Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

"Pracujemy nad tym ..." czyli rok po wyborach w Łomży

Główne zdjęcie
Poseł Krzysztof Truskolaski, szef podlaskich struktur PO i posłanka Alicja Łepkowska - Gołaś

Mija rok od wyborów parlamentarnych, w wyniku których powstał nowy rząd. Z badania opinii publicznej United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że większość badanych (56,7 proc) negatywnie ocenia tempo realizacji obietnic wyborczych, a najważniejszą wskazali zdrowie.

15 października 2023 roku większość obywateli poparła zmianę dotychczasowego sposobu uprawiania polityki. Miało być bardziej „obywatelsko” i zgodnie z prawem. Wiele zapowiadanych zmian wymaga czasu, inne miały sprowadzać się do zmiany stylu, a ten może zaskakiwać. Ostatnio premier Donald Tusk dał sobie prawo czasowego zawieszenia prawa do azylu. Być może władza wie coś więcej … Jeśli pod wpływem nieznanych okoliczności władza ogranicza swoje zobowiązania, jaką obywatele mają gwarancję, że w chwili dużych protestów owa władza nie zawiesi prawa do manifestacji, przetrzymywania ponad 48 godz. bez postanowienia sadu czy inne. Precedens niebezpieczny i szkodliwy mentalnie. 

Z badania CBOS po 10 miesiącach pracy poparcie dla rządu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy deklaruje 35 proc. W badaniu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pozytywnie rząd ocenia 38,1 proc. Niezadowolonych z działań koalicji 15 października jest 32,5 proc. Z kolei wg CBOS niezadowolonych jest 38 proc. 

Od rządu Tuska oczekuje się realizacji obietnic wyborczych. Aż 56,7 proc. respondenci badania  United Surveys uznało, że robi to za wolno. 

18 września 2023 roku na Starym Rynku w Łomży poseł i kandydat na posła z ramienia Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski stojąc z kandydatką, a dziś posłanką Alicją Łepkowską-Gołaś ogłosił, że „jak wygramy wybory powstanie całodobowe centrum psychiatrii dziecięcej w Łomży". Zapytaliśmy więc co z tym centrum psychiatrii w Łomży.

Poseł Krzysztof Truskolaski zanim odniósł się konkretnie do swojej deklaracji wyliczał, że obecna koalicja wiele zrobiła dla dzieci i młodzieży: wprowadziła 800 +, Aktywny Rodzic i 1500 zł na dziecko do 3. roku życia. Na jej korzyść przemawia rewaloryzacja nauczycielskich wynagrodzeń i emerytur, a nawet naprawa systemu sądowego. Inną kwestią mającą ulżyć uczniom była rezygnacja z prac domowych, które zdaniem posła były postrzegane jako stresujące. 

Robimy wszystko, aby powiększyć ilość centrów pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży w województwie podlaskim – odniósł się wprost do deklaracji sprzed roku. Ma nadzieję, że ministerstwo zdrowia znajdzie fundusze i takie centrum w Łomży powstanie. - Ja zdania nie zmieniam, uważam, że w województwie podlaskim powinny być trzy takie całodobowe centra w Łomży, Białymstoku i Suwałkach. Pracujemy nad tym …

Podobnie do naszego pytania odniosła się posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.

- Nieustannie pracujemy nad tym, aby powstało całodobowe centrum psychiatrii dziecięcej w Łomży. Sukcesywnie białe plamy będą znikać, jednak nie może zadziać się to tak szybko ze względu na obciążenia poprzednich budżetów spowodowane przez PiS. Warto dodać, że przez ostatni rok sytuacja psychiatrii dziecięcej znacząco się poprawiła. Został złożony projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który dąży do podniesienia standardu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ustawa przewiduje, aby osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat mogła uzyskać niezbędną pomoc w przypadku doświadczenia kryzysu psychicznego, także wtedy, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego na skorzystanie z pomocy. W przypadku małoletniego, który ukończył 16 lat, rozwiązania przewidziane w ustawie, dają mu możliwość skorzystania z pomocy w przypadku gdy przedstawiciel ustawowy pierwotnie nie wyraża na to zgody.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi również pilotaż centrów zdrowia psychicznego, który docelowo stanie się programem. Ministerstwo Zdrowia planuje, żeby docelowo w każdym powiecie lub grupie powiatów funkcjonował taki ośrodek pierwszego stopnia referencyjnego. Na ten cel MZ w budżecie NFZ przeznaczyło 3 miliardy złotych. Przywróciliśmy również finansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Sprawy psychiatrii dziecięcej są dla nas jednym z priorytetów i nieustannie dążymy do skutecznej poprawy sytuacji w tym zakresie.

 

Poniżej wypowiedź z 18. września 2023 roku.

mm
wt, 15 października 2024 19:11
Data ostatniej edycji: wt, 15 października 2024 19:55:16

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę