Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Straszny dwór” w Łomży

Stanisław Moniuszko pisał operę „Straszny dwór” tuż po upadku Powstania Styczniowego. Choć ma wątek komediowy jest wielkim manifestem patriotycznym... Arię z kurantem, arię Skołuby i Mazura w czwartym akcie mogli usłyszeć i zobaczyć łomżanie, którzy w poniedziałek wieczorem odwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W „górnym kościele” świątyni wystawiono operę narodową w czterech aktach czyli „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Inscenizacja była jedną z głównych atrakcji tegorocznej edycji Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo- Łomża.

Rzecz, którą przedstawia opera, dzieje się w pierwszej połowie XVIII wieku w środowisku szlacheckim. Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Poprzysięgają się nie żenić aby w każdej chwili byc w gotowości na wezwanie Ojczyzny. Ale zgoła odmienne zamiary wobec obu ma Cześnikowa. Bracia odwiedzają starego Miecznika i poznają tam jego piękne córki. Zaczynają się wahać. Tymczasem Cześnikowa, która chce ich wydać za inne panny, wyrabia im złą markę u Miecznika, twierdząc że to tchórze. Damazy, panny i Skołuba postanawiają przekonać się, czy panicze są faktycznie podszyci strachem. Skołuba opowiada Maciejowi straszną historię Strasznego Dworu. Panicze nic sobie z tego nie robią, ale chcąc dotrzymać postanowienia decydują się wyjechać. Podstęp Damazego wychodzi na jaw, podobnie jak wzajemne zauroczenie młodych, ku ogólnej radości i wstydowi Damazego.

W łomżyńskiej inscenizacji „strasznego dworu” wystąpili:
Miecznik – Florian Skulski
Hanna – Małgorzata Olejniczak
Jadwiga – Lidia Golińska
Stefan – Dariusz Pietrzykowski
Zbigniew – Łukasz Goliński
Damazy – Jacek Szymański
Cześnikowa – Monika Fedyk – Klimaszewska
Maciej - Andrzej Kijewski
Skołuba - Maciej Wójcicki
Stara niewiasta, Marta – Renata Sergiel
Grześ – Krzysztof Rzeszutek
Partie orkiestry na fortepianie wykonała Krystyna Wawryków, a solistom towarzyszył Festiwalowy Chór Operowy. Całość poprowadził Leszek Gołab, a Mazura w czwartym akcie opery zatańczył Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”.  
 
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę