Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 03 stycznia 2025 napisz DONOS@

Barwny świat ziół z plastycznego konkursu

Główne zdjęcie
MDk-DŚT

19 nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie z Łomży w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Makulatura to nie śmieć – zioła”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 220 prac z całego kraju. Podsumowała go pokonkursowa wystawa w Galerii Bonar MDK-DŚT. – To już jedenasty konkurs i jestem bardzo zadowolona, ponieważ mamy piękną wystawę, która pachnie latem, ziołami i łąką – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, dodając, że to wystawa działająca na zmysły i warto ją zobaczyć.

Konkurs plastyczny „Makulatura to nie śmieć“ wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem, a jego wartość jest podwójna, bowiem poza pokazaniem i rozwojem plastycznych umiejętości uczestników kształtuje również postawy proekologiczne, ucząc poszanowania przyrody.

– Naszym głównym celem było uwrażliwienie dzieci na przyrodę, tak jak głównym celem edukacji ekologicznej jest uczenie myślenia proekologicznego, kształtowanie postawy wobec problemu ochrony środowiska oraz uświadomienia człowiekowi jego miejsca wobec natury – mówi Anna Bureś. – Mając to wszystko na uwadze od lat staramy się za pośrednictwem tego konkursu realizować te cele, chcielibyśmy u uczestników konkursu zmienić system wartości na rzecz ochrony środowiska, żeby selekcjonowali śmieci, żeby recykling dawał odpadom drugie życie.

Realizację tych założeń doskonale widać na pokonkursowej wystawie, którą dopełniły warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków – ziołowej kuli do kąpieli, prowadzone przez Paulinę Karczewską (Rękociało). Wykorzystywanie różnych technik, nieszablonowe podejście i ogromna kreatywność, a dobór materiałów wręcz nieograniczony: nie tylko różne rodzaje papieru, ale też tkaniny, plastik i wiele innych odpadów – pozornie już bez żadnej wartości, ale wciąż przydatnych, jeśli ma się pomysł na ich ponowne użycie.  

– Ten konkurs jest bardzo kreatywny, ponieważ do stworzenia pracy uczestnik musi zgromadzić odpowiednie materiały – zauważa Anna Bureś. – To makulatura, ale też odpady, a do tego jakieś drobne elementy natury – coś, co jest niepotrzebne, ale wciąż zachwyca na przykład barwą, można więc temu dać drugie życie. 

Jak podają organizatorzy, na konkurs wpłynęło 220 prac z 45 placówek oświatowych i kultury z całej Polski. Oceniała je komisja konkursowa w składzie: Gabriela Horosz, Ewa Skłodowska i Urszula Sępkowska, nauczycielki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Przyznano 20 nagród, 15 prac wyróżniono, 50 zakwalifikowano na wystawę.  

W kategorii szkoła specjalna nagrodzono Natalię Sznejder, Patryka Bikowskiego, Bartosza Białego z Łomży oraz Gabrielę Drobek z Załuczy. Wyróżnienia zdobyli: Martyna Michalak z Załuczy oraz Bartosz Tomaszewski, Jakub Grzymała, Cezary Kosiński, Barbara Czechowska i Paweł Łada z Łomży.

Wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się: Ida Bajno (Łomża), Aleksander Żbikowski (Płock), Ada Żelazna (Łomża), Mateusz Wałęsa (Szczecin) i Martyna Nowicka (Katowice). Wyróżnienia otrzymali: Wiktor Fornalewski (Lublin) oraz uczniowie łomżyńskich szkół Maja Kazimierczuk, Ignacy Jaroszewski i Magdalena Biedrzycka.

W kategorii klas IV-VI nagrodzono Zofię Antecką (Łomża), Monikę Rosołowską (Łomża), Lenę Zuzgę (Łomża), Julię Sawę (Lublin) i Dominikę Zuzgę (Łomża). Z wyróżnień cieszyli się: Mateusz Kodzis (Lublin), Helena Horosz (Łomża) i Gabriel Nabit (Lublin).

Z uczniów klas VII–VIII jurorom najbardziej podobały się prace Amelia Dubli z Kurowic, Piotra Cyrulewskiego ze Szczecina i Aleksandry Trojanowskiej z Warszawy. Wyróżniono: Julię Konarską (Szczecin) i Marcelinę Karwowską (Miastkowo).

Spośród licealistów nagrodzono zaś Norberta Sierpnia z Łukowa, Mariolę Koc z Ciechanowca i Julię Krynicę z Łomży.

– Mam nadzieję, że nasz konkurs prowokuje rodziców i nauczycieli do włączenia się w rozmowę z dziećmi na temat ochrony środowiska, recyklingu, selekcji odpadów, jak powinniśmy żyć, żeby żyć w zgodzie z naturą – podsumowuje Anna Bureś. – Chcemy też pokazać ile zastosowań w plastyce ma makulatura, bo we wcześniejszych konkursach wykorzystywaliśmy ją do robienia papieru czerpanego, wikliny papierowej, papier mâché, a główną techniką naszego konkursu jest kolaż, dający bardzo duże możliwości, w którym naprawdę można wykazać się wyobraźnią i fantazją.

Wojciech Chamryk 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę