Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Teatralna Walizka po raz 36.

Teatralną etiudą w wykonaniu Bogdana Szczepańskiego, Tomasza Bogdana Rynkowskiego, Miłosza Cieślika i w finale dyrektora Jarosława Antoniuka, rozpoczął się 36 Międzynarodowy Festiwal TeatralnyWalizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem konkursowym były „Włosy mamy” Teatru Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej. Jeszcze dziś odbędą się trzy kolejne, w tym plenerowe widowisko „Echa” krakowskiego Teatru Migro na Starym Rynku. Przez cztery dni łomżyńska publiczność będzie mogła zobaczyć łącznie aż 20 spektakli teatrów z ośmiu krajów, w tym z Gruzji i z Kanady, a do tego wystawę teatralnych plakatów Przemysława Karwowskiego.

Walizka to niezmiennie jeden z najbardziej prestiżowych lalkowych festiwali teatralnych w Europie i kulturalna wizytówka Łomży nie tylko w kraju, ale też na arenie międzynarodowej. Co ważne festiwal przetrwał trudne czasy pandemii, odbywając się również w latach 2020 i 2021, a mimo sanitarnych rygorów i hybrydowej formuły zainteresowanie nim ze strony publiczności wcale nie zmalało. To wszystko sprawiło, że tegoroczna edycja Walizki otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rekordowe dofinansowanie w wysokości 249 tysięcy złotych, uzyskując przy tym najwyższą punktację spośród ponad trzystu wniosków. Są też inni sponsorzy, w tym  zarząd województwa podlaskiego i miasto Łomża. – Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka to wydarzenie, na które czeka się cały rok, to niezwykła, teatralna uczta – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zapraszając na spektakle dla młodszych i starszych widzów oraz akcentując familijny charakter imprezy, szczególnie w Dniu Dziecka. Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś podkreślał z kolei, że Walizka to najbardziej znaczące wydarzenie kulturalne w Łomży i bardzo znaczące w województwie podlaskim, dodając, że władze województwa są z festiwalem na dobre i na złe, wspierają  go i będą to czynić nadal. 

Tradycyjnie już festiwal otworzyła teatralna etiuda, eksponująca Pegaza i walizki, z udziałem   Tomasza Bogdana Rynkowskiego, Miłosza Cieślika i w finale dyrektora Jarosława Antoniuka oraz pierwszoplanową rolą teatralnego kompozytora Bogdana Szczepańskiego, grającego na kontrabasie.

Schodząc ze sceny artysta symbolicznie podkreślił, że to pierwsza edycja festiwalu bez zmarłego niedawno Przemysława Karwowskiego, wykonując fragment marsza żałobnego. 

W konkursie o Grand Prix oraz inne nagrody o łącznej wysokości 22 tysięcy złotych oraz dodatkowe i rzeczowe, będzie rywalizować 12 teatrów z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Francji, Kanady, Słowenii oraz aż pięć polskich. Oceniać je będzie jury w składzie: Zbigniew Głowacki, czyli poprzednik Jarosława Antoniuka na stanowisku dyrektora Teatru Lalki i Aktora, Bożena Sawicka,  Aleksandra Rembowska, Jarosław Perszko i Ewa Piotrowska. Każdy festiwalowy dzień będzie wyglądać podobnie: od rana do godzin wieczornych w sali TLiA, Hali Kultury i sali Filharmonii Kameralnej będą odbywać się spektakle konkursowe, a finał to widowisko plenerowe na Starym Rynku bądź placu katedralnym. Wyjątek to 1 czerwca, bowiem na Dzień Dziecka przygotowano aż dwa spektakle plenerowe na Starym Rynku: o 13:00 „Księżycowe opowieści” zaprezentuje Teatr Małe Mi, a ukraiński Teatr Vuala o 19:00 „Cyrkowe kolory”.

Kolejne spektakle plenerowe to dzisiejszy „Echa” Teatru Migro (18:30, Stary Rynek), piątkowy „Testament Szewczenko” ukraińskiego Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia (21:00, Stary Rynek) oraz wieńczący w sobotę cały festiwal „Arcadia” Teatru KTO (20:00, plac katedralny). To wszystko odbędzie się w plenerowym nurcie offowym „Moje miasto”. – Tematem przewodnim 36 edycji będzie „Teatr mówi…” –  przybliża ideę festiwalu w jego programie dyrektor Jarosław Antoniuk.  – W ramach tego sformułowania zaprezentujemy spektakle, które nie pozostają obojętne wobec przemian zachodzących w nowej rzeczywistości  i te, które otwierają się na inne kultury, estetyki, powstałe w Bośni i Hercegowinie, Kanadzie, Bułgarii, Francji, Słowenii, Gruzji i Polsce.  Pragniemy, aby festiwal stał się ważnym miejscem artystycznym teatru formy i jego inkluzywności, który stworzy przyjazną przestrzeń widzom, a twórcom pole do dyskusji.

Tradycyjnie podczas festiwalu wystąpią też gospodarze z Teatru Lalki i Aktora, prezentując poza konkursem swój najnowszy spektakl „Niesamowite przygody skarpetek” w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka. Do tego jeszcze dzisiaj w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku zostanie o godzinie 18:00 otwarta wystawa festiwalowych plakatów, projektowanych w latach 1987-2022 przez Przemysława Karwowskiego (1957-2023), wieloletniego scenografa Teatru Lalki i Aktora i kierownika tej galerii.

https://teatrlomza.pl/festiwal/

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę