Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


W HOŁDZIE SKAZANYM NA ŚMIERĆ

Członkowie Młodzieżowego Koła TPZŁ działającego przy ZSEiO nr 6 w Łomży uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy memoratywnej dla uczczenia ofiar zbrodniczej działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944-1956, która odbyła się 21 czerwca na ulicy Nowogrodzkiej.

Uroczystości rozpoczął biskup Stanisław Stefanek, przewodnicząc w katedrze Mszy św. koncelebrowanej w intencji pomordowanych oraz więzionych i prześladowanych.
Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Galerii „Na Sienkiewicza 8” w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, gdzie przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z dyrektor Oddziału Białostockiego, Barbarą Bojaryn – Kazberuk otworzyli wystawę zatytułowaną  „W imieniu Rzeczypospolitej. Skazani na śmierć”.  Na kilkunastu dużych planszach prezentowane są m.in. nazwiska i sylwetki zarówno ofiar jak i oprawców.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na ul. Nowogrodzką 5, przed budynek państwa Śmiarowskich, gdzie w latach 1944-1956 znajdowała się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Uroczystość rozpoczęły dramatyczne dźwięki  zamykanych krat więziennych, kroki i strzał z pistoletu. Zaraz potem ulicę wypełniły przejmujące słowa wiersza  „Zaproszenie na Nowogrodzką” i hymn państwowy.

Prezes Zarządu Głównego TPZŁ Zygmunt Zdanowicz  wyraził przekonanie, że już nigdy żaden Polak nie podniesie ręki przeciwko drugiemu Polakowi.

Prezydent Mieczysław Czerniawski mówił m.in.: - Jesteśmy tu, gdyż nie możemy uciekać od prawdy, od trudnej przeszłości naszej Ojczyzny, aby móc godnie myśleć o jej przyszłości. Za murami tego domu w latach 1944-1956 nagromadziło się wiele miłości w imię której ludzie cierpieli lub odchodzili na zawsze. Tym większy nasz szacunek, a jestem przekonany, że także mieszkańców Łomży do inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, która wydobyła z mroków niepamięci tamte – jakże ważne w historii naszej Małej Ojczyzny – wydarzenia.

Aktu odsłonięcia tablicy zakrytej więzienną kratą przeplataną kolczastym drutem i biało-czerwonymi kwiatami dokonali więźniowie Nowogrodzkiej 5, obecna współwłaścicielka  kamienicy Wanda Gorczyńska oraz autor projektu tablicy, Bartosz Kłosiński.

Tablica poświęcona została: "Łomżyniakom i mieszkańcom ziemi łomżyńskiej za wierność niepodległej Ojczyźnie, męczonym i zamordowanym w komunistycznej katowni przy ul. Nowogrodzkiej 5 w latach 1945- 1956 przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży".

Kratę wykonał perfekcyjnie  Edward Przybylak z kwiaciarni „Ogrodnik”. Po odsłonięciu zawisła ona pod tablicą i była pierwszym wieńcem  złożonym w hołdzie ofiarom. Zgromadzeni oddali hołd ofiarom chwilą skupienia. Niezwykle wzruszającym akcentem było też odegranie „Ciszy” na trąbce. 

Podczas uroczystości na Nowogrodzkiej nadeszła wiadomość, że w tym samym czasie na cmentarzu polskich żołnierzy pomordowanych w Katyniu rozpoczyna się Msza św., w której uczestniczyli łomżyniacy - uczestnicy pielgrzymki rowerowej do Katynia i Smoleńska. To niezwykle symboliczne przesłanie i "międzynarodowe" spotkanie modlitewne łomżyniaków nad grobami ofiar przemocy i stalinizmu miało niezwykłą wymowę moralną...
Uroczystość zakończyło składanie kwiatów przed tablicą memoratywną, zapalenie zniczy i „Rota”.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
wt, 09 lipca 2013 19:59
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:23:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę