Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Biblioteczne spotkanie bez podsumowania projektu

Pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie w zakładanej formie ostatniego z serii spotkań projektu Międzypokoleniowe Mosty Kultury. – Klasa, która miała przyjść na to spotkanie jest od środy na kwarantannie i nie udało nam się w tak krótkim czasie zaprosić kogoś innego – mówi Anna Adamiak, wraz z Mają Śmiechowską inicjatorka spotkań, mających integrować ludzi w różnym wieku na płaszczyźnie kultury. Czwartkowe spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się więc tylko z udziałem seniorów, będąc zarazem inauguracją w tej lokalizacji Dyskusyjnego Klubu Książki.

W ramach autorskiego projektu społecznego Międzypokoleniowe Mosty Kultury, realizowanego w ramach programu Akademia Liderów Fundacji św. Mikołaja, zaplanowano cztery imprezy. Trzy z nich: seans filmowy w Hali Kultury, wieczorek poetycki w I LO oraz koncert w szkole muzycznej odbyły się bez przeszkód, gromadząc łącznie około 120 uczestników w różnym wieku. Okazało się, że integrowanie młodzieży i seniorów poprzez dyskusje o poezji, filmie i muzyce ma sens, chociaż nie zawsze informacja o poszczególnych wydarzeniach docierała do osób starszych, potencjalnie zainteresowanych udziałem. Ostatnie spotkanie, koncentrujące się na książce, podczas którego młodsi i starsi czytelnicy mieli wymienić opinie na temat obyczajowej powieści „Była sobie rzeka” Diane Setterfield, udało się już połowicznie, z powodu absencji młodzieży. Była to zresztą już druga sytuacja z pandemią w tle podczas realizacji projektu, który z powodu kolejnych lockdownów był opóźniony i doszedł do skutku dopiero w tym roku. 

–  Mimo wszystko uważam, że sam fakt, iż udało się nam to zorganizować, jest na plus – ocenia Anna Adamiak. – Okazało się, że są ludzie zainteresowani czymś takim, nawiązałyśmy współpracę z Halą Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną czy MDK-DŚT, pozyskałyśmy też sponsorów, OSM Piątnica i piekarnię z Piątnicy. Teraz, jeśli oczywiście sytuacja będzie sprzyjająca, planujemy cykl spotkań w szkołach, żeby przedstawiać tam założenia Akademii Liderów Fundacji św. Mikołaja, bo może dzięki temu znajdą się nasi następcy w tego typu działaniach.

Dyskusyjny Klub Książki w nowej lokalizacji
Dyskusyjny Klub Książki powstał w MBP w14 lat temu, prowadzony początkowo przez Tomasza Myśkiewicza, a od roku 2009 przez Justynę Kozicką. Od niedawna zmienił jednak miejsce spotkań, przenosząc się z Długiej 13 do filii przy ulicy Księżnej Anny 2. – Spotkania dyskusyjnego klubu książki będą teraz odbywać się w Filii nr 2 i będę ich moderatorką – mówi Karolina Wnuczyńska. – Można powiedzieć, że tak naprawdę zaczynam teraz budować swoją grupę, chociaż część uczestników spotkań w bibliotece na Długiej przeszła do nowego miejsca i nie sprawiło im to problemu. Zaskoczyło mnie to bardzo pozytywnie, bo wiadomo, że człowiek przyzwyczaja się do miejsca i innych ludzi, ale liczę też, że przyłączą się do nas nowe osoby. Mieliśmy wcześniej spotkanie organizacyjne, dzisiaj startujemy już na dobre. 

Spotkania będą odbywać się w dotychczasowej, comiesięcznej formule: lektura ustalonej wcześniej książki i dyskusja po jej przeczytaniu. 

– Nie wiem jeszcze jaką formę przybiorą te spotkania, bo chciałabym zaproponować coś od siebie – mówi Karolina Wnuczyńska. – Rozmawiałam już z koordynatorkami z Książnicy Podlaskiej, bo było już jedno szkolenie, wiem więc jak to ma wyglądać. Planuję też spotkania w plenerze, na przykład przed biblioteką, żeby było jakieś urozmaicenie. Będziemy też myśleć z paniami jakie książki wybrać na przyszły rok, bo ich listę można też stworzyć samodzielnie, co jest kolejnym atutem tych spotkań, że nikt nie narzuca z góry co mamy czytać. Taki dyskusyjny klub źle się ludziom kojarzy: że jest to nudne, że nic się tam nie dzieje. Jest jednak zupełnie inaczej, bo to fajna forma spędzania wolnego czasu, integracja w miłej amtosferze, a dyskusje są nie tylko o wybranych książkach, ale też o zamiłowaniach czytelniczych czy innych pasjach – podsumowuje bibliotekarka.

Wojciech Chamryk

 

mm
so, 23 października 2021 09:52
Data ostatniej edycji: nie, 24 października 2021 20:19:12

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę