Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zasady muzyki dla najlepszych

38. uczniów z całego kraju rywalizowało w IV Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Poziom był tak wysoki, że jury przyznało aż 11 wyróżnień i nagród. Zwyciężył Maciej Wijata z Łodzi, kolejni w klasyfikacji byli Kacper Bendig z Sosnowca oraz Piotr Cholewa ze Szczecina i Łukasz Czyż z Nadarzyna. To jedyny tego typu konkurs w Polsce oraz jeden z czterech rekomendowanych uczniom i pedagogom przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego pomysłodawczynią jest nauczycielka łomżyńskiej szkoły Małgorzata Wiśniewska.

W czwartej edycji konkursu wzięli udział uczniowie klas VII–VIII ogólnokształcących szkół muzycznych I i II stopnia, liceów muzycznych oraz szkół muzycznych II stopnia z 18 miast z całej Polski. W piątek pisali pierwszy test, mający sprawdzić ich wiedzę teoretyczną z zasad muzyki oraz 
umiejętności pracy z zapisem nutowym. Do drugiego etapu przeszło 28 osób, które w sobotę musiały zmierzyć się z kolejnym testem. Nie był on najłatwiejszy, bowiem zdobywca największej ilości punktów w pierwszym etapie nie zdołał powtórzyć tego wyniku, klasyfikując się w dole stawki. O kolejności poszczególnych uczestników decydowała suma punktów z obu etapów, a nad rywalizacją czuwało jury w składzie: dr hab. Elżbieta Szczurko z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy, dr hab. Maria Pokrzywińska z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie i mgr Wiesław Mieczkowski z PSM w Olsztynie. Zwyciężył Maciej Wijata, uczeń Anny Wójcikowskiej i Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, zdobywając 83 punkty, tablet od współorganizatora konkursu Centrum Edukacji Artystycznej oraz słuchawki od prezydenta miasta Łomża.
– Nie spodziewałem się zwycięstwa – mówi Maciej Wijata. – Najbardziej zależało mi na tym, żeby się tego nauczyć, bo wiadomo było, że im więcej napiszę, tym więcej będę wiedział. Sukces cieszy, bo wiadomo – to tylko ja, kartka i moja wiedza!
Z drugiego miejsca i słuchawek przewodowych cieszył się Kacper Bendig, podopieczny Joanny Szymali i Zespołu Szkół Muzycznych z Sosnowca, a miejscem trzecim podzielili się: Piotr Cholewa ze Szczecina (zdobywca tabletu, uczeń Anny Machowskiej i PSM II stopnia w ZSM im. Feliksa Nowowiejskiego) oraz Łukasz Czyż z Nadarzyna (nagrodzony słuchawkami bezprzewodowymi podopieczny Beaty Zdunek z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia).
Pula nagród w konkursie wynosiła blisko 8 tysięcy złotych – dla porównania Grand Prix i inne nagrody ubiegłorocznego XXX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” to 12 tysięcy złotych – tak więc było o co walczyć również w materialnym wymiarze. 
– To konkurs o wielkiej randze, dostrzeżony przez najważniejsze instytucje w naszym państwie i przez nie promowany – podkreślała przewodnicząca jury Elżbieta Szczurko. – Ma zasięg ogólnopolski, cały czas jest zainteresowanie nim najważniejszych ośrodków. Jest to też dla mnie szczególna radość, bo jego inicjatorka i autorka pytań Małgorzata Wiśniewska kończyła Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i była także moją studentką!
– Jestem bardzo zadowolona, że konkurs cieszy się takim powodzeniem – dodaje Małgorzata Wiśniewska. – Uczniowie chcą tutaj przyjeżdżać, sprawdzić się, co jest bardzo budujące. Jest mi też niezwykle miło, że nasz konkurs jest rekomendowany przez MKiDN.
Wyróżnienia zdobyli: Ignacy Błażejewski (Krosno), Antoni Figurski (Warszawa), Piotr Jurkiewicz (Suwałki), Katarzyna Koseska (Warszawa), Hanna Mazur (Krosno), Monika Rybak (Tomaszów Mazowiecki) i Sonia Świątek (Kraków). Jak podkreśla dyrektor Mirosław Korona organizacja konkursu na takim poziomie, z cennymi nagrodami i atrakcjami dla uczestników, np. wycieczką do Muzeum Przyrody w Drozdowie, dawnej siedziby rodu Lutosławskich, nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów: firmy SONAROL z Jedwabnego, PHU Kurpiewski, MJ Jedwabne i prezydenta Łomży.
– Cieszymy się, że nasz konkurs znajduje odzew wśród młodzieży z całego kraju, bo to znaczy, że jest potrzebny – ocenia Mirosław Korona. – Zasady muzyki, czyli wszystko, co jest zapisane w nutach i umiejętność ich odczytu – to jest podstawa dla każdego muzyka. Tym większa nasza radość, że konkurs poświęcony tej tematyce i o takiej randze mamy w Łomży!

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę