Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 stycznia 2025 napisz DONOS@

Z wizytą u podologa

Podologia z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Jeszcze kilka lat temu mało kto w Polsce o niej słyszał, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej podologia była już dość powszechna. Dzisiaj coraz chętniej korzystamy z wiedzy i pomocy specjalistów w zakresie chorób i schorzeń związanych ze stopami.

Czy podolog to lekarz?

Chociaż podologia jest dziedziną medycyny, podolog nie jest lekarzem. Podolodzy zajmują się profilaktyką i leczeniem schorzeń dotykających stóp, wśród nich między innymi: chorób skóry, zrogowaceń, modzeli i nagniotków, wrastających paznokci, nadpotliwości, haluksów, schorzeń diabetologicznych, rozpadlin na piętach i wielu innych.

O części wykonywanych zabiegów, można powiedzieć, że są one natury kosmetycznej: nie są inwazyjne i nie wymagają interwencji chirurgicznej. Podolog profesjonalnie obetnie paznokcie i podpowie, jak robić to samemu w domu, aby zapobiegać wrastaniu. Usunie również odciski, modzele i nagniotki, starając się zidentyfikować przyczynę problemów i ją wyeliminować. Zajmie się także popękaną skóra na stopach, usunie zrogowacenia. Do podologa należy wybrać się również wtedy, gdy paznokieć wymaga rekonstrukcji.

Podolodzy współpracują zarówno z chirurgami, jak i z fizjoterapeutami – w zależności od problemu, z którym mają do czynienia. Podolog stawia wstępną diagnozę, może wskazywać przyczynę problemu oraz rekomendowany sposób leczenia. Jeśli problem wymaga interwencji chirurgicznej lub fizjoterapeutycznej, pacjent jest konsultowany ze specjalistą. Podczas takiej specjalistycznej wizyty może być również obecny podolog.

Badanie podologiczne

Wizyta w gabinecie podologicznym zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Wywiad ten dotyczy między innymi trybu życia, przebytych kontuzji i aktualnych dolegliwości. Czasami już sam wywiad daje specjaliście możliwość postawienia właściwej diagnozy.

Podolog przeprowadza także badanie manualne. Jego celem jest ustalenie na przykład prawidłowego funkcjonowania stawów pacjenta, a także stwierdzenie, czy w układzie mięśniowym nie występują przykurcze lub inne zaburzenia.

Gdy konieczne jest wykonanie specjalistycznych wkładek, pacjent poddawany jest również badaniu podobaroskopem. Staje na specjalnej macie, z której obraz trafia do komputera. Wskazuje on rozmieszczenie ciężaru ciała na każdej ze stóp oraz pokazuje środek ciężkości. Obraz dynamiczny daj również podgląd chodu pacjenta.

Podolog również dla dzieci

Podolog zajmuje się również dziecięcymi stopami. Można wybrać się do niego nawet z niemowlakiem, jeśli cokolwiek niepokoi rodzica. W pierwszych tygodniach życia dziecka warto zasięgnąć porady odnośnie prawidłowego obcinania paznokci, aby uniknąć problemów z wrastającymi czy wkręcającymi paznokciami w przyszłości. Specjalista podpowie również, jak poradzić sobie z obcinaniem u ruchliwego dziecka i uczynić z niego rytuał przyjemny zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę