Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Przetrwały

Fascynujaca nietrwałość bombek i wszelkich ozdób choinkowych: jednak wracają co roku. Lubimy je, choć powstają nowe wzory. Dziwna kruchość zaciekawia małego odkrywcę - wnuczka, a bywa że syna marnotrawnego przyciągnie, gdy skruszony prozą życia wraca śladami beztroskiego dzieciństwa. Świąteczne cacka mogą być unikatami sprzed 50 i więcej lat - bo mimo produkcji masowej, stały się rzadkością jak dawne lampy naftowe. Jeśli gdzieś przetrwały, warto podzielić się nimi z najbliższym Muzeum, aby świadczyły o różnorodności naszych zwyczajów. Bywały zaskakujące wzory i kształty (jak na fot.) Odpowiedniki Gwiazdy Betlejemskiej w głębi bombki lub "oszronione" białą farbą szklane szyszki, sople, miniaturowe Mikołaje itp. chucherka. Okazją do spotkań i zacieśnienia więzi domowych, jest od zawsze "produkcja" papierowych łańcuchów. Specjalne zeszyty Papierów Kolorowych z gotowym podklejeniem do łączenia na mokro, plus wyobraźnia dają też w efekcie zachwycające sylwetki wielowarstwowe w strojach ludowych. Zanim wymyślono sztuczne lampki plastikowe - do pachnącej lasem choinki przypinano w metalowych uchwytach smukłe świeczki - zapalane oczywiście pod czujnym okiem dorosłych. W półmroku takiej rodzinnej przestrzeni, oczekiwanie na pierwszą gwiadkę w misterium Bożego Narodzenia było wzbogacone zapachami: igliwia, sianka, świeczek i wybuchających nagle iskier "zimnych ogni". Rodzice mieli pewność, że takie "nie wychuchane" pokolenie dostało prawdziwe lekcje odpowiedzialności. Nowym pokoleniom AD.2021 będzie trudniej? Napewno ciekawiej, bo nadal obowiązuje zasada "twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna sie moja" Od kultury zależy, kto spróbuje narzucać siłą obce normy lub zakazywać radości przeżywania rodzimych obyczajów Polakom u siebie. Było i będzie perfidne odwracanie znaczenia odwiecznych wartości, czego przykładem absurdalne nazywanie "wolnymi i niezależnymi" polskojęzycznych mediów w obcych rękach na terenie Ojczyzny. Wciąż testowana jest pozornie krucha polska solidarność, niezmiennie pielęgnująca staropolską gościnność i odpowiedzialność. Robimy swoje, dbając o pielęgnowanie pamięci. Symbolem wielowiekowej mocy i bogactwa duchowego są kolędy, piękno wspólnego śpiewu: tego łatwo wpadającego w ucho, dzięki mistrzom ludowym - po mistrzowstwo wielkich artystów koncertowych. To co skromne i najlepsze, nieugięcie trwa.

Bolesław Deptuła
nie, 03 stycznia 2021 13:00
Data ostatniej edycji: nie, 03 stycznia 2021 13:15:04

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę