Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 stycznia 2025 napisz DONOS@

Prace konserwatorskie w Muzeum Diecezjalnym

Główne zdjęcie
List Jana Kazimierza po konserwacji

Kolejne zabytki z Muzeum Diecezjalnego w Łomży odzyskują dawny blask. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do muzeum wróciły właśnie kolejne odrestaurowane obiekty, w tym bardzo ciekawy list króla Jana Kazimierza oraz obraz przedstawiający świętego Antoniego. – To był niezinwentaryzowany destrukt, przez lata przechowywany w fatalnych warunkach, nie wiedzieliśmy nawet kogo przedstawia – mówi ks. dr Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Prace konserwatorskie odsłoniły jego dawne piękno, a do tego okazało się, że pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku i znajdował się w jednym z pierwszych kościołów w parafii Sokoły.

Już od siedmiu lat Muzeum Diecezjalne realizuje kolejne projekty konserwacji zabytków ze swych zbiorów, co jest możliwe dzięki ministerialnym dotacjom w ramach Funduszu Promocji Kultury.

– Obecnie realizowane zadanie „Konserwacja muzealiów z kolekcji Muzeum Diecezjalnego - IV etap” było podzielone na dwa lata, 2020 i 2021 rok – mówi ks. Tomasz Grabowski. – Tym razem dysponowaliśmy kwotą 202 tysięcy złotych, z czego 107 tysiącami na rok obecny. Diecezja łomżyńska również wygenerowała do tej kwoty wkład własny w wysokości 32 tysięcy, dzięki czemu mogliśmy zrealizować kolejne zadanie. Koniec prac był przewidziany na grudzień tego roku, ale konserwatorzy mieli więcej czasu, dzięki czemu już 30. kwietnia wróciły do nas, po szczegółowych badaniach, kolejne odrestaurowane i zakonserwowane obiekty.

To wspomniany już wizerunek św. Antoniego, starodruk z pierwszej połowy XVI wieku oraz trzy listy: pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, malarza Wojciecha Gersona i króla Jana Kazimierza.

– Ten obraz to prawdziwa perełka – ocenia ks. Tomasz Grabowski. – Niestety nie udało się ustalić tożsamości jego autora, ale przypuszczamy, że był lokalnym artystą. Konserwacja tylko tego obiektu kosztowała 76 tysięcy złotych, ale dzięki temu uratowaliśmy piękny zabytek.

Nowe życie w pracowni konserwatorskiej Gorek Restauro, już od lat współpracującej z Muzeum Diecezjalnym zyskały też: łaciński słownik z 1540 roku oraz trzy listy.

– List Józefa Ignacego Kraszewskiego jest bardzo ciekawy, dotyczy bowiem tworzenia struktur polskiego szkolnictwa artystycznego w Poznaniu, a Polska była przecież wtedy pod zaborami – mówi ks. Grabowski. – List Wojciecha Gersona to kondolencje, ale też ciekawa pamiątka po tym wybitnym malarzu. Z kolei list króla Jana Kazimierza dotyczy naszej diecezji, bo jest w nim mowa o ustanowieniu w parafii Dąbrówka Kościelna dwóch dni odpustowych oraz możliwości targowych. Wszystkie te obiekty, wraz z odrestaurowanym w ubiegłym roku listem malarza Józefa Brandta, prezentujemy na nowej ekspozycji rękopisów i starodruków.

Muzeum Diecezjalne planuje już kolejne działania, mające na celu sukcesywne odnawianie i konserwowanie następnych obiektów ze swych bogatych zbiorów, ukazujących nie tylko historię diecezji łomżyńskiej, ale też wielowiekowe dzieje Łomży w powiązaniu z działalnością i funkcjonowaniem Kościoła na tych terenach.

– Zakończyliśmy ten etap, ale to na pewno nie koniec naszych starań – zapowiada ks. Tomasz Grabowski. – Będziemy sukcesywnie aplikować o kolejne środki i odnawiać następne obiekty, dzięki czemu ocalimy dla przyszłych pokoleń dobra kultury liczące setki lat, zabytki bezcenne dla historii Polski i naszego regionu. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Muzeum Diecezjalne

 

Foto: List Jana Kazimierza po konserwacji
Foto: Kraszewski przed konserwacją
Foto: List Jana Kazimierza przed konserwacją
Foto: Obraz po konserwacji
Foto: Obraz przed konserwacją
Foto: Starodruk przed konserwacją
Foto: Starodruk przed konserwacją
Foto: Starodruk przed konserwacją
Foto: Starodruk po  konserwacji
Foto: Starodruk po  konserwacji
Foto: Po konserwacji
Foto: Przed konserwacją

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę