Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Karuzela z (ko)ordynatorami szpitala w Łomży

- Mam nadzieję, że oddział chirurgiczny, który wymaga jeszcze dosprzętowienia, będzie znany nie tylko w Łomży, ale okaże się konkurencyjny również dla szpitali w Ostrołęce i w Białymstoku – mówi optymistycznie dr nauk med. Bolesław Astapczyk (lat 55), nowy ordynator chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie trwa seria konkursów na stanowiska kierownicze w 20 oddziałach. Procedury konkursów zakończyły się dotychczas wyborem piątki głównodowodzących oddziałami. Oprócz białostoczanina, który zastąpił na chirurgii dr. Zdzisława Oszczapińskiego, ordynatorów już mają: OIOM – dr Izabela Ziółek, oddział psychiatryczny – dr Irena Dworakowska i zakaźny – dr Paweł Radom. Koordynatorem ortopedii pozostaje dotychczasowy szef dr Krzysztof Gołaszewski.

- Postanowiliśmy z dyrektorem szpitala Krzysztofem Bałatą uporządkować sytuację kadrową na stanowiskach kierowniczych w oddziałach, żeby nie było tak, że ktoś został powołany, na przykład, 15 lat temu i tak sobie „siedzi” – objaśnia powód lawiny konkursów w Szpitalu Wojewódzkim jego wicedyrektor Hanna Majewska – Dąbrowska, która przewodniczy czteroosobowej komisji z radcą prawnym, kierownikiem działu organizacji i główną księgową. - Aby nie powstał bałagan, konkursy rozłożyliśmy w czasie, dzięki czemu jest więcej czasu na spokojne porozmawianie z kandydatami.

Dr Krzysztof Gołaszewski nie miał konkurentów, jako że jego oferta była... jedyną. Koordynatorem został dlatego, że jest zatrudniony na umowę cywilno-prawną, tzw. kontrakt. Zatrudnieni na umowę o pracę w nomenklaturze szpitalnej nazywają się ordynatorami. Nowa ordynator OIOM dr Izabela Ziółek wygrała w oczach komisji z poprzedniczką dr. Hanną Dackiewicz, natomiast była ordynator Zofia Dobrołowicz nie startowała w konkursie, więc jej zastępczyni dr Irena Dworakowska miała ułatwione zadanie. Ordynator z oddziału zakaźnego Paweł Radom konkurował tylko sam ze sobą. Na wszystkich pozostałych oddziałach „rywalizacja” o fotel (ko)ordynatora trwa, jednak w czasie konkursu komisja nie podaje informacji ani o liczbie kandydatów, ani o proponowanej im pensji. Dyrekcja szpitala planuje zakończyć konkursy do końca lutego, a na pewno do końca marca 2015 r. Najdłuższe kadencje szefów oddziałów będą ponad czteroletnie, nawet do połowy czerwca 2019 r.

A kim jest dr Bolesław Astapczyk...?
Nowy ordynator łomżyńskiej chirurgii pochodzi z Białegostoku, skąd dojeżdża do pracy w Łomży. Przez 27 lat pracy związany był zawodowo z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Białymstoku,  początkowo jako asystent, a następnie jako zastępca ordynatora. Przez ostatnie dwa lata kierował oddziałem chirurgii ogólnej szpitala w Augustowie. Dr Astapczyk wykonuje pełną gamę zabiegów z chirurgii ogólnej, klasycznych i laparoskopowych. Wdrażał techniki operacyjne: zamykanie żył przeszywających metodą kruroskopową, beznapięciowe leczenie przepuklin pachwiny sposobem Shouldice. W dorobku medycznym ma ponad 1200 zabiegów laparoskopowych i ambitny plan, aby operacje chirurgiczne prowadzić w Łomży co dzień na dwóch salach operacyjnych, gdy do tej pory wykorzystywano jedną. Dr. Astapczyk rozwijał umiejętności zarówno w kraju, jak i we Francji. Jest autorem i współautorem 12 prac naukowych oraz filmów popularno-naukowych na temat leczenia żylaków kończyn dolnych i przepuklin. Był zastępcą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, a jest biegłym sądowym z chirurgii i sędzią Sądu Lekarskiego w Białymstoku. Na oddziale w Łomży pracuje z sześcioma specjalistami i dwoma lekarzami przed specjalizacją. Ma żonę i czworo dzieci.

Pojawienie się w Łomży tak doświadczonego specjalisty budzi nadzieję, że miejscowi chorzy nie będą musieli jeździć po pomoc do dalszych, większych czy lepiej wyposażonych ośrodków w kraju. Do naszego szpitala mogą zgłaszać się pacjenci na zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej, np.,  totalna resekcja żołądka i niskie resekcje odbytnicy z użyciem technik staplerowych. Wykonywane są zabiegi w obrębie tarczycy i przytarczyc, a także operacje proktologiczne (szczeliny odbytu, przetoki okołoodbytnicze, żylaki). Leczeni są pacjenci z zespołami troficznymi kończyn dolnych. Plany dr Astapczyka na niedaleką przyszłość to operacje laparoskopowe jelita grubego, przepuklin rozworu przełykowego i przepuklin brzusznych. Oby udało się mu spełnić te ambitne zamierzenia.

Mirosław R. Derewońko



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę