Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Książę

Z czasów Księcia Janusza I Starszego mamy w zbiorach Muzeum w Łomży 2 efektowne zabytki z wykopalisk: guzik ze srebra i sprzączkę z brązu. Ile jeszcze kryje ziemia pod miastem? Ocaleje niewiele, jeśli ostatecznie nie przeprowadzi się planowych wykopalisk z miejsc najbardziej zagrożonych rozbudową. Dziś myśli się jedynie o turystycznym wykorzystaniu postaci Księcia w formie pomnika przed ratuszem. Dobre i to, tylko dlaczego pominięto publiczną dyskusję z fachowcami w kwestii najlepszej formuły przygotowań, kształtu i ostatecznej lokalizacji ? Profesjonalizm wymaga przeprowadzenia przy tak poważnym przedsięwzięciu ogólnopolskiego konkursu na projekt pomnika… Czy nie jest lekceważeniem mieszkańców narzucanie już gotowej wizji „rozmamłanego geodety z cyrklem” i białostockiego wykonawcy ? Kronikarz Jan Długosz pisał o Księciu: -„To był człowiek przezorny i obrotny, wyznający zasadę, że nigdy nie należy pomijać nadarzającej się okazji”. Na razie ktoś cynicznie chce wykorzystać okazję, aby nie powstał dobry pomnik księcia z Warszawy, władcy Podlasia i rycerza walczącego pod Grunwaldem, który często gościł nad Narwią o czym świadczy choćby liczba dokumentów wystawionych przez niego w Łomży. Zachowały się wizerunki Księcia  zwycięskiego - wyzwalające energię i wzmacniające łomżan w odzyskiwaniu należnego miejsca, zgodnie z bogatą historią, której niektórzy nam zazdroszczą i chcą ją pomniejszyć za wszelką cenę. Jest kilka pieczęci z wizerunkiem księcia w zbroi oraz kształtem orła mazowieckiego. Wielotomowe „Dzieje Polski Ilustrowane” prof. Augusta Sokołowskiego wydane 110 lat temu, zamieściły rys. Gersona z postacią Księcia Janusza podczas nadania praw miejskich Warszawie (fragm. w załączeniu)…Nasz Książę urodził się ok. 1346 r. Władał ziemią: warszawską, nurską, liwską, łomżyńską, ciechanowską, wyszogrodzką i zakroczymską, a od 1391 r. spornym Podlasiem - dożywotnio, z nadania królewskiego. Swoją główną siedzibę z Czerska przeniósł do prężnie rozwijającej się Warszawy, gdzie postawił zamek, najstarszą część późniejszego Zamku Królewskiego. Przeprowadził gruntowne reformy gospodarcze, lokując na prawie niemieckim 24 miasta (w tym Łomżę 15 czerwca 1418 r.) Długowieczny Książę zmarł  w grudniu 1429 r. a jego szczątki złożono w kościele św. Jana w Warszawie...


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę