Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wycieczka do Izraela

Szanowni Państwo,

Będąc ostatnio zaproszony przez Pana Napoleona Fortini na spotkanie Klubu dyskusyjnego dotyczące turystyki Nowogrodu nasunęły mi się takie refleksje z mojej ostatniej wycieczki do Izraela.

Postanowiłem podzielić się nimi z Państwem, znalazłem tam bowiem ślady Nowogrodu.

Pierwszy znaczący to w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie . Otóż można tam znaleźć ślady Żydów zamieszkujących na całym świecie. Z tyłu Instytutu, na skale znajduje się około 60 ogromnych kilkunastometrowych głazów, na których wyryte są nazwy miejscowości. Wrażenie jest niesamowite. Trudno by się znaleźć w swoistym labiryncie, ale przy wejściu istnieje recepcja. Podaje się nazwę miasta po angielsku NOWOGROD ;chwila oczekiwania i jest. Tablica nr 42, na życzenie sympatyczna pani drukuje mapkę z zaznaczonym szukanym kamieniem. Teraz można bez problemu dojść do tego miejsca. Jest to rejon WARSZAWA, obok Nowogrodu można odczytać ; Łomża, Stawiski , Śniadowo, Zbójna, Kolno  czy Kadzidło.

Jest to niesamowite. Kawałek historii zamknięty w krótkim napisie.

Drugim takim tropem to Dom Łomży w Tel-Avivie. Prowadzony od paru lat przez Panią Shoshanę Donin.

Jest to swoiste żywe  muzeum oddalone ponad 4.000 kilometrów. Można tam odnaleźć zdjęcia, rodzinne pamiątki, wycinki z gazet, reprodukcje czy współczesne obrazy tworzone przez ludzi związanych z Łomżą i okolicami.

Są tu pamiątki oczywiście z Łomży jak również z  Ostrołęki, Myszyńca Kolna,

Nowogrodu. To ważne, że ludzie kultywują pamięć o swoich rodzinnych stronach , o swoich rodzicach, dziadkach skąd pochodzili, gdzie mieszkali czym się zajmowali. Dom Łomży powstał społecznie siłami ludzi dobrej woli, chcących ocalić swoją historię od zapomnienia.

A może wśród mieszkańców Nowogrodu są również pamiątki dotyczące Żydów mieszkających w tych terenach ?

Chętnie je obejrzę, może ktoś zechce się nimi podzielić (w nowej siedzibie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży powstaje część stałej ekspozycji dotyczącej tego okresu historii ).

                                             

      Zbigniew S.Ciszek

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę