Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Stowarzyszenie Wizna 1939 chce wstrzymania prac przy drodze w Mątwicy

Główne zdjęcie
Wykopaliska na budowie drogi Łomża - Nowogród

Stowarzyszenie domaga się wstrzymania prac przy modernizacji drogi Łomża-Nowogród. Uważa, że trzeba szczegółowo zbadać teren, gdzie znaleziono ludzkie szczątki. Inwestor odpowiada, że szczątki zabezpieczono, a prokuratura i IPN nie nakazały wstrzymania prac.

 

Stowarzyszenie Wizna 1939 zajmuje się upamiętnianiem historii. Jego działacze uważają, że mimo przeprowadzonych ekshumacji szczątków odkrytych w czasie budowy, wszystkich jednak nie zabrano. Marcin Sochoń z Wizny 1939 poinformował, że pisma w tej sprawie stowarzyszenie wysłało w ostatnim czasie do kilku instytucji, m.in. na policję, do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, IPN, wojewódzkiego konserwatora zabytków, do marszałka województwa.

Stowarzyszenie podkreśla, że mogły to być szczątki polskich żołnierzy z 1939 roku, niewykluczone że też szczątki ofiar UB. W ocenie organizacji, w tym miejscu była niegdyś mogiła 86 żołnierzy 42. Pułku Piechoty, którzy po II wojnie światowej byli ekshumowani, a szczątki przeniesiono na cmentarz.

Sochoń powiedział, że stowarzyszenie uważa, że jeśli w miejscu budowy są wciąż jakiekolwiek ludzkie szczątki, należałoby przerwać prace i dokładnie przebadać teren. Znaleziono tam również - jak podał - pozostałość po magazynku do broni typu Browning.

Śledztwo w sprawie odnalezienia szczątków prowadzi Prokuratura Rejonowa w Łomży. Po wstępnych oględzinach biegły nie wykluczył, że mogą być to szczątki również z okresu I i II wojny światowej. Dlatego prokuratura chce postępowanie w tej sprawie i zebrane dowody przekazać pionowi śledczemu oddziału IPN w Białymstoku.

W poniedziałek (24.09) do Instytutu trafiło takie pismo, ale ostatecznej decyzji, kto będzie prowadził sprawę, jeszcze nie ma.

- Czekamy na stanowisko IPN - powiedziała szefowa Prokuratury Rejonowej w Łomży Karolina Szulkowska. Pytana o informacje przekazywane przez Wiznę 1939 o kolejnych odkryciach zaznaczyła, że prokuratura nie ma takich informacji, a szczątki, których dotyczyło zgłoszenie na policję, zostały zabezpieczone.

Sprawą interesuje się też Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w IPN w Warszawie. Piotr Kędziora-Babiński z tego Biura powiedział, że łomżyńska prokuratura poinformowała telefonicznie o tym, że sprawę będzie przesyłać do pionu śledczego w białostockim IPN.

- My czekamy na opinię biegłych odnośnie wieku (...) kości i artefaktów - powiedział Kędziora-Babiński i zaznaczył, że wszystkie materiały są w prokuraturze.

- My nie mamy podstaw, żeby coś tam twierdzić więcej. Oczywiście można by zrobić prace archeologiczne. To inwestor musiałby ewentualnie o to zadbać - dodał i wskazał, że obecnie taką decyzję może wydać jedynie łomżyńska prokuratura, albo Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN (pion śledczy) - jeśli przejmie od prokuratury sprawę.

Drogę wojewódzką Łomża-Nowogród przebudowuje Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, który podlega samorządowi województwa podlaskiego. Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Urszula Arter poinformowała, że inwestycja jest kontynuowana, bo nikt - ani prokuratura, ani IPN - nie wydał decyzji  Podlaskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich decyzji o wstrzymaniu prac, żadna taka informacja nie wpłynęła także do urzędu marszałkowskiego. Dodała, że szczątki były dwukrotnie zabezpieczane i zabrane z miejsca, gdzie były znalezione.

Stowarzyszenie Wizna 1939 poinformowało o sprawie m.in wojewodę podlaskiego. Z udostępnionej dokumentacji wynika, że urząd wojewódzki poprosił IPN o informację o sposobie załatwienia tej sprawy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę