Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kto może parkować auto przy Kolegialnej?

- II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży, Plac Kościuszki 3, przywłaszczyło sobie ulicę Kolegialną i wprowadziło zakaz parkowania dla mieszkańców w/w ulicy – nadszedł do Redakcji Portalu 4lomza.pl e-mail, podpisany ogólnie: „zaniepokojeni mieszkańcy ul. Kolegialnej, ul. Wiejskiej i ul. Kanalnej”. - Kto wyraził na to zgodę? Bo na pewno nie mieszkańcy pobliskich bloków. Mieszkańcy nie parkują tam w ciągu dnia, kiedy funkcjonuje szkoła, tylko po pracy i w nocy, poza godzinami pracy szkoły... A sytuację porównują do „folwarku panującego w tej szkole”.

Dyrektor II LO w Łomży Jolanta Kossakowska jest zdumiona zarzutami i porównaniami, jakie pod adresem Szkoły i w odniesieniu do Dyrekcji postawiła osoba (albo osoby?), wysyłająca e-maila do Redakcji Portalu 4lomza.pl.

- Nigdy nie „przywłaszczyliśmy sobie” ulicy Kolegialnej, która zawsze była drogą publiczną – dementuje pomówienia dyrektor Kossakowska.

Wąska uliczka prowadzi od ul. Wiejskiej za SP nr 2 w kierunku hali sportowej II LO, na wprost ma dziedziniec przed gmachem. Zdaniem dyrektor Kossakowskiej, w mailu została podana  nieprawda – bo widziała codziennie po kilka samochodów przy Kolegialnej, stojących na parkingu przed halą sportową o wpół do ósmej, przed przyjazdem nauczycieli. Podobnie było z obcymi autami na parkingu za budynkiem Szkoły. 

Działka od „Państwówki” dla II LO
Przed zbudowaniem hali ul. Kolegialna była z obu stron obstawiona ogrodzeniami terenu: po jednej stronie należącego do SP nr 2, zaś po drugiej do PWSIiP – tj. obecnie Akademii Łomżyńskiej. Hala sportowa powstała na działce, przekazanej ponad 10 lat temu przez PWSIiP / AŁ dla II LO. Działka graniczyła i graniczy z ul. Kolegialną - wybudowano na niej parking przed halą dla pracowników II LO, użytkowników i klientów hali. W zamian za działkę studenci PWSIiP / AŁ mogą korzystać od 2015 r. przez 10 lat nieodpłatnie 1 dzień w tygodniu z możliwości ćwiczenia, trenowania, grania w hali, według planu zajęć uczelni. Z hali korzystają także mieszkańcy amatorzy i kluby sportowe, w ramach płatnego wynajmu do: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki. Ponadto hala dysponuje własną siłownią. Każdy organizator, trener, uczestnik czy rodzic ma prawo korzystać z parkingu przed halą.

„Zapewniam warunki do pracy nauczycielom”
- Nie „przywłaszczyliśmy sobie” ulicy Kolegialnej, ale tabliczkami oznaczyliśmy, że to nasz teren, obejmujący 10 miejsc na parkingu przed halą – powtarza dyrektor II LO. - Jako dyrektor Szkoły mam obowiązek zapewnić nauczycielom i pracownikom personelu odpowiednie warunki do pracy, co w naszym przypadku oznacza możliwość przyjechania w pobliże siedziby II LO. Obowiązek ten z mojej strony nie dotyczy rodziców ani uczniów II LO, ani tym bardziej mieszkańców pobliskich czy odległych bloków. Dlaczego miałabym pytać o zgodę mieszkańców na urządzanie szkolnego terenu? Przecież to nasza działka, przylegająca do ulicy Kolegialnej po rozebraniu ogrodzenia, aby móc zbudować parking. Po drugiej stronie ulicy, wzdłuż ogrodzenia SP 2, był przed zbudowaniem hali wąski pas niby trawnika, na którym trawa nie chciała rosnąć, bo ciągle była zastawiana autami. Czasami z tego „pasa parkingowego” wzdłuż ogrodzenia korzystali nasi nauczyciele. Panowały tam kałuże i błoto, dlatego w czynie społecznym nasi pracownicy II LO z kostki polbrukowej z odzysku ułożyli pas jakby chodnika, pobocza, na którym można nadal zaparkować samochody. Poprawiło to w znacznym stopniu wygląd najbliższego otoczenia naszej Szkoły, estetykę, użyteczność i wygodę. Z tego miejsca przy ogrodzeniu SP nr 2 mogą teraz korzystać wszyscy mieszkańcy bloków i miasta.  

Drugi parking za Szkołą tylko dla personelu II LO
Aby zapewnić możliwość szybkiego, bezpiecznego zaparkowania auta nauczycielom, pracownikom II LO oraz klientom hali sportowej II LO, ograniczono również wjazd na drugi parking, znajdujący się za zabytkowym budynkiem Liceum – z dojazdem przez drogę wewnętrzną pomiędzy sporthalą a gmachem II LO. Korzystali z niego studenci z Domu Studenta Rubikon - mieli krótszą drogę przez bramkę pomiędzy posesjami Uczelni a Szkoły i mogli z okien akademika widzieć pojazdy, czy stoją na miejscu w stanie niezagrożonym. Z parkingu korzystali uczniowie, mieszkańcy Łomży i innych miejscowości. Furtkę dlatego zamknięto, i to po rozmowie z rektorem AŁ. Samochody nauczycieli i pracowników korzystają z tego parkingu, mając wydrukowaną plakietkę z informacją, że samochód należy do pracownika II LO, z numerem rejestracyjnym i pieczątką Szkoły. Dyrektor Kossakowska przeżywała sama irytujące sytuacje, że parkowała przy Szkole, w trakcie dnia wyjeżdżała do miasta na narady lub spotkania, a po powrocie nie miała gdzie postawić samochodu. Podobne epizody przytrafiały się innym pracownikom, m.in. z tego powodu nauczyciele spóźniali się na lekcje, bo krążyli po bliższych i dalszych uliczkach wokół Szkoły, żeby znaleźć wolne miejsce na auto.

- Moim obowiązkiem jest zapewnić personelowi dogodne warunki, aby pracownicy nie tracili czasu na szukanie miejsca parkingowego, które zostało przewidziane przy Szkole – podsumowuje dyrektor II LO Jolanta Kossakowska. 

Może powstanie ogrodzenie z bramą...
Po remoncie dziedzińca przed II LO i wymianie nawierzchni z asfaltowej na kamienną przestał on pełnić funkcje „dzikiego parkingu”, bo kierowcy parkowali gęsto, a plac przed Liceum wyglądał jak komis samochodowy czy skup złomu. Wjazd na dziedziniec przed budynkiem musi być swobodny, również ze względu na przepisy ppoż. Zdaniem dyrektor, ewentualne parkowanie na parkingach II LO mieszkańców okolicznych bloków byłoby możliwe tylko między godziną 22. - gdy pracę kończy hala, a 7. rano, kiedy zaczyna Szkoła. W praktyce mogłoby to prowadzić do spięć i konfliktów, jeśli mieszkańcy nie dotrzymaliby godzin.

Inż. Andrzej Wszeborowski, na prośbę dyrektora Szkoły, przygotował dokumentację do postawienia ponownie ogrodzenia z bramą wjazdową do II LO – na wysokości wejścia do hali sportowej. Wraz z wnioskiem, przygotowanym przez dyrektora Szkoły, dokumentacja została złożona do konserwatora zabytków, który wydał pozwolenie na wykonanie ogrodzenia z zachowaną sprzed lat bramą. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
wt, 08 października 2024 20:21
Data ostatniej edycji: śr, 09 października 2024 11:21:57

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę