Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Wygrać z przeznaczeniem

W poniedziałek 8 lutego uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w projekcji filmu „Wygrać z przeznaczeniem” Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Marek Lechowicz, o zdjęcia i montaż zadbał Michał Chojak, muzykę napisał Robert Chojnacki. Projekt otoczył opieką artystyczną Jerzy Hoffman.

Dzięki życzliwości Pani Dyrektor Bożeny Śliwowskiej, projekcja filmu miała miejsce w pięknej auli Zespołu Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Film opowiada o losach  733 polskich dzieci, które wraz ze swoimi rodzinami przeżyły zsyłkę na Sybir, by wreszcie, wskutek wojennej tułaczki przez Kazachstan, Iran, Indie trafić ostatecznie do Nowej Zelandii do Pahiatua. Znalazły się tam dzięki staraniom konsula RP w Nowej Zelandii Kazimierza A. Wodzickiego i premiera Nowej Zelandii Petera Frasera. Większość z nich już w ZSRS straciła swoich najbliższych. Ich ojcowie spoczywają w Katyniu, matki i rodzeństwo zmarło na Syberii.

Kampus w Pahiatua istniał formalnie do 1949r. Większość dzieci została w Nowej Zelandii tworząc bardzo zintegrowaną grupę polonijną.

Oglądając film i słuchając relacji warto podkreślić, że ci mali wówczas zesłańcy (niektórzy urodzili się na zesłaniu), dziś osiemdziesięcio lub dziewięćdziesięciolatkowie nie mając kontaktu z krajem posługują się poprawną i piękną polszczyzną. Widać wzruszenie i łzy tych ludzi wspominających tamte wydarzenia, tak ciepło mówiących o Polsce. Nasuwa się też myśl, że oni dają nam najlepszą lekcję patriotyzmu.

Film pokazuje kolejne etapy gehenny Polaków zesłanych na Sybir, która rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940r. w następstwie paktu Ribbentrop – Mołotow.  Opowieści bohaterów filmu przeplatane są obrazami Zdzisława Beksińskiego i poezją Zbigniewa Herberta co jeszcze bardziej pogłębia dramatyzm losów Polaków.

To dobrze, że taki film powstał. Wzruszył wielu młodych widzów. Była to dla młodzieży najlepsza lekcja historii. Bo nikt nie będzie bardziej wiarygodny mówiąc o losach setek tysięcy Polaków niż wspomnienia tych, którzy przez to wszystko przeszli.

opr. K. Domalewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
cz, 11 lutego 2016 22:57
Data ostatniej edycji: pt, 12 lutego 2016 07:29:40

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę