Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@
MÓDL SIĘ I PRACUJ, I NIE BĄDŹ SMUTNY !



ZWIĘŹLE O CODZIENNOŚCI



Zgodnie z charyzmatem naszego Założyciela Św. Benedykta codziennie trwamy na modlitwie przed Bogiem, uwielbiając Go wspólnie przez monastyczną liturgię godzin... a także wykonujemy wszelkie prace zgodnie z hasłem naszej Reguły: „Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.

 

 

 

 

=========================================

                                                                 ==========================

 

 


MÓWIĄ O NAS

=========================================

==========================

 

Matka Janina Podsiad, Ksieni Opactwa Sióstr Benedyktynek w Łomży

 
     My Siostry Benedyktynki jesteśmy siostrami klauzurowymi, oddanymi życiu kontemplacyjnemu, od których Ojciec Św. Jan Paweł II w adhortacji „Vita Consecrata” oczekuje abyśmy były całkowicie oddane „ temu, co jedynie konieczne, kultowi Bożemu modlitwie wstawienniczej o zbawienie świata”.  Zgodnie z charyzmatem naszego Założyciela Św. Benedykta codziennie trwamy na modlitwie przed Bogiem, uwielbiając Go wspólnie przez monastyczną liturgię godzin, a także na cichej adoracji Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie.

      Modlimy się za cały świat, za Kościół Św., Ojca Św., naszą diecezję, Ojczyznę, w różnych potrzebach ludzi, którzy nas proszą o modlitwę, za nasze rodziny, i w niezliczonych intencjach, które nam Duch Św. podpowiada. Zasłuchane w Słowo Boże staramy się by jak dla Jezusa, tak i dla nas, naszym pokarmem było pełnienie woli Bożej. Chcemy jak Maryja na każdy wyraz woli Bożej odpowiadać „fiat”. Cieszymy się, że Pan Jezus w Najświętszej Eucharystii codziennie przychodzi do naszych serc, że spotyka się z nami i udziela nam wszelkich potrzebnych łask.

       W Łomży jesteśmy od 1628 r., czyli w tym roku minęło 380 lat. Jest nas obecnie w klasztorze 13: w tym jedna siostra nowicjuszka, jedna siostra w profesji czasowej i siostra oblatka. Mamy duży sad, ogródek kwiatowy i warzywny.  Utrzymujemy się z wypieku komunikantów, hostii i opłatków wigilijnych, a także wykonujemy wszelkie prace porządkowe zgodnie z hasłem naszej Reguły: „Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.

 

=========================================


 
Ks. Franciszek Wróblewski, 

Kapelan Opactwa Benedyktynek w Łomży od 1998r.-  Diecezjalny Ojciec Duchowny        

 
     Kościół zakonny pw.  Świętej Trójcy nie jest  kościołem parafialnym, dlatego nie udziela się  tutaj chrztów  i nie błogosławi małżeństw. To z natury rzeczy należy do parafii. Kościół zakonny jest miejscem  wielu wydarzeń życia zakonnego,  w  których siostry podejmują swoje życiowe decyzje.

     W oratorium klasztoru  przyjmowane są kandydatki do postulatu i nowicjatu zakonnego, rozpoczynające formację do życia  wg  Reguły Św. Ojca Benedykta, oraz składają pierwsze  i kolejne śluby czasowe na  ręce Matki Ksieni  Opactwa..  Natomiast w  kościele  wobec wspólnoty wiernych, w tym  rodziny,  Siostry  składają Wieczystą Profesję Zakonną  i obchodzą swoje Jubileusze zakonne.                      

    W świątyni zakonnej odprawia się   pogrzeby  Sióstr Opactwa, gdy z furty klasztornej przenosi się  trumnę z ciałem  zmarłej Siostry do kościoła na Liturgię pogrzebu,  aby po ostatnim pożegnaniu, przenieść przez zakonne Oratorium, do Katakumb Klasztoru  znajdujących się w podziemiach kościoła. 

     Jest  duszpasterstwo wiernych, którzy przychodzą  do kościoła, aby  uczestniczyć we  Mszy św. i nabożeństwach   wraz z Mniszkami Opactwa.  Msze Św. są sprawowane w dni powszednie o g. 6.30,   a w niedziele o g.8.00  i 17.00.  Nabożeństwa majowe i czerwcowe odprawiamy  o g.19.00, a Różaniec św.  w październiku.     o g. 17.00. Nabożeństwa te w niedziele  odprawiane są po Mszy św. o g.17.00. z wyjątkiem pierwszej niedzieli miesiąca, gdyż  wtedy jest adoracja Najśw. Sakramentu.

      Liczny jest  udział wiernych modlących się z siostrami opactwa na nabożeństwie Gorzkich Żali  - we czwartki  i Drogi Krzyżowej -  w piątki Wielkiego Postu.  Po tych nabożeństwach zawsze jest ucałowanie Relikwii Krzyża Św. Liturgia  Triduum Paschalnego sprawowana jest o g.19.00, a Liturgia Wigilii Paschalnej o g. 23.00 z licznym udziałem wiernych z naszego miasta.

     W kościele zakonnym odprawiamy Uroczystości odpustowe ku uczczeniu Trójcy Świętej, Św. Walentego -  połączoną z ucałowaniem Relikwii Świętego, oraz Św. Ojca Benedykta, Opata, Patrona Europy i  Zakonodawcy.

     Licznie gromadzą się wierni 16 lipca, we wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną, ponieważ   przyjęli Szkaplerz, a zawsze są nowi proszący  o poświęcenie i nałożenie Go. W naszym kościele zakonnym jest  Obraz Matki Bożej czczony  jako Szkaplerzny. Ten Obraz przywiozły pierwsze  Siostry, które przybyły do Łomży  380 lat temu zakładając tu nowy klasztor.

        Wg   dokumentów archiwalnych, od 1863 r. zapisywano wszystkich  włączonych do Rodziny Szkaplerznej, co świadczy, że przez wiele lat na uroczystość  Szkaplerzną przybywało dużo ludzi. W  okresie II wojny światowej przerwano tę pobożną praktykę, a po odbudowaniu kościoła wznowiona trwała do 1959 r. Na prośbę  wiernych poświęcenie i nakładanie Szkaplerza  wznowiono w 1999 r.  Dlatego w pierwszą sobotę miesiąca  na Mszę św. o g.17.00 przybywają bardzo liczni czciciele    Matki Bożej Szkaplerznej,  ci którzy przyjęli i noszą Szkaplerz Matki Bożej z Góry Karmel, oraz  przygotowujący się do jego  przyjęcia w dniu 16 lipca.

        O różnych porach dnia i nocy przychodzą ludzie do Groty Matki Bożej Niepokalanej z Lourdes.   Zbudowana została w latach trzydziestych XX wieku. Zniszczona była w czasie wojny.  Ocalała wówczas Figura uznana   za cudowną.  Grota odbudowana po wojnie, znów przyciąga swoim pięknem. Powstałą tradycję nabożeństw majowych przy Grocie trudno jest dzisiaj odnowić, ale przybywanie do Groty  w drodze do pracy na Pacierz poranny, południowy i  wieczorny, czy modlitwę nocną, jest wyrazem miłości do Matki Najświętszej, nawet wtedy gdy przybywa się do Łomży po latach nieobecności,  w drodze na urlop, lub przejazdem  przez Łomżę.  Każdy może znaleźć tu miejsce zaciszne i swój kącik na modlitwę i o  modlitwę siostry poprosić. Dlatego  przez 380 lat Siostry dzieliły się  zawsze dobrem swojej modlitwy i pracy,   a ludzie  obdarzali i obdarzają Klasztor swoją życzliwością  i ofiarnością.

 
(Radio Nadzieja, wrzesień 2008 r.)

 
==========================

=========================================

 
 

S. Stefania OSB
pon, 17 listopada 2008 17:04
Data ostatniej edycji: cz, 14 maja 2009 09:04:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę