Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Koszty złych decyzji władzy...

Główne zdjęcie
Miejska działka SSSE przy ul. Ciepłej w Łomży. (fot. UM Łomża)

Miejscy urzędnicy potwierdzają nasze wcześniejsze informacje, że był inwestor zainteresowany kupnem największej niemal 2,5 ha działki w Podstrefie Łomża SSSE. Przedsiębiorca za kilkanaście tysięcy złotych wykupił specyfikację przetargową dotyczącą nieruchomości położonej przy ul. Ciepłej, ale później nie złożył oferty kupna działki. - Władze Łomży nie dysponują oficjalną informacją o powodach niezłożenia oferty kupna tej działki – przekazuje Łukasz Czech w odpowiedzi na pytanie czy tym powodem mogło być przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Zgodnie z nim połowa rzekomo „inwestycyjnej” działki przeznaczona jest pod usługi z zakresu turystyki, gastronomi i handlu, które w strefach ekonomicznych są niedozwolone, a na drugiej połowie „pod zabudowę produkcyjno – techniczną i usługową”, zabudować można tylko do 50% terenu.

O możliwych problemach z inwestycjami na wchodzącej w skład Podstrefy Łomża działce przy ul. Ciepłej pisaliśmy na przełomie 2013 i 2014 roku, gdy zapadały decyzje o utworzeniu podstrefy. Początkowo władze miasta chciały do niej włączyć nawet tereny, dla których przyjęty przez samorządowe władze Łomży miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów dawnej bawełny aż po ul. Meblową, zakłada zakaz zabudowy, ale ostatecznie po interwencji ministerstwa gospodarki, te działki nie zostały włączone do strefy ekonomicznej. Działka o pow. 2,5 ha przy ul. Ciepłej formalnie w Podstrefie Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest, ale od samego początku SSSE domagała się od władz miasta zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który de facto czyni z tej największe w Podstrefie Łomża działkę mało-inwestycyjną.  

Plan pod Galerię...
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża, obejmujący rejon w którym znajduje się włączona do Podstrefy Łomża SSSE nieruchomość przy ul. Ciepłej, został przez Radę Miasta uchwalony 24 czerwca 2009 r. Powstał „na zlecenie” biznesmenów, którzy na terenach dawnej bawełny zapowiadali budowę wielkiej galerii handlowej. Ci sami przedsiębiorcy snuli wizje  budowy w okolicy dawnego ziemnego fortu carskiego nowoczesnego centrum wypoczynkowego i rozrywkowego. Dziś pozostałością tych wizji są zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, które m.in. dla blisko połowy 2,5 ha miejskiej działki przy Ciepłej, stanowią, że podstawowym przeznaczeniem terenu jest zabudowa usługowa z zakresu turystyki, gastronomi i handlu.  Na pozostałym obszarze tej działki plan przewiduje zabudowę produkcyjno – techniczną i usługową wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi, ale z wielkimi jak dla terenów inwestycyjnych ograniczeniami. Łączną powierzchnia zabudowy to jedynie do 50% powierzchni nieruchomości, przy czym 30% musi pozostać zielone. Są też ograniczenia m.in. co do wysokości budynków. 

Wiedzą, że zrobili źle...
Już w 2012 roku, gdy władze SSSE zawierały formalne porozumienie z władzami miasta dotyczące utworzenia w Łomży podstrefy ekonomicznej, zwracały uwagę na konieczność zmiany uchwalonego w 2009 roku planu zagospodarowania przestrzennego terenów, na których znajduje się działka przy ul. Ciepłej. Wnoszono m.in. o dopuszczenie możliwości budowy obiektów produkcyjno-usługowych oraz produkcyjnych na całej działce objętej SSSE, zwiększenie powierzchni zabudowy i wysokości budynków oraz zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej. Co ciekawe władze miasta niemal niezwłocznie rozpoczęły prace, aby te nieinwestycyjne zapisy w planie zmienić, ale póki co nic z tego nie wyszło. Łukasz Czech z ratusza informuje, że podjęcie stosownej uwały przez Radę Miasta przewidywane jest w 2018 r.

zobacz:

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę