Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Potrójny jubileusz: 70, 40 i 25 lat

Trzy instytucje zorganizowały jednocześnie galę jubileuszową w środę, 20. marca 2024. Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży świętuje 70-lecie działalności z dyrektorem Jarosławem Cholewickim na czele. Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie obchodzi 40. rocznicę działalności z dyrektor Ewą Sznejder. Powiat Łomżyński ma 25. urodziny ze starostą Lechem M. Szabłowskim i wicestarostą Marią Dziekońską. Gala w nowoczesnym stylu odbyła się w Filharmonii Kameralnej.

Organizatorzy potrójnego jubileuszu mogli być zadowoleni z frekwencji. Sala FKWL na pół tysiąca miejsc prawie wypełniona gośćmi, m.in., przedstawicielami samorządu i instytucji z województwa podlaskiego, Łomży, gmin powiatu, samorządów sąsiednich, stowarzyszeń, placówek kultury etc. Na program złożyły się trzy filmy: o historii ROK, Muzeum  i Powiecie, złożone z wypowiedzi na wstępie wymienionej czwórki osób. Około 5-minutowe obrazy ukazały dzieje i współczesność 3-ech Jubilatów. Do wywiadu i wspominek na eleganckiej sofie i fotelach zasiadali: Lech Szabłowski i Krzysztof Kozicki; Stanisława Chyl i Ewa Sznejder; Jarosław Cholewicki. Rozmowy przedzielano występami wokalnymi, muzycznymi, tanecznymi, np., tenor festiwalowy Jacek Szymański, sopran musicalowy Żaklina Olchowik, alt jazzowy Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Studio Wokalne ROK, Grupa Weta ZPiT Łomża, Tacy Sami, pary taneczne KTT Akat i Franek Gronostajski na pianinie. W trakcie gali wykonawcom akompaniował zespół: Mateusz Bakun – bas, Marcin Jadczak – perkusja, Michał Olchowik – akordeon, Grzegorz Sekmistrz – pianino, aranżacje i kierownictwo. Na koniec oficjele gratulowali jubilatom, wielu pozowało do wspólnego zdjęcia i skosztowało pysznego tortu.

Powiat Łomżyński – moje miejsce na Ziemi
Powiat Łomżyński jest jednym z 314 w Polsce. Składa się z 9 gmin, okalających Łomżę. Obszarem zajmuje 1355 km kw. Gminy miejsko-wiejskie to Nowogród i Jedwabne; wiejskie to Gmina Łomża, Śniadowo, Miastkowo, Zbójna, Przytuły, Piątnica i Wizna. - Powiat Łomżyński dostrzega młodzież, uzdolnioną artystycznie, muzycznie, naukowo, sportowo, przyznając jej co roku stypendia – mówi starosta Szabłowski. - Dostrzegamy ludzi aktywnych zawodowo, którzy przyczynili się do rozwoju społeczno-gospodarczego, i tym osobom starosta przyznaje także nagrody. Wspólnie z prezydentem Łomży co roku nagradzamy najlepszych przedsiębiorców, przyznając Łomżyńskie Anioły Biznesu. Dostosowujemy urząd Starostwa do potrzeb interesantów z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki wsparciu finansowemu PFRON, wymieniliśmy w budynku windę; wyposażyliśmy urząd w mobilne pętle indukcyjne, tablice / plany tyflograficzne na każdym piętrze, elektryczne krzesła ewakuacyjne i materace ewakuacyjne; wyremontowaliśmy schody. Wymieniliśmy drzwi do nowej sali obsługi w przeniesionym wydziale komunikacji, co pozwoli na podniesienie jakości usług dla mieszkańców. Dostosowujemy urząd do wymagań nowych technologii, m.in. e-usługi z Europejskiego Funduszu Regionalnego, Cyfrowy Powiat z RPO WP. Dbamy o poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach i coraz lepszy komfort życia mieszkańców i podróżujących. Powiat zarządza siecią 530 km dróg. W ciągu 25 lat najnowszej historii powiatu co roku kolejne drogi były remontowane. Najlepszy okres to ostatnie 5 lat, gdy za kwotę około 220 milionów zł pozyskanych środków zewnętrznych udało się  wyremontować i przebudować 120 km dróg. Najważniejsze to: Śniadowo – Brulin – Strzeszewo w kierunku Szumowa i Zambrowa; Chojny – Nowogród do Kolna; Wizna – Jedwabne do Stawisk i Kolna. Przebudowaliśmy drogi, łączące miejscowości, i miejsca niebezpieczne dla poruszających się przy szkołach i kościołach. Zapraszamy do odwiedzenia Powiatu Łomżyńskiego, do pozostania tutaj dłużej i zamieszkania, bo stworzyliśmy dobre warunki do życia dla każdego.  

Dobry czas
Muzeum Przyrody w Drozdowie powstało w 1984 r. jako filia Muzeum Okręgowego w Łomży. - Stało się naszą jednostką wraz utworzeniem powiatu w roku 1999 – wspomina  wicestarosta Maria Dziekońska. - Dziś możemy podziwiać wyremontowany dwór Lutosławskich z willą. Jedyny dwór szlachecki w powiecie zachował swoją strukturę i funkcję społeczną...

W 1946 r. majątek posiadał niewielki areał, dlatego po wojnie nie był rozparcelowany. Dzięki temu, mogła w nim zamieszkać Maria Niklewiczowa z Lutosławskich. Przekazała go w latach 70. Skarbowi Państwa. Muzeum ma zbiory przyrodnicze. W dworze eksponowane są pamiątki Rodziny Lutosławskich, zasłużonych dla Ojczyzny, co pozwala pokazać historię szlachty w regionie. W 2019 r. do nazwy Muzeum Przyrody dodano Dwór Lutosławskich. Powstał zamiar zmiany nazwy na Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego, który zmarł tu w 1939 r. Ekspozycje służą prezentacji flory i fauny Kotliny Biebrzańskiej i ziół z Doliny Narwi oraz dorobku kulturalnego i tożsamościowego mieszkańców w okresie kilkuset lat. Przez 5 lat przeprowadzono inwestycje na ponad 8 mln złotych, w tym połowę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wyremontowano dwór z willą i zbudowano pawilon przyrodniczy. Razem z parkiem tworzą piękny zakątek Ziemi Łomżyńskiej. Napawają dumą i dając nadzieję, że „przyszłe pokolenia będą w pełni korzystać z dobrodziejstwa, jakie to miejsce oferuje”. Dyrektor Ewa Sznejder wyjaśnia, że szklana elewacja pawilonu nawiązuje do dawnych dworskich oranżerii. Wewnątrz będzie, m.in. wystawa z żywymi rybkami świata w akwariach. Historię Polski i Narodowej Demokracji obrazuje w willi gabinet pamięci Romana Dmowskiego. Muzeum prowadzi badania naukowe, zorganizowało 80 wystaw i 18 konferencji, wydało 20 książek. Posiada 7 tysięcy eksponatów, profesjonalny zespół pracowników i plany rozwoju. To naprawdę dobry czas Muzeum.

PDK, WDK i ROK
- Kluby, zespoły i grupy artystyczne przy ROK-u skupiają łącznie ponad 300 osób – mówi Jarosław Cholewicki, który jest dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży od 1990 r. Jego praca to połowa historii placówki, która powstała w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, a od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Jako pierwsza zaistniała orkiestra dęta, krótko - do 1954 r. - pod kierunkiem Jana Tuzinowskiego. Zbigniew Michalski założył zespół akordeonowy. Później powstały kolejne zespoły – np. wokalne: Zbigniewa Michalskiego i Janusza Bączka, baletowe Izabeli Rożnowskiej i Wandy Bończy, cygański Wiesława Sokołowskiego, orkiestra dęta Jana Boćniewicza, teatralny Andrzeja Antosa i Wiesława Sokołowskiego. Ten zespół istniał do 1989 roku przy zmieniającym się składzie instruktorskim. Z grupą teatralną pracowali też: Juliusz Świredo, Anna Latos, Małgorzata Sawicka. Muzyk Sław Jan Rekosz i tancerz Kazimierz Pawczyński w 1977 r. stworzyli Zespół Pieśni i Tańca Łomża.  W 1968 r. dyrektorem PDK została Marianna Pierożyńska (do emerytury; 2-letnia przerwa od 1974 do 1976, dyrektorował Ryszard Szymański). Instruktorzy pracowali z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Henryk Osicki poprowadził zespół plastyczny, a Tadeusz Dudo fotograficzno–filmowy. Podczas gali dyrektor Cholewicki pozdrowił serdecznie gości od 90-letniej dyrektor Pierożyńskiej.

Kultura cały ROK 
Dom Kultury organizował Święto Kultury Staropolskiej od 1972 r., konferencje naukowe, wystawy, przedstawienia teatralne, konkursy recytatorskie, korowody. W 1976 r. Dom Kultury przekształcono w wojewódzki. PDK i WDK mieściły się przy ul. Sadowej, ale musiały opuścić budynek kościelny. Jarosław Cholewicki zabiegał o stałą siedzibę dla Regionalnego Ośrodka Kultury, który od 1996 r. mieści się przy Małachowskiego 4, gdzie działają: ZPiT Łomża z choreograf Justyną Wawrzyniak; KTT Akat - Magda i Jacek Baczewscy; Klub Plastyków Nieprofesjonalnych; Studio Wokalne ROK – Agnieszka Żemek – Pawczyńska;  ROK band pod kierownictwem Grzegorza Sekmistrza; Grupa Tacy Sami i Teatr Tańca – Justyna Wawrzyniak. ROK organizuje liczne imprezy ogólnopolskie: Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, plenery malarskie, turnieje taneczne i konkursy plastyczne; Wojewódzki Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych, Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Edukację artystyczną ROK łączy z upowszechnianiem folkloru, kultury i sztuki kurpiowskiej. - To działalność, która chroni od zapomnienia, przywraca szacunek i godność początkom naszej kultury, kultury szeroko rozumianej.  Zajęcia plastyczne prowadzone przez Justunę Kryszpin - Żmudę, a od ponad 30 lat wspólnie z pułkownikiem Matuszewskim panią Teresą Matuszelańską oraz Izabelą Cierpikowską współprowadzona jest Galeria N.

 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę