Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Cyfrowe zbiory łomżyńskiego muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło udostępnianie swych zbiorów również w wersji cyfrowej. To kolejne po wprowadzeniu audioprzewodników działanie łomżyńskiej instytucji, mające na celu zapewnienie szerszego dostępu do jej zbiorów, również osobom mieszkającym za granicą. - Nasz zbiór cyfrowy to wirtualna przestrzeń, w której setki eksponatów ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży stają się dostępne zaledwie kilkoma kliknięciami - mówi dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak, dodając, że strona jest na bieżąco uzupełniana w treści i zdjęcia, przygotowywane przez pracowników merytorycznych muzeum.

Wirtualne galerie czy cyfrowe zbiory to już dla muzealników codzienność. Wiele muzeów i wystaw można więc zwiedzać  za darmo i bez konieczności wychodzenia z domu, choćby udostępniające online swoje kolekcje dzieł sztuki Luwr czy British Museum. Dostęp do swych zdigitalizowanych zbiorów oferuje również madryckie Muzeum Prado oraz wiele polskich placówek z Muzeum Narodowym w Warszawie na czele, a od niedawna również Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Najpierw muzeum łomżyńskie otworzyło się na osoby ze szczególnymi potrzebami oraz turystów zagranicznych, którym od stycznia są udostępnianie bezpłatne audioprzewodniki, mające wgrane ścieżki zwiedzania wystaw stałych w języku polskim, angielskim, video w polskim języku migowym oraz audiodeskrypcję. W kwietniu ową ofertę dopełniła możliwość poznawania muzealnych zbiorów online na https://lomza.zbiory-cyfrowe.pl/ 

Są tam prezentowane obiekty znajdujące się w zasobach Działu Archeologicznego, Działu Numizmatycznego, Działu Bursztynu, Działu Etnograficznego, Działu Historycznego oraz Działu Sztuki i Rzemiosła.

Łącznie liczą one ponad 25 tysięcy pozycji, które są sukcesywnie dodawane do zbioru cyfrowego przez Magdalenę Bilewicz, Jerzego Jastrzębskiego, Wiesławę Pawlak, Adama Sokołowskiego, Karolinę Skłodowską i Alicję Kamieniczną. Na stronie można na razie obejrzeć ponad 250 obiektów, ale kolejne są dodawane systematycznie, dzięki czemu baza powiększa się z każdym dniem. Prezentowane w niej zabytki można oglądać po kolei, lub z wykorzystaniem wyszukiwarki przejść bezpośrednio do tego, co interesuje danego odbiorcę. 

Wiele z nich nie jest prezentowanych na wystawach stałych, tak więc dzięki cyfrowej galerii odbiorcy z kraju i ze świata mogą zapoznać się ze zdjęciami i opisami prawdziwych unikatów, od prehistorycznych zabytków krzemiennych, jak na przykład drapacze, grociki, rylce, odnawiaki, półtylczaki czy rdzenie. Nie brakuje bardzo ciekawych, starszych i nowszych monet, rzeźb, naczyń, zegarów i innych przedmiotów codziennego użytku. Są też różne formy bursztynu, w tym naciekowe i wewnątrzpniowe, bursztynowe bryłki i płytki oraz biżuteria, w tym wyroby z XIX wieku, zaś miłośników historii i deltiologii zaciekawią widokówki z przełomu XIX i XX wieku. Cyfrowa galeria umożliwia nie tylko poznanie zbiorów łomżyńskiego muzeum, ale też poszerza wiedzę odwiedzających ją osób, które dowiedzą się dzięki niej choćby o tym, co to takiego żardyniera czy gerydon, przedmioty kiedyś wykorzystywane powszechnie, a dziś już unikalne, będące ozdobą muzealnych i kolekcjonerskich zbiorów. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę