Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Witamina D - jakie dawki są zalecane?

W Polsce w 2023 roku zaktualizowano wytyczne dotyczące suplementacji witaminą D. Nowe zalecenia zostały opracowane przez zespół specjalistów reprezentujących polskie i międzynarodowe towarzystwa medyczne, a także krajowych konsultantów specjalistycznych. Wśród ekspertów był prof. Carsten Carlberg, renomowany badacz witaminy D i lider grupy zajmującej się nutrigenomiką w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Najnowsze wytyczne zostały opublikowane w czasopiśmie „Nutrients”.

Jakie dawki witaminy D są zalecane dla różnych grup wiekowych?

Dzieci (1-10 lat):

  • U zdrowych dzieci w wieku 1-3 lat zaleca się codzienną suplementację cholekalcyferolem w dawce 600 j.m. (15 μg) przez cały rok.

  • U zdrowych dzieci w wieku 4-10 lat, które opalają się przez 15-30 minut dziennie między godziną 10 a 15 bez użycia filtrów przeciwsłonecznych od maja do września, suplementacja witaminy D nie jest konieczna, ale nadal jest zalecana i bezpieczna.

  • W przypadku dzieci w wieku 4-10 lat, które nie spełniają tych warunków, zaleca się suplementację witaminą D w dawce 600-1 000 j.m. (15-25 μg) na dobę przez cały rok, w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D z dietą.

Młodzież (11-18 lat):

  • U zdrowej młodzieży, która opala się przez 30-45 minut dziennie między godziną 10 a 15 bez ochrony przeciwsłonecznej od maja do września, suplementacja cholekalcyferolem nie jest konieczna, ale nadal jest zalecana i bezpieczna.

  • W przypadku niespełnienia tych warunków zaleca się suplementację witaminą D w dawce 1 000-2 000 j.m. (25-50 μg) na dobę przez cały rok, w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D z dietą.

Dorośli (19-65 lat):

  • U zdrowych dorosłych, którzy opalają się przez 30-45 minut dziennie między godziną 10 a 15 bez użycia filtrów przeciwsłonecznych od maja do września, suplementacja cholekalcyferolem nie jest konieczna, ale nadal jest zalecana i bezpieczna.

  • W przypadku niespełnienia tych warunków zaleca się suplementację witaminą D w dawce 1 000-2 000 j.m. (25-50 μg) na dobę przez cały rok, w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D z dietą.

Młodsi seniorzy (65-75 lat):

  • Ze względu na zmniejszoną efektywność syntezy skórnej, zaleca się suplementację cholekalcyferolem w dawce 1 000-2 000 j.m. (25-50 μg) na dobę przez cały rok, w przeliczeniu na masę ciała i spożycie witaminy D z dietą.

Starsi seniorzy (powyżej 75 lat):

  • Ze względu na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej, możliwe złe wchłanianie i zmieniony metabolizm witaminy D, zaleca się suplementację cholekalcyferolem w dawce 2 000-4 000 j.m. (50-100 μg) na dobę, w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D z dietą.

Podsumowując, odpowiednie dzienne dawki witaminy D zależą od wieku, masy ciała, ekspozycji na słońce i spożycia witaminy D z dietą. Suplementacja witaminy D jest kluczowa dla utrzymania zdrowia kości, układu odpornościowego i ogólnego dobrego samopoczucia, szczególnie w populacjach narażonych na niedobór tej ważnej witaminy.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę