Nagroda kulturalna prezydenta Łomży za rok 2008
„Przyszlim tu po kolędzie, niechaj nam za przykro nie będzie” - śpiewali artyści Teatru Lalki i Aktora, w którym prezydent Łomży Jerzy Brzeziński wręczył w piątek, 19 grudnia, swoje doroczne nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Dzięki wesołym śpiewom przykro nie było chyba nikomu, a zwłaszcza dwóm laureatom. Nagrody otrzymali: Kazimierz Pawczyński, od ponad 30 lat choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, oraz Józef Babiel, inicjator i i od 20 lat organizator kwest na ratowanie łomżyńskich zabytków cmentarnych.
Uroczystość w teatrze prowadził jego dyrektor Jarosław Antoniuk, przypominając historię spektaklu „Szopka polska”, którego fragmenty poznali goście. Widowisko powstało 15 lat temu i było wystawiane ponad 100 razy, również na Wileńszczyźnie. Reżyserii podjął się Stanisław Ochmański, scenografię zaprojektował Rajmund Strzelecki, teksty ludowe zebrał Henryk Jurkowski, a muzykę napisał nieżyjący już Bogumił Pasternak.
Laudacje na cześć wyróżnionych nagrodą prezydenta wygłosiła Ewa Grygo, kierująca biurem kultury w ratuszu, zaś dyplomy gratulacyjne wręczał osobiście prezydent Jerzy Brzeziński, któremu z kopertami dla laureatów towarzyszył przewodniczący kapituły nagrody wiceprezydent Krzysztof Choiński.
Kazimierz Pawczyński od ponad 30 lat mieszka i pracuje twórczo w Łomży. Jest ze śp. Sławem Rekoszem założycielem Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, choreografem i twórcą repertuaru, m.in., suity kurpiowskiej, kaszubskiej, lubelskiej i krakowskiej. Niestrudzony tancerz, wychowawca i pedagog zaszczepił w sercach tysięcy młodych ludzi zamiłowanie do tańca ludowego.
- Ta nagroda to zaszczyt dla mnie i tych, co ze mną tańczyli – dziękował Kazimierz Pawczyński, którego do nagrody zgłosił Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
Józef Babiel jest inicjatorem i organizatorem od ponad 20 lat kwesty we Wszystkich Świętych na ratowanie zabytków cmentarza katedralnego. Dzięki zebranym pieniądzom odrestaurowano ponad 120 nagrobków. Współredaguje wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którego jest wiceprezesem: rocznik „Ziemia Łomżyńska” i kwartalnik „Wiadomości Łomżyńskie”.
Józef Babiel, zgłoszony przez dyrektora MDK-DŚT Romana Borawskiego i prezesa TPZŁ Zygmunta Zdanowicza, dziękując za nagrodę, powiedział:
- Czuję się zażenowany, bo widzę tyle twarzy, którym ta nagroda mogłaby przypaść...
W tym roku do nagrody nominowanych było pięć osób. Oprócz laureatów, są to: Witold Długozima, prowadzący Teatrzyk Żywego Słowa Logos (kandydata zgłosił wiceprezes stowarzyszenia Logos Kazimierz Trzaska), Mieczysław Szymański, pierwszy dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej (zgłosił go obecny dyrygent Jan Miłosz Zarzycki) i propagujący twórców i wydarzenia kulturalne dziennikarz portalu 4lomza.pl Mirosław R. Derewońko (zgłosił mnie major Ryszard Matuszewski, kierownik Galerii N i Klubu Garnizonowego w Łomży – dziękuję).
Po uroczystości w kawiarnii w Teatrze Lali i Aktora w Łomży odbyło się świąteczne spotkanie łomżyńskich środowisk twórczych i pracowników kultury. Bożonarodzeniowe życzenia twórcom składał m.in. bp Tadeusz Bronakowski.
MRD