Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

List Prezesa ZNP ws. negocjacji płacowych

Szanowne Koleżanki i Koledzy! Po wielu tygodniach rozmów, prac studyjnych i konsultacji udało się podpisać z rządem „Protokół ustaleń” dotyczący wzrostu wynagrodzeń w przyszłym roku.

Negocjacje toczyły się pod presją cięć budżetowych wywołanych kryzysem. Jako negocjatorzy ZNP szukaliśmy rozwiązania, które zapobiegnie po pierwsze - wdrożeniu zaproponowanej przez rząd niskiej podwyżki (1 proc. od stycznia i 3 proc. od września 2010 r.) i dzieleniu biedy, a po drugie - nie dopuści do radykalnego zmniejszenia świadczenia urlopowego i niekorzystnych zmian sposobu naliczania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dążyliśmy również do takiego rozwiązania, które byłoby równocześnie realizacją postulatu ZNP zgłaszanego od dawna – wzrostu wynagrodzenia zasadniczego. Dlatego zaproponowaliśmy rządowi tylko na rok 2010 r. wyjątkowy model – skumulowane, większe podwyżki od września, przedstawiając nawet gotowe projekty zmian legislacyjnych. Rząd po analizach przyjął rozwiązanie ZNP, a premier Donald Tusk podczas spotkania z Prezydium ZG ZNP poinformował, że możliwa jest 7 proc. podwyżka, bo na tyle stać budżet państwa.

Na rozmowy 3 września szliśmy z postulatem podwyżki od września 2010 r. o co najmniej 8 proc., odrzucając jednocześnie jej realizację poprzez zmiany w ZFŚS, a także domagając się powołania zespołu, który doprowadzi do urealnienia płacy zasadniczej i obowiązujących dodatków w strukturze wynagrodzenia.

Po wielogodzinnych negocjacjach podpisaliśmy „Protokół ustaleń”, który spełnia w większości nasze postulaty. Uzgodniliśmy podstawę wynagrodzeń wszystkich nauczycieli, która pozwoli zarządom oddziałów negocjować w samorządzie podniesienie płac – wykorzystajmy tę szansę!

Z „Protokołu ustaleń” wynika, że wkrótce rozpocznie prace zespół ds. struktury wynagrodzenia. Już 4 września do wszystkich Okręgów ZNP przesłaliśmy prośbę o informację dotyczącą wysokości dodatków motywacyjnych, godzin ponadwymiarowych itd. Te dane pozwolą nam na udowodnienie MEN, że kosztem przeszacowanych wielu dodatków obniża się płacę zasadniczą nauczycieli. Chcemy to zmienić, zwiększając udział płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu i dlatego przyjęliśmy na negocjacjach taki, naszym zdaniem, najtrafniejszy wariant.

Na skutek naszej interwencji, Ministerstwo Edukacji zobowiązało się także do przeciwdziałania procederowi przydzielania nauczycielom dodatkowej godziny niezgodnie z brzmieniem art. 42 Karty Nauczyciela. Udało się nam również powołać zespół ds. warunków i czasu pracy. Mam nadzieję, że efektem pracy tego zespołu będzie zakończenie dyskusji o rzekomo 18-godzinnym tygodniu pracy nauczycieli.

Na końcu pragnę wyrazić nadzieję, że nie ulegniecie tym, którzy dążą do zdyskredytowania osiągniętego kompromisu poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o przebiegu tych negocjacji.
 
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP

Zarząd Oddziału
so, 05 września 2009 23:08
Data ostatniej edycji: so, 05 września 2009 23:15:09

 












 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę