Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wystawa papieska w Krzyżu

Główne zdjęcie
Zbigniew Zalewski, autor fotografii papieża z Łomży

Plenerową wystawę „Oto czynię wszystko nowe. W rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny” otwarto przed kościołem Krzyża Świętego. Przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku ekspozycja dokumentuje wizyty papieża Jana Pawła II w trzech miastach północno-wschodniej Polski w czerwcu 1991 roku. Była wśród nich również Łomża, a wykonane wówczas przez Zbigniewa Zalewskiego zdjęcia są prezentowane na tej wystawie. – W ciągu tych dwóch dni kompletnie nie miałem świadomości skali i rangi wydarzenia, w jakim miałem możliwość uczestniczyć – wspomina Zbigniew Zalewski. – Dotarło to do mnie dopiero kilka dni później, gdy papież wyjechał już z Łomży.

Przygotowana przez IPN wystawa ma przypomnieć o wizytach Papieża Polaka w Łomży (4-5 czerwca 1991 roku), Białymstoku (5 czerwca) oraz Olsztynie (5-6 czerwca) w czasie czwartej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Dla mieszkańców północno-wschodniej Polski było to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko w wymiarze duchowym, nierzadko najważniejsze w ich życiu.

Dlatego na papieskie msze ciągnęły ogromne tłumy wiernych, a wielu z nich zabrało ze sobą aparaty fotograficzne. Nie zabrakło również zawodowych fotografów, a jednym z nich był Zbigniew Zalewski. – Na kilka tygodni przed wizytą papieża z kolegami, którzy profesjonalnie zajmują się fotografią, przetestowaliśmy wszystkie dostępne na rynku filmy/klisze – to słowo może być obecnie obce dla młodych ludzi – opowiada Zbigniew Zalewski. – Zdecydowaliśmy, że ja sfotografuję to na Fujifilmie (renomowanej japońskiej firmy – red.) i stać nas było wtedy na zakup 12 rolek z 36 klatkami każda Ale w związku z tym, że wiele lat, będąc już uczniem szkoły podstawowej i średniej, chodziłem na kółko fotograficzne, nauczyłem się zakładać filmy tak, że wychodziło 37 klatek. Stąd materiał na łomżyńską część tej wystawy. Wyboru zdjęć dokonała pani Patrycja Leszczyńska z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku  – przesłałem jej wszystkie wglądówki jakie miałem, a ona, mając całą koncepcję wystawy i jej wizję, wybrała te najciekawsze.

Na wystawę składa się 20 plansz. Podstawą są zdjęcia: ukazujące również pamiątki z tej pielgrzymki, jak wejściówki, identyfikatory, znaczki, pamiątkowe obrazki czy afisze, ale przede wszystkim dokumentujące tamte dni, często pokazujące wzruszenie i emocje pielgrzymów. 

– Cieszę się bardzo, że te zdjęcia wciąż funkcjonują w przestrzeni publicznej – zauważa Zbigniew Zalewski. – Fajną rzeczą jest, że tę wystawę przygotowała osoba młoda, pani Patrycja Leszczyńska,  której nie było jeszcze na świecie w 1991 roku, było więc to dla niej wydarzenie zupełnie historyczne. Jej spojrzenie poprzez pryzmat tej wystawy na to wszystko, na ten czas, jest zupełnie inne niż ludzi, którzy mieli okazję w tym uczestniczyć. 

– To było niesamowite doświadczenie, cofnąć się o 30 lat – potwierdza autorka scenariusza wystawy, tekstów i wyboru zdjęć Patrycja Leszczyńska. – Urodziłam się w Białymstoku, mogę więc odnieść się do mego rodzinnego miasta, jak wyglądało 30 lat temu, jak zmieniło się na przestrzeni tych lat, jak ludzie inaczej się ubierali i wyglądali. Przygotowywanie tej wystawy uświadomiło mi również jak wielkie było to wydarzenie, dla każdego z tych miast i każdej z osób, które w nich uczestniczyły. Dobór zdjęć to było bardzo duże wyzwanie, ponieważ zwróciłam się z apelem do mieszkańców Łomży, Białegostoku i Olsztyna o przysłanie fotografii. Zdawałam sobie sprawę, że był 1991 rok, więc fotografia była zupełnie inna niż w czasach współczesnych, ale dostaliśmy aż kilkaset zdjęć, zarówno od amatorów, ale też profesjonalnych fotografów, było więc z czego wybierać, ale trochę to trwało. 

Zdjęcia dopełniają opisy przebiegu pielgrzymki w poszczególnych miastach oraz cytaty z homilii 

wygłoszonych wówczas przez Jana Pawła II, a wystawę „Oto czynię wszystko nowe. W rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny” przed kościołem Krzyża Świętego można oglądać do końca czerwca. 

– Chcemy w ten sposób oddać hołd świętemu Janowi Pawłowi II, ale także pobudzić do refleksji nasze sumienia, czy wypełniliśmy jego testament – mówił biskup Tadeusz Bronakowski. – Czwarta pielgrzymka do ojczyzny w 1991 roku była nie tylko kolejną, ale pierwszą po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. I papież nie przyjechał wtedy z kwiatami i gratulacjami, przyjechał z niezwykle ważnym przesłaniem: jeśli chcecie budować prawdziwą wolność, to musicie ją oprzeć na mocnym fundamencie. I dlatego papież, stacja po stacji, miasto po mieście, głosił dekalog, mówił: jest oto dziesięć prostych słów, ale od nich zależy przyszłość człowieka, Europy i świata. 

 

Wojciech Chamryk

Foto: Zbigniew Zalewski, autor fotografii papieża z Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Zbigniew Zalewski, autor fotografii papieża z Łomży i ks. Andrzej Godlewski, proboszcz Parafii Krzyża Świętego
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę