjęcie normalnej pracy w czasie studiowania – zwłaszcza, jeśli studiują kierunek wymagający maksymalnego skupienia, jak medycyna czy prawo. Alternatywą są studia zaoczne i wieczorowe, pozwalające łatwiej pogodzić naukę z pracą. Niestety jednak, studiując zaocznie, możemy praktycznie zapomnieć o wolnych weekendach - nauka zarówno w sobotę, jak i w niedzielę trwa często od 8:00 do nawet 20:00. Do tego są to, niestety, studia w pełni płatne - nawet na państwowych uczelniach.

Studia - co i jak?

Pierwszą różnicą, jaką zauważymy od razu, jest zmiana organizacji nauki. Rok szkolny, czy też akademicki, zaczyna się nie we wrześniu, ale w październiku. Relacje z nauczycielami są, przynajmniej na początku, o wiele bardziej formalne, niż to do czego przyzwyczaiło nas choćby liceum.

Sam system edukacji jest tu zresztą o wiele bardziej sformalizowany i niektóre uczelnie – przede wszystkim te prywatne – wymagać będą od nas podpisania stosownej umowy o naukę, zanim przyjmą nas do grona studentów

Zajęcia z kolei trwają nie 45, lecz w zdecydowanej większości przypadków 90 minut. Można je podzielić na kilka podstawowych typów: wykłady, ćwiczenia, laboratoria, lektoraty. To, do jakiego stopnia wymagana jest obecność studenta na zajęciach, zależy w dużej mierze od prowadzącego, choć za najbardziej luźną formę zajęć uchodzą wykłady, na których obecność z reguły w ogóle nie jest obowiązkowa.

Jak wygląda życie na studiach?

Życie studenckie w mediach, szczególnie serialach, często przedstawiane jest jako czas wielkich imprez i przygód – i z pewnością w dużej części takie jest. Wielu „doroślejszych” ludzi z sentymentem wspomina czasy swoich studiów, często pamiętając je jako najlepszy, najbardziej pełny wolności i beztroski okres w życiu. Ale studia to nie tylko imprezy i przyjaźnie - to przede wszystkim nauka.

Nauka, do której należy podejść poważnie przez cały okres studiowania, nie tylko przy okazji zbliżającej się sesji. Aby przejść przez studia suchą nogą należy mieć otwarty umysł i przygotować się na konieczność wchłonięcia sporej ilości specjalistycznej wiedzy. Dlatego właśnie tak dobrym pomysłem jest skorzystanie z korepetycji online Buki, gdzie utalentowani wykładowcy w prosty i indywidualny sposób pomogą w utrwaleniu wiadomości poznanych podczas nauki na uczelni.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę