Co zrobić gdy dziecko kłamie?
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości.
II LO z Białegostoku pierwsze, a I LO z Łomży czwarte
Stołeczne Wydawnictwo „Perspektywy” ogłosiło ranking liceów i techników w Polsce. Jak każdego roku, dobrze poradziły sobie dwa ogólniaki z Łomży. W klasyfikacji ogólnej I LO imienia Tadeusza Kościuszki zajęło 4. miejsce w województwie podlaskim, zaś 134. miejsce w Polsce. II LO imienia Marii Konopnickiej jest na 8. pozycji w Podlaskiem oraz 323. miejscu w kraju. W rankingu szkół technicznych „Ekonomik” jest 8. w województwie i 375. w Polsce, zaś „Mechaniak” 12. w regionie i 489. w Ojczyźnie. Zestawienie „Perspektyw” stworzyło możliwość porównania dorobku liceów i techników także pod względem osiągnięć w olimpiadach przedmiotowych i na maturach w 2024 r.
Rośnie dach nad boiskiem
Pierwsze stalowe łuki zadaszonego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Pniewie stanęły w sobotę 20 grudnia. W ramach „Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich - Olimpia 2023” Gmina Łomża w Podgórzu i Pniewie buduje całoroczne obiekty sportowe.
Ile trwa nauka do matury z Biologii?
Czy większość osób, chcących dostać się na kierunek lekarski zdaje biologię na maturze? Czy większość studentów medycyny później go kończy? Czy matura to dobra metoda weryfikacji osób, które powinny studiować medycynę? Ile czasu poświęcali maturzyści, by zdać maturę z biologii z wysokim wynikiem? Czy sprawdzony kurs z biologii do matury może przydać się w nauce? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Zna się na OZE
Jakub Pisiak, uczeń III klasy w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie zajął II miejsce w Finale Krajowym Olimpiady Wiedzy o OZE. W gronie 18. finalistów znalazło się dwóch uczniów podłomżyńskiej szkoły.
Wybieramy laptop do nauki dla pierwszoklasisty
Zakup pierwszego laptopa dla dziecka często przysparza rodzicom sporo wątpliwości. Producenci kuszą coraz to nowszymi modelami i funkcjami, ale czy pierwszoklasista rzeczywiście potrzebuje ich wszystkich? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla swojego pierwszoklasisty, który przyda mu się przez kolejne lata nauki.
SOWA w Łomży budzi kreatywność
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, w którym można poznawać zjawiska rządzące światem, samodzielnie eksperymentując i rozwiązując zadania konstruktorskie. SOWA powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Akademią Łomżyńską. Inicjatywę finansuje Minister Nauki.
Dlaczego warto wybrać technikum? Miejsce, gdzie pasja staje się zawodem
Jesteś uczniem lub uczennicą ósmej klasy szkoły podstawowej i zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twoja przyszła edukacja? Wybór szkoły ponadpodstawowej to z pewnością niełatwe zadanie! W tym artykule znajdziesz szereg ważnych informacji na temat tego, dlaczego nauka w technikum to dobra inwestycja w przyszłość. Postaw na rozwój swoich zainteresowań i naukę zawodu oraz na możliwość dalszej edukacji na wyższej uczelni.
Black Week. Promocję mamy i do naszych Przedszkoli zapraszamy !!!
Wyjątkowa oferta jakiej jeszcze nie było w placówkach oświatowych prowadzonych i będących pod patronatem FUNDACJI DR OTIS.
Uczniowie z Marianowa mieli praktyki na Malcie
Po raz kolejny uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Marianowie ruszyli w Europę. W ostatnich latach dzięki realizowanym przez szkołę projektom, mieli możliwość praktyk, odpoczynku i poznania Grecji, Włoch i Malty. Kilka dni temu wrócili z ostatniej wyprawy.
Jak można wykorzystać AI w korepetycjach?
Technologia od dawna odgrywa istotną rolę w kształtowaniu edukacji. Już w XX wieku komputery i Internet zrewolucjonizowały naukę, dając dostęp do wiedzy na niespotykaną wcześniej skalę. Rozwój technologii przyspieszył także ewolucję metod nauczania, oferując nowe narzędzia, takie jak platformy e-learningowe, aplikacje edukacyjne czy narzędzia analityczne do oceny postępów ucznia. Współczesny świat edukacji staje teraz przed kolejnym przełomem – wprowadzeniem sztucznej inteligencji do procesu nauczania, w tym do korepetycji.
Konkurs literacki ph. "List do sportowca" rozstrzygnięty !
13 listopada odbyło się podsumowanie konkursu literackiego pt. „List do sportowca” zorganizowanego przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Celami konkursu było zainteresowanie tradycyjną formą korespondencji, szerzenie kultury języka i słowa pisanego, zainteresowanie uczniów postaciami ze świata sportu oraz zachęcanie uczniów do prezentowania publicznie własnej twórczości.
Po 25 latach spotkali się z radością w „Ekonomiku”
Wszyscy z rumieńcami na twarzy zwiedzali klasy, w których mieli lekcje, oraz salę gimnastyczną, na której odbywały się nie tylko lekcje wf, ale także otrzęsiny, półmetek, studniówka i, oczywiście, Matura 1999. - To były piękne czasy. Po tylu latach cieszyliśmy się jak dzieci z bycia razem – mówi Ewa Bączek (z d. Jóźwik), która w sobotę bawiła się na spotkaniu 23 osób z klasy IV A (liczącej 38 osób) Liceum Ekonomicznego, ze wspaniałą wychowawczynią dr hab. Krystyną Leszczewską. Po takiej sentymentalnej podróży, wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w Starej Rampie w Łomży.
Piosenkarka Blanka rozmawiała w II LO o hejcie
- Blanka przyjechała do naszej Szkoły, ponieważ grupa ponad 20 dziewcząt wygrała w konkursie na taniec do jej piosenki – opowiada Agata Laskowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Spotkanie z reprezentantką Polski w ubiegłorocznym 67. Konkursie Eurowizji odbyło się w pięknej, zabytkowej, ponad 100-letniej auli, która spodobała się Blance. Piosenkarka przedstawiała przeżycia, wywołane przez wrogie reakcje na „Solo”. Odpowiadała młodzieży na pytania, pozowała z uczennicami i uczniami do zdjęć, rozdawała autografy. - Blanka była naturalna. Nie czuło się z jej strony wyniosłości, mimo że jest bardzo popularna w Internecie – ocenia 25-latkę 18-latka z II LO.
Nagrodzeni za naukę, wyniki sportowe i postępy
128 tysięcy 100 złotych przeznaczono z budżetu Miasta Łomża na: stypendia naukowe i stypendia sportowe oraz nagrody edukacyjne dla uczniów techników, liceów, szkół podstawowych. Stypendia naukowe, sportowe i nagrody Prezydenta Miasta Łomża przyznawano na rok szkolny 2024/2025. W tym roku kwota łączna z budżetu na stypendia jest niższa niż w ubiegłym, jednak stypendia nie drgnęły od X lat, a edunagrody od x. Co oznacza wieloznaczny iks, można domyślić się z artykułu.
Stawiam na rozwój
Portal dla rodziców MAMYIMY.PL rozpoczyna cykl pt. “Ona ” przedstawiający sylwetki lokalnych mam spełniających się na polu rodzicielskim i zawodowym. Jak udaje im się przetrwać? W natłoku codziennych obowiązków udało nam się spotkać z Joasią Bacisz mamą czwórki dzieci, przedsiębiorcą oraz specjalistką od HR w Szkole Językowej Linguo.
Uroczyste ślubowanie klas pierwszych w „Wecie”
W 74-letniej Szkole przy ulicy Stacha Konwy czwartkowe popołudnie było słoneczne, prawie jak na dworze. W sali gimnastycznej było dużo cieplej. Oficjalne ślubowanie na sztandar 127 uczennic i uczniów klas pierwszych w białych bluzkach albo koszulach miało uroczysty charakter, acz daleki od monotonii uroczystości. Kolejne punkty programu realizowano sprawnie i szybko, ale najwięcej radości i chyba też wzruszenia sprawiła pierwszakom ceremonia nakładania granatowych krawatów ze znakiem „Wety”. Będą mogli występować w tych krawatach jeszcze przez 4 lub 5 lat do matury.
Duże dysproporcje w uczęszczaniu na lekcje religii w Łomży
Prawie 96 proc. w podstawówkach i ponad 70 proc. młodzieży w szkołach średnich uczęszcza na lekcje religii w Łomży. O ile w podstawówkach ten odsetek jest dość wyrównany, to w szkołach ponadpodstawowych rozstrzał jest dość duży. Najwięcej uczniów na lekcje religii uczęszcza w „Wecie”, a najmniej w „Ekonomiku”.
Dzień Edukacji Łomżyńskiej w „Ekonomiku”
W holu na parterze „Ekonomika” wita gości dekoracja: kwiaty i trawy jesieni oraz na granatowym tle biały napis: Dzień Edukacji Narodowej. W przestworza unoszą się motyle, jak szczere życzenia prosto z serca dla pedagogów 14. października, gdy świętujemy rocznicę powołania KEN w 1773 r. - Nasze nauczycielki i nauczyciele są pracowici i ambitni – chwali dorosłych Laura Kotowska, 16-latka z ZSEiO nr 6 w Łomży. Jej młodsza koleżanka Marta Siedlecka także wysoko ocenia kadrę: - Przekazują nam wiedzę i wartości, wzajemny szacunek, bo dążą do tego, abyśmy wyszli na ludzi... Rozmawiamy wesoło w holu, gdzie księga czeka, a w sali gimnastycznej trwa uroczystość z okazji.
„Głosy Ucznia” i monografia I LO są w Internecie
Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki, które mogłoby świętować jubileusz 410-lecia istnienia w Łomży, doczekało się prezentacji swoich dziejów na forum światowym. Stało się tak za przyczyną zgodnej współpracy trójki entuzjastów i absolwentów Szkoły przy ulicy Feliksa Bernatowicza: Jolanty Szabuńko, Teresy Fromelc – Pawelczyk i Mirosława R. Derewońko. Dzięki ich inicjatywie, monografia o Szkole i numery czasopisma „Głos Ucznia” stały się ogólnodostępne.