Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Trzecie święto ulicy Farnej i wydarzenia przyszłego tygodnia

Piątek upłynie w Łomży pod znakiem trzeciej odsłony święta ulicy Farnej. W niedzielę odbędzie się osiedlowy „Dzień sąsiada”, ale większość wydarzeń zaplanowano na kolejne dni. Będzie to poetycki koncert duetu Jarząbek-Jurkiewicz przed Galerią Pod Arkadami, rodzinna wystawa łomżyńskich twórców Aleksandry i Tomasza Pakuszewskich oraz kolejna, akwarelisty Adama Papke. Odbędzie się również spotkanie z Maciejem Falkowskim, promującym najnowszą książkę „Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza”.

Drugi dzień imprezy na Farnej rozpocznie się o 17:00. W programie występy wokalistów Małego eMDeKu, akordeonowego tria Stanisława Morawskiego z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, Kingi Chludzińskiej i inne. Odbędzie się również warsztat plastyczny pod kierunkiem Agnieszki Chojnowskiej z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT, spacer po starówce z Gabrielą Szczęsną oraz podsumowanie konkursu fotograficznego. O godzinie 19 zostanie otwarta wystawa środowiskowa łomżyńskich artystów w Galerii Na Farnej, a finałem imprezy będzie koncert zespołu The BL Blues Band o 20:00. Wstęp wolny. 


W niedzielę w Wygodzie uroczyście obchodzona będzie 80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze. O 8:30 pod pomnik upamiętniający ok. 100 poległych wprowadzone zostaną poczty sztandarowe. W pobliskim kościele odprawiona zostanie msza święta, a dr hab. Krzysztof Sychowicz wygłosi prelekscję. Apel poległych i kwiaty przewidziano na godz. 10:40.


W niedzielę w godzinach 13:00-16:00  Zarząd Osiedla nr 10 organizuje „Dzień sąsiada”. Impreza odbędzie się na placu zabaw (ul. Mała Kraska, nieopodal skrzyżowania z ul. Przemysłową) i została dofinansowana ze środków miejskiego Budżetu Obywatelskiego. W programie liczne atrakcje dla starszych i młodszych, w tym eksplozja kolorów, dmuchany plac zabaw, zorbing, łucznictwo, bajkowe postacie, malowanie twarzy, gry i zabawy. Wstęp wolny. 

W poniedziałek 24 czerwca Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych proponuje koncert na dobry początek lata „Bardowie naszych czasów – Dylan, Kaczmarski, Nohavica”. Przed Galerią Pod Arkadami o godzinie 19 wystąpi duet Adam Jarząbek - Jarosław Jurkiewicz i będzie to wstęp do sierpniowego cyklu koncertów pod hasłem Café Kultura. „To będzie koncert bardzo poetycki, bardzo energetyczny i bardzo zróżnicowany – jednak ciągle bardzo w naszym stylu”. Duet Jarząbek-Jurkiewicz wydał dwie płyty z piosenkami Jaromira Nohavicy („Lublin Ostrava 0:30”, „Grzebienie”), kojarzony jest więc głównie z wykonywaniem błyskotliwych coverów tego artysty. Tym razem panowie prezentują program „Bardowie naszych czasów”, zestawiającym twórczość Nohavicy z piosenkami Boba Dylana oraz Jacka Kaczmarskiego” informują organizatorzy. Wstęp wolny. 


We wtorek 25 czerwca Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży i Klub Wojskowy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego zapraszają na do Galerii N na wystawę malarstwa Aleksandry Pakuszewskiej i fotografii Tomasza Pakuszewskiego. Początek o 18:00, w programie występ wokalistki zespołu My z Łomży Martyny Jankowskiej. „Tomasz Pakuszewski - fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Jest ona dla niego sposobem wyrażenia twórczego Ja. Inspiracje do swoich prac czerpie z otaczającego świata i za pomocą zdjęć chce pokazać odbiorcom piękno kryjące się w każdym jego elemencie. Fotograf czynnie uczestniczy w konkursach fotograficznych, a jego zdjęcia prezentowane są na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Aleksandra Pakuszewska - tworzy obrazy techniką malarstwa akrylowego, ale w jej dorobku odnajdziemy również akwarele i prace malowane na jedwabiu. Inspiracje do tworzenia czerpie głównie z natury i przyrody. Wśród jej obrazów dominują krajobrazy, motyw wody oraz kwiaty. Autorka prac uczestniczy w lokalnych i ogólnopolskich warsztatach i plenerach malarskich, a jej twórczość prezentowana jest na wystawach zbiorowych i indywidualnych” czytamy w zaproszeniu. Wstęp wolny. 

W środę o 17:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Adama Papke, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Obcując z naturą odczuwam wrażenia, które stanowią fundament do wyrażenia ogólnej wizji obrazu. Malowanie w plenerze to swego rodzaju polowanie w którym zastane elementy pejzażu staram się scalić w nową jakość obrazu. Operuję akwarelą- techniką trudną, wymagającą natychmiastowego podejmowania decyzji położenia plamy barwnej. W tej jedynej w swoim rodzaju technice szukam formy wyrazu, która byłaby do mnie przynależna.    Czerpiąc z natury tworzę skrót, pewną syntezę doznań, która oddala mnie od dosłownego portretu zastanej rzeczywistości. Malując kieruję się intuicją, co sprawia, że efekt końcowy często wymyka się początkowej wizji, dając w zamian wrażenie błysku chwili radości tworzenia. Intuicja malarska - nutka szaleństwa w przestrzeni wiedzy niezbędna dla osiągnięcia końcowego efektu. Tworząc nową kompozycję operuję napięciami koloru i światła jednocześnie wartościując elementy kompozycji. Często celowo zatracam szczegółowość obrazu na rzecz jakości plamy barwnej powodując wrażenie większej ekspresji, która prowadzi odbiorcę do skojarzeń symbolicznych” pisze o sobie artysta. Wstęp wolny.


Tego samego dnia, ale o godzinie 18, w pobliskiej Hali Kultury odbędzie się spotkanie z Maciejem Falkowskim, promujące książkę „Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza”. Opublikowana w serii „Sulina” wydawnictwa Czarne książka opowiada o drobnej szlachcie z pogranicze Mazowsza i Podlasia, przybliżając lokalną historię widzianą z jej perspektywy. 

Maciej Falkowski to absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, koncentrujący się w swej pracy zawodowej i pisarskiej na tematyce wschodniej. Pracował więc jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich, w ambasadzie w Erywaniu oraz w Fundacji Solidarności Międzynarodowej, obecnie jest zatrudniony w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zadebiutował dobrze przyjętą książką „Armenia. Obieg zamknięty” (Czarne, seria „Sulina” literatury faktu), był współautorem serii reportaży „Matrioszka w hidżabie”, po czym poświęcił się tematowi, który był mu bliski już od lat dziecięcych. - Gdy jako dziecko słuchałem opowieści babci, miałem wrażenie, że oglądam film – przybliża genezę książki w materiałach wydawnictwa Maciej Falkowski. - Widziałem „Ruskiego”, który w 1940 lub 1941 roku, grając na bałałajce, płoszył konie nad rzeczką Brok, i piękną lalkę, którą pewna Żydówka podarowała mojej prababci w zamian za przeprowadzenie przez granicę. Słyszałem świst kul, od których kilka lat później zapaliła się cała wieś, i jęki rannych żołnierzy w prowizorycznym szpitalu polowym urządzonym jesienią 1939 roku w miejscowym kościele. Dopiero z biegiem lat te rozsypane obrazy zaczęły układać mi się w spójną całość – zapis historii trzech pokoleń prostych ludzi, żyjących w pierwszej połowie XX wieku na pograniczu Mazowsza i Podlasia. A potem pojawiła się świadomość, że tamte opowieści były osadzone nie tylko w kontekście historycznym, ale też lokalnym i że warto ten kontekst zrozumieć, opisać i pokazać innym. Wstęp na spotkanie wolny. 


W czwartek 27 czerwca w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego o 18:30 odbędzie się preludium XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wystąpią tenor Jacek Szymański oraz pianiści Rafał Lewandowski i Franciszek Lewandowski. W programie muzyka polska, wstęp wolny. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę