Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bieg Wilczym Tropem i start Aktywnej Piątki Gminy Łomża

Patriotycznie i aktywnie setki osób spędziło pierwszą niedzielę marca. W tym czasie w wielu miejscach Polski, w tym w Giełczynie i Piątnicy, odbywały się Biegi Wilczym Tropem. Biegiem po Miód w Giłeczynie po raz trzeci rozpoczął się cykl imprez biegowych tzw. Aktywnej Piątki Gminy Łomża.

Setki osób, rodzin także z małymi dziećmi zameldowały się na starcie Biegu Wilczym Tropem w Giełczynie pod Łomżą. W tym roku metę patriotycznego biegu na dystansie 1963 m umiejscowiono w miejscu uświęconym krwią łomżyniaków tj. w Lesie Giełczyńskim. Połączono go także z Biegiem po Miód na dystansie 10 km, który rozpoczął cykl Aktywnej Piątka Gminy Łomża. Mimo, że przygotowano 250 pakietów startowych, to i tak zabrakło. 

- Rozpoczynamy trzecią edycję Grand Prix Gminy Łomża – mówił na powitanie licznie przybyłych zawodników Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. W geście podziękowania wręczył Markowi Olbrysiowi, wicemarszałkowi województwa komplet medali, jaki w tym roku mogą zdobyć uczestniczy 5 biegów. Impreza ma już swoją tradycję i wiernych uczestników z całego kraju. W 2022 roku komplet medali Aktywnej Piątki Gminy Łomża zdobyło aż 90 zawodników. 

- W tym roku te 5 medali, które będą zbierać uczestnicy ułożą się w jeden graficzny wzór, w przepiękną pięćdziesiątkę – wyjaśnia Kłys. - W tym roku mija bowiem 50 lat od powstania Gminy i m.in. w ten sposób chcemy obchodzić nasz jubileusz.

Projekt Aktywnej Piątki wójt ocenia jako udany, ponieważ łączy promocję aktywnego stylu życia, na czym zależało organizatorom po okresie Covidu, z promocją Gminy. Podkreśla, że za sukcesem inicjatywy kryje się ogromna praca pracowników Gminy Łomża i Stowarzyszenia Biegamy dla Zdrowia.

Pierwszy zdobywca kompletu medali wicemarszałek Marek Olbryś docenił pomysł i gratulował władzom samorządowym medalowych puzzli ułożonych w „pięćdziesiątkę”. Zauważył, że obok Białegostoku, powiat łomżyński, a szczególnie Gmina Łomża robi wiele imprez biegowych.

Linia startowa Biegu Wilczym Tropem na dystansie 1963 metrów ustawiona była w tradycyjnym miejscu w Giełczynie. Meta jednak znalazła się tuż obok pomnika, miejsca kaźni 12 tysięcy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. 

- To jest miejsce największej zbrodni dokonanej przez Niemców w latach II wojny światowej w tym regionie – mówił zastępca wójta Cezary Zborowski. - Bardzo proszę, abyśmy przy tym pomniku zatrzymali się na chwileczkę.

Bieg patriotyczny połączył we wspólnym współzawodnictwie seniorów, małe dzieci i młodzież oraz  zawodników z całej Polski, którzy później pobiegli w Biegu po Miód. 

Po ceremonii udekorowania uczestników okolicznościowymi medalami, krótki wykład o miejscu kaźni wygłosił prof. Krzysztof Sychowicz z IPN-u.

- Las Giełczyński to jest największy cmentarz Łomży – mówił historyk. - Pora, aby ten Las wrócił do pamięci Łomżan dlatego, że tutaj spoczywają Łomżanie, zarówno Polacy jak i Żydzi, w większości mieszkańcy przedwojennej Łomży. 

Przypomniał, że egzekucje w tym miejscu wykonywano od 1941 do 1944 roku, a ciała chowano w przygotowanych dołach czy rowach strzeleckich, które przed przybyciem frontu spalono. 

- To byli ci, którzy tworzyli środowisko przedwojennej Łomży, dlatego Łomża i Łomżanie są winni pamięć.

Nieświadomym przypomniał, że Bieg Wilczym Tropem nawiązuje do walki podziemia antykomunistycznego po 1945 roku. Tylko w powiecie łomżyńskim w amnestii 1947 roku ujawniło się ponad 3000 osób – podawał Sychowicz. Obok Rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa Nila  przypomniał też bohaterów z Ziemi Łomżyńskiej: Jana Taborkowskiego ps. Bruzda, czy Stefana Ciślewskiego ps. Lipiec, Kazimierza Żebrowskiego ps. Bak czy Stanisława Marchewkę ps. Ryba. 

Pomnik, pod którym w skupieniu zawodnicy słuchali słów historyka, kilka miesięcy temu staraniem IPN-u został odnowiony.

Po krótkiej lekcji historii spod pomnika na dystansie 10 km wystartował Bieg po Miód, pierwszy z tzw. Aktywnej Piątki Gminy Łomża. Jako pierwszy na mecie zameldował się Andrzej Leończuk (36:29), drugi był Adam Szydlik (38:30), a trzeci Pavel Kulesh (39:04). Wśród kobiet triumfowała Magdalena Stasiewicz (48:08), druga była Angelika Ostrowska (48:57), a trzecia Paulina Łapińska (49:26). 

Po wysiłku na zawodników czekała ciepła grochówka i kiełbaski z grilla. 

 

Udany frekwencyjnie był także Bieg Wilczym Tropem w Piątnicy, gdzie wzięło udział około 350 osób.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę