Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Tabliczka mnożenia zamiast tabliczki czekolady

Światowy dzień tabliczki mnożenia wymyślił Andrzej Grabowski ze Szczecinka, twórca wesołych kart do gier matematycznych, a w Szkole Podstawowej w Piątnicy organizowała zabawę z tabliczką mnożenia dla swoich 3-klasistów nauczycielka Ewa Gutowska. W turnieju ambitnie rywalizowały także klasy A i C koleżanek: Moniki Dwórznik i Angeliki Kędziorek. Po serii zadań, wymagających sprytu, refleksu, bystrości umysłów, orientacji w liczbach oraz precyzyjnego mnożenia i dzielenia na wyrywki jury wyłoniło zwycięską Trójkę z 3C: Rafał Szok, Dominik Zawadzki i Szymon Zych.

Zanim trzecioklasiści poddali się próbie rywalizacji pomiędzy sobą, wyszli na spacer ulicami przy szkole, w trakcie którego poddawali egzaminowi dorosłych. Julek Rostkowski, najlepszy w kl. 3B z tabliczki, zasiadał w jury turniejowym. Szacuje, że sprawdzili znajomość tabliczki mnożenia wśród około 20 osób. Dorośli z wiklinowego koszyczka wybierali nakrętkę, wewnątrz której znajdowała się kartka z działaniem matematycznym lub z jakąś liczbą. Zabawa polegała na tym, że mieli podać wynik mnożenia i wymyślić, jakie liczby występują w działaniu, którego wynik losowali. Zdaniem chłopca, wszyscy egzaminowani sobie poradzili i dostali w nagrodę gadżety Banku Spółdzielczego.
Poradzili sobie z zadaniami śpiewająco również uczestnicy turnieju. Początkowo mieli podanych 10 dwucyfrowych liczb, z których każdy gracz wybrał sobie dowolnie sześć. Następnie komputerowo obracane koło fortuny zatrzymywało się na mnożeniu dwóch liczb jednocyfrowych w zakresie do 100 i należało stwierdzić, czy iloczyn ma się na swojej karcie. Uczestnicy nazywali to grą w bingo. Inną z sześciu pomysłowych konkurencji były odwrócone karty, czerwone z wynikami, jakie Ewa Gutowska określiła dodatkowo, np., że liczba jest podzielna przez 5. Kto szybszy - i bieglejszy, ten lepszy. Szczęście, refleks i wiedza procentowały w zadaniach, pomagając zabawę połączyć z nauką.
Jan Piasecki z klasy 3B Ewy Gutowskiej nie wygrał, ani nie zdobył drugiego miejsca, ale cieszy się też z 3. miejsca, bo... - Tak się ułożyło, jak bywa w sporcie, ale starczyło nam punktów na podium – tłumaczy rezolutny chłopiec, który podczas rozwiązywania zadań turniejowych wykazywał się dużą pomysłowością i dobrym tempem zgłaszania gotowości po wykonaniu pracy. Jego zdaniem, można tabliczkę mnożenia poznać pamięciowo z tabelki; można w razie słabej pamięci zamienić mnożenie na dodawanie, np. 7 x 8 jako 8 + 8, powtórzone siedem razy - w obu sytuacjach iloczyn i suma będą takie same. Chłopiec zna także metodę mnemotechniczną poprzez składanie palców rąk - każdemu odpowiada cyfra. Uczył się tabliczki mnożenia przez dwa lata i uważa, że „w dorosłym życiu trzeba ją znać. Jak dziecko zapyta, ile jest dwa razy trzy, to brak odpowiedzi będzie oznaczać - wstyd”. Jan jest także przekonany, że tabliczki mnożenia potrzeba klientom, lecz jeszcze bardziej sprzedawcom.
Tabliczkowcy za 2. i 3. miejsce dostali po batonie od TMT, a zwycięzcy – pojemniki na kanapki od BS. W czasie „egzaminu” w szkole rozdano kawałki sękacza od Joanny i Jarosława Śledziewskich. 
Nauczycielka Ewa Gutowska to absolwentka piątnickiej podstawówki i I LO w Łomży. Po studiach wróciła do uczenia młodszych, co zajęło „dopiero” 35 lat. W jej ślady zamierza pójść łomżynianka Ewa Rostkowska: ze względów rodzinnych przeniosła się do gminy Piątnica. Absolwentka ochrony środowiska w UWM w Olsztynie zna się na chemii i biologii, a zawsze marzyła, aby uczyć dzieci, i dlatego w „Jańskim” w Łomży studiuje pedagogikę. W klasie B jest praktykantką, chociaż w domu ma prywatne praktyki z tabliczki mnożenia, gdyż regularnie powtarza z synami, ile wynosi x razy y.      
- Mistrzynią nie jestem, ale tabliczkę mnożenia znam na pamięć – uśmiecha się skromnie Wiktoria Makarewicz, szczuplutka 5-klasistka, której plakat w wyborach do samorządu szkolnego zachęca z okna klatki schodowej z parteru na 1. piętro: „Liczę na Twój głos”. Wiktoria wie, że wkrótce będą wybory do parlamentu, zaś w maju odbywało się głosowanie do europarlamentu. - Głosować mogli pełnoletni, którzy mają 18 lat. Mam prosty program: więcej konkursów plastycznych i sportowych.
Dziewczynka bez problemu mnoży 9 razy 9 i zauważa, że iloczyn po przestawieniu cyfr daje 2 x 9. 

Mirosław R. Derewońko   

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 04 października 2019 15:27
Data ostatniej edycji: pt, 04 października 2019 17:07:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę