Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Badania ratujące życie.

Czyli co o cytologii każdy wiedzieć powinien.

Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania, nowotworem złośli¬wym u kobiet. Dane z rejestrów nowotworów wskazują, że każdego roku na świecie odnotowuje się około 500 tys. nowych przypadków tego raka. W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Dzieje się tak, dlatego, że niestety wciąż niewiele kobiet wie, że rakowi szyjki macicy można zapobie¬gać w prosty, skuteczny, nieinwazyjny i tani sposób - poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.
Badanie cytologiczne, czyli tzw. rozmaz szyjkowy określany również mianem „Pap test", wprowadzone zostało w 1942 r. przez George'a Papanicolau. Pozwala ono wykryć wczesne postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym-bezobjawowym. Dzięki niemu można również wykryć stany  przednowotworowe  (mogące doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy). Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy są:
•    nie wykonywanie badania cytologicznego w ogóle;
•    nie wykonywanie tego badania przez długi czas (dłuższy niż 5 lat).

KIEDY I JAK CZĘSTO NALEŻY WYKONYWAĆ BADANIE CYTOLOGICZNE?

Badania cytologiczne powinny być rutynowo wykonywane u każdej kobiety, po inicjacji seksualnej - początkowo raz w roku przez pierwsze 3-4 lata, a następnie po¬wtarzane nie rzadziej, niż co 3 lata. Biorąc pod uwagę wieloletni zwykle rozwój cho¬roby, zapewnia to wykrycie jej na etapie przednowotworowym lub wczesnego, w pełni wyleczalnego, stadium. Zalecenia powtarzania badania, co 3 lata u każdej kobiety po 25 r.ż. zwykle do 65 r.ż., dotyczą masowych badań przesiewowych, czyli tzw. skryningu raka szyjki macicy. U kobiet ze zidentyfikowanymi czynnikami wysokiego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, badania należy powtarzać częściej (np. w przypadku obniżonej odporności imunnologicznej - infekcja HIV, przeszczepy, dializy, immunosu¬presja lub infekcje wirusowe typami HPV o wysokiej onkogenności).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę