Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 2 MAJA:


- Święty Konrad z Seldenbüren (+1126)
=
-Błogosławiona Mafalda z Portugalii (+1252)
=
-Święty Ultan (+ok. 675)
=
-Święty Waldebert z Luxeuil (+670)
=
-Święta Wiborada z St. Gall (+926)

patrz poniżej

2 MAJA: 

Święty Konrad z Seldenbüren (+1126)
2 MAJA: Święty Konrad z Seldenbüren (+1126)

======

Święty Konrad z Seldenbüren (+1126)

Konrad pochodził z Seldenbüren (Sellenbüren) w Szwajcarii. W 1120 roku założył w swojej posiadłości słynny klasztor benedyktyński Engelberg, hojnie go obdarował i sam wstąpił do niego jako brat świecki. 2 maja 1126 roku został zamordowany przez krewnego (najprawdopodobniej przyczyną zabójstwa były pretensje spadkowe). Zaraz po śmierci Konrada rozwinął się jego wzmożony kult.

====

Błogosławiona Mafalda z Portugalii (+1252)

Była córką Sancha I, króla portugalskiego. Po unieważnieniu jej małżeństwa z królem Kastylii Henrykiem I z powodu ujawnionej przeszkody pokrewieństwa, wstapiła do klasztoru cystersek w Arouca w Portugalii. Rozdała cały majątek na cele dobroczynne i wiodła życie bardzo umartwione. Zmarła w 1252 roku. Jej kult zaostał dozwolony w 1793 roku. Wspomnienie jej obchodzi się 2 maja.

====

Święty Ultan (+ok. 675)

Był bratem św. Furseusza i Foilana. Został mnichem w Burgcastle. Później został opatem w Fosseo i Péronne. Zmarł ok. 675 roku.

====

Święty Waldebert z Luxeuil (+670)

Urodził się pod koniec VI stulecia w rodzinie frankońskich możnowładców. Wstąpiwszy do klasztoru w Luxeuil, po śmierci św. Eustazjusza został opatem. Trwał na tym stanowisku przez czterdzieści lat. Sławny ośrodek doszedł wtedy do nowego rozkwitu. Wprowadził do niego obserwę benedyktyńską albo może raczej regułę, która elementy benedyktyńskie scalała z dotychczasowymi, pochodzącymi od św. Kolumbana i przyczynił się do świetnego rozwoju życia zakonnego w tym opactwie. Za rządów Walberta rozwijały się też w opactwie nauki biblijne, malarstwo i scriptorium. Zmarł 2 maja 670 r. Gdy opactwu zagroziły najazdy normandzkie, szczątki świętego ukryto. Spalono je w czasie rewolucji francuskiej. Kult szerzył się przede wszystkim w Burgundii, 
w okolicach Besançon i Meaux oraz w zachodnich kantonach Szwajcarii. Wspomnienie obchodzono 2 lub 22 maja.

====

Święta Wiborada z St. Gall (+926)

Nazywana była również Guiborat i Weibrath. Urodziła się w Klingna, w Aargau, w Szwajcarii w szlacheckiej rodzinie. Kiedy jej brat Hatto wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w St. Gall, wstąpiła również do klasztoru. Zajmował się introligatorstwem a potem została pustelnicą. Żyła zamurowana w celi jako anachoretka. Zanim monastyczni liderzy w St. Gall zgodzili się, spotkały ją silne przekonywujące lokalne krytyki. Jej celę odwiedzało wielu, którzy szukali mądrości. Pisano także o  surowym trybie życia, świętości i jej darze proroctwa. Jedna z jej wizji ukazała jej własne męczeństwo, które poniosła podczas inwazji Madżarówz Węgier, którzy zamordowali ją w jej własnej celi.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę