Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@
tekst sponsorowany

Piękne włosy to przede wszystkim zdrowa skóra głowy.

Włosy są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Aby włos był w dobrej formie należy wyeliminować przyczynę jego złej kondycji i odpowiednio pielęgnować skórę głowy i mieszki włosowe. Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry głowy jest jej diagnoza u specjalisty trychologa, a w przypadku choroby leczenie dermatologiczne. Dla współcześnie żyjącego człowieka główną rolą włosów jest ich funkcja estetyczna i upiększająca. Szczypta informacji o owłosionej skórze głowy, włosach, przyczynach ich wypadaniu, sposobach leczenia i pielęgnacji daje możliwość utrzymania włosów w zdrowiu i urodzie.

Trychologia jest dziedziną, która zajmuje się problemami skóry głowy i włosów. Przy pomocy mikrokamery oceniany jest stan skóry głowy, włosów i cebulek. Badania te pozwalają na zdiagnozowanie przyczyn problemów, jeżeli występują (wypadanie włosów, łysienie plackowate, łupież, „tłuste włosy”, ciemieniucha). Pomaga także w profilaktyce: dobranie odpowiedniej pielęgnacji, ochrona skóry głowy przy zabiegach chemicznych. Kuracja  trychologiczna nie czyni cudów, ale właściwa pielęgnacja w dużym stopniu zapewnia włosom dobrą kondycję a w połączeniu z  odpowiednią terapią medyczną pomaga pozbyć się uciążliwych problemów. Trychologia jest także kuracją wspomagającą leczenie (we współpracy z lekarzem) schorzeń takich jak: łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, ciemieniucha, nadmierne wypadanie włosów. Takie badanie można wykonać już w Łomży  w Gabinecie Specjalistycznym KOSMETOLOGIA I PROMOCJA ZDROWIA w sobotę 27.11.2010r., od godz. 11.00 (rezerwacja tel. 517 044 600)


Włosy, tak jak paznokcie są jednym z przydatków skóry. Na głowie mamy około 100.000-150.000 mieszków włosowych, z każdego z nich może wyrosnąć w ciągu życia 20-30 włosów. Przeciętnie na 1 cm2 owłosionej skóry głowy przypada 300 włosów. Szybkość wzrostu włosa zależy od płci, wieku i pór roku. Na owłosionej skórze głowy wynosi około 1 cm w ciągu miesiąca. Każdego dnia tracimy około 50-150 włosów. Jest to zjawisko fizjologiczne, związane z aktualną fazą cyklu wzrostu włosa, co nas odróżnia od zwierząt, które linieją o określonej porze.  Owłosiona skóra głowy jest całkowicie ukrwiona i unerwiona.   Włos zbudowany jest z mieszka włosowego, korzenia i łodygi włosa. Mieszek włosowy otacza część nabłonkowa i łącznotkankowa - brodawka włosa połączona z macierzą, stanowiąca napęd życiowy włosa, odpowiedzialna za powstawanie i wzrost włosa. Jej uszkodzenie doprowadza do trwałej utraty włosów. Korzeń włosa tkwi w mieszku włosowym i zawiera opuszkę wraz komórkami macierzystymi  i stanowi część nabłonkową a uszkodzenie nie przyczynia się do trwałej utraty włosów i jest odwracalne. Łodyga włosa – trzon wystaje ponad powierzchnię skóry a koniec włosa jest ostro zakończony i występuje tylko we włosach niestrzyżonych. Trzon włosa zbudowany z martwych komórek, nie jest ukrwiony ani unerwiony, dzięki czemu obcinanie włosów nie jest bolesne.  Wnętrze włosa jest wypełnione keratyną, czyli białkiem bogatym w siarkę. W centrum włosa znajduje się rdzeń zawierający glikogen i białka bogate w aminokwasy.

Brodawka jest strefą wzrostu włosa i decyduje fazą jego życia. 
1. faza ANAGENU(wzrostu) 85% owłosienia, to aktywny wzrost włosa, trwa od kilku miesięcy aż prawie do kilku lat. W tej fazie kształtowana jest budowa włosa, kolor, grubość.
2. faza KATAGENU (zaniku) 1% owłosienia, okres gdy włosy przestają już rosnąć
3. faza TELOGENU (odpoczynku) 14% owłosienia, etap końcowy, który trwa 5-6 tygodni. W tej fazie komórki przygotowują się już do wzrostu nowego włosa. Po zakończeniu tej fazy zalążek włosa znajdujący się nad brodawką wchodzą w fazę anagenu i zaczyna wytwarzać nowy włos i wypycha stary.
Każda rasa ludzka różni się wyglądem włosów i ich budową, np. przekrój poprzeczny włosa rasy białej jest kolisty, natomiast rasy żółtej - owalny.


Wyróżniamy różne rodzaje włosów:
1.Włosy normalne mają naturalny i zdrowy wygląd, są sprężyste, puszyste, błyszczące. Nie przetłuszczają się, nie rozdwajają na końcach, nie sprawiają problemów i nie wymagają specjalnej troski. Ich pielęgnacja nie sprawia problemów, łatwo poddają się wszelkim zabiegom. Przeważnie wymagają mycia 2 do 3 razy w tygodniu i stosowania lekkich odżywek, co pozwoli utrzymać im tę dobrą kondycję  i ochronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Szampon powinien podtrzymywać ich naturalną wilgotność i regulować pracę gruczołów łojowych, a odżywka nadawać połysku i ułatwiać rozczesywanie. Włosy normalne są najmniej kłopotliwe, najbardziej odporne na złe traktowanie i - niestety - występują niezwykle rzadko. 
2. Włosy suche to włosy pozbawione połysku, trudne do układania, szorstkie w dotyku, skłonne do elektryzowania. Mogą być suche z natury, gdy gruczoły łojowe skóry głowy wytwarzają zbyt mało sebum, lub mogą stać się takie z powodu czynników zewnętrznych (chlorowana woda, słońce, wysoka temperatura, źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie). Włosy suche są niemal całkowicie pozbawione otoczki tłuszczowej, która chroni rdzeń włosa przed utratą wilgoci. Zdrowe włosy powinny zawierać co najmniej 10% wody. Włosy suche mają jej dużo mniej, dlatego podstawą pielęgnacji jest uzupełnienie tego Włosy suche są najbardziej podatne na uszkodzenia podczas suszenia i układania, dlatego należy postępować z nimi wyjątkowo delikatnie i nie suszyć gorącym powietrzem suszarki. A gdyby pojawił się łupież suchy, należy udać się po pomoc  do dermatologa lub trychologa.
3. Włosy przetłuszczające się są tłuste, świecące się, pozlepiane w pasma przyklejone do głowy, mają skłonność do łupieżu i wypadania. Przetłuszczanie się włosów jest najczęściej skutkiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry. Sebum zatyka pory skóry, uniemożliwiając jej normalne oddychanie i obciąża włosy. Prawdopodobnymi czynnikami etiologicznymi łojotoku są zakażenia drożdżakami, głownie pityrosporum ovale. Odpowiednia pielęgnacja polega na uregulowaniu przetłuszczania się skóry głowy. Włosy przetłuszczające się wymagają codziennego mycia, które oczyści je  z nadmiaru łoju. Powinno się używać preparatów stworzonych specjalnie do skóry z łojotokiem, które działają przeciwbakteryjnie, ale łagodnie i delikatnie. W przypadkach uporczywego łojotoku, gdy nie wystarcza odpowiednia higiena, należy zwrócić się po poradę i pomoc do dermatologa lub trychologa.
4. Nadmierny łojotok sprzyja powstawaniu łupieżu tłustego. Z definicji wynika, że jest to drobno płatkowe złuszczanie skóry owłosionej głowy. W stanie zaawansowanym (zaniedbanym?) na głowie opanowanej łupieżem tłustym występują uwarstwione żółte strupy i objawy stanu zapalnego, powodujące swędzenie i trwałe wypadanie włosów. Łupież i łojotok ulegają samoczynnemu zmniejszaniu w miarę postępującego łysienia. Leczenie powinien prowadzić dermatolog lub trycholog. Więc, mimo że złuszczanie jest drobno płatkowe, to problem wcale niemały
5.  Włosy mieszane, podobnie jak cera mieszana, są dość kłopotliwym rodzajem włosów. Są to włosy przetłuszczające się u nasady, natomiast suche i łamliwe na końcach. Ich pielęgnacja polega na wyregulowaniu nadmiernego wydzielania sebum, a jednocześnie nawilżeniu włosa na całej jego długości. Należy umiejętnie, najczęściej metodą prób i błędów, połączyć sposób pielęgnacji włosów tłustych i suchych.
6. Włosy cienkie i delikatne na ogół są jasne i "nieposłuszne", trudne do układania. Słabość i cienkość włosów może być uwarunkowana genetycznie, ale może też być wynikiem silnego stresu , zaburzeń hormonalnych czy błędów dietetycznych. Włosy tego typu są około 25% cieńsze niż włosy normalne, przez co wydaje się, że ich jest mniej na głowie, niezależnie od rzeczywistej ilości. Włosy te są bardzo delikatne, szybko tracą połysk i sprężystość, często łamią się, rozdwajają. Wymagają mycia i wzmocnienia, ale delikatnymi, lekkimi preparatami. Najlepiej zregenerują je lekkie, nie tłuste, dodające objętości włosom odżywki.
7.Włosy zniszczone to kompletne przeciwieństwo włosów normalnych, ich łuski nie są już ułożone dachówkowato, lecz odchylone i połamane,  w efekcie czego włosy te nie odbijają światła i są matowe, zawierają zbyt mało wilgoci - są suche, szorstkie, łamliwe, a jednocześnie sztywne, łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. Takie włosy często są efektem źle przeprowadzonych - lub przeprowadzanych zbyt często - zabiegów fryzjerskich, źle dobranych kosmetyków, nadmiernego nasłonecznienia (bez odpowiedniej ochrony), działania wysokiej temperatury, kontaktu  ze słoną lub chlorowaną wodą. Przy ich pielęgnacji (a właściwie ratowaniu) ważne jest stosowanie szamponów i odżywek regenerujących zniszczoną strukturę włosa, regulujących wilgotność w ich wnętrzu, a jednocześnie wygładzających powierzchnię włosa i ułatwiających rozczesywanie. Preparaty używane do pielęgnacji tych włosów powinny zawierać proteiny, keratynę i witaminy. Często pomocne jest znaczne skrócenie zniszczonych włosów i praca  "od podstaw".


Schorzenia skóry głowy:
1. Łojotok dotyczy wzmożonego wydzielania serum, skóra jest tłusta z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, dolegliwość może być przyczyną zaburzeń nadmiernego wydzielania progesteronu u  kobiet, hiperandrodenizmu lub nieprawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego. Łojotok predysponuje do chorób owłosionej skóry głowy tj. łupież łojotokowy czy łojotokowe zapalenie skóry.

2. Łupież zwykły objawia się drobnopłatowym złuszczaniem warstwy  rogowej naskórka bez stanu zapalnego, nie uszkadza włosów.

3. Łupież tłusty dotyka mężczyzn, towarzyszy tu wzmożony łojotok oraz żółte tłuste łuski i strupy, stan zapalny, świąd oraz wypadanie włosów. Czynnikiem predysponującym  uznaje się drożdżaka  Pityrosporum ovale, występuje po okresie pokwitania.

4. Łojotokowe zapalenie skóry czynnikiem etiologicznym podobnie jak w łupieżu tłustym jest drożdżak  Pityrosporum ovale, osłabienie i przemęczenie psychiczne, czynniki zewnętrzne (podrażnienie, niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne), uszkodzenia mechaniczne a także zakażenia bakteryjne.  Zmiany są grudkowe, rumieniowe, wysiękowe o przewlekłym i nawrotowym przebiegu, chorobie towarzyszy stan zapalny a włosy ulegają przerzedzeniu.

5. Zmiany struktury włosów dotyczą częściej kobiet noszących długie włosy a zmiany polegają na rozszczepieniu łodygi włosa wywołane czynnikami zewnętrznymi.


6. Łysienie dotyczy kobiet i mężczyzn. U mężczyzn jest spowodowane podłożem genetycznym i hormonalnym (genetyczno-androgenowe) a u kobiet wieloprzyczynowe. Łysienie jest stanem stopniowej lub trwałej utraty włosów spowodowanej  chorobą infekcyjną lub zaburzeniem funkcji cyklu  wzrostu włosa (anagenowe lub telogenowe), mitotycznego podziału komórek lub przedwczesnego starzenia się włosa. 
Proces łysienia może być odwracalny, odwracalny częściowo lub trwały. Odwracalne wypadanie włosów spowodowane jest czynnikami mechanicznymi, nieprawidłowym odżywianiu (dieta niskokaloryczna, niedobór cynku, żelaza, witamin i aminokwasów), okres poporodowy, choroby zakaźne, lekki (przeciwnowotworowe, antybiotyki i cytostatyki), menopauza czy zatrucie ołowiem lub talem. Uszkodzenia struktury w przypadku Alopecia Liminaris włosa mogą być spowodowane przez złe uczesanie i nadmierne napięcie włosów (kucyk, kok). Częściowo odwracalne dotyczy łysienia starczego w większości u 70 letnich kobiet, androgenowego 35% kobiet i 65% mężczyzn oraz rozlanego u kobiet przez nerwice wegetatywne lub zaburzenia hormonalne tarczycy. Łysienie nieodwracalne przy zniszczeniu mieszków włosowych powoduje trwałą utratę włosów.
Należy pamiętać, że brodawka włosa pośredniczy między włosem a układem nerwowym współczulnym, dlatego też często traumatyczne przeżycia lub przewlekły stres ma tak ogromny wpływ na strukturę włosów. Prawidłowa diagnoza stanu skóry głowy, włosów i mieszków włosowych jest podstawą do leczenia i odpowiedniej pielęgnacji, którą powinien zajmować się lekarz dermatolog, psychiatra lub specjalista trychologii. Leczenie jest trudne, zależy od postaci choroby polega często na podaniu pacjentowi leków hormonalnych lub preparatów  z antybiotykiem.

Leczenie może polegać również na działaniu miejscowym. Regeneracja odpowiednimi preparatami pomaga rozwiązać i kontrolować problemy związane z nieprawidłowym stanem skóry głowy i włosów. Polaczenie wiedzy, skuteczności działania to filozofia MonRin

MonRin - pomaga rozwiązać i kontrolować problemy związane z nieprawidłowym stanem skóry głowy i włosów. Wszystkie preparaty MonRin zostały skomponowane na bazie naturalnych substancji czynnych. Metodą  MonRin w inny sposób pielęgnujemy skórę głowy a w inny sposób włosy.

MonRin przedstawia 5 etapów pielęgnacji (profilaktyka, właściwe dobranie kosmetyków, zabieg Rytuał SPA)                        
ETAP 1 – oczyszczanie skóry głowy
ETAP 2 – pielęgnacja skóry głowy
ETAP 3 – mycie skóry głowy i włosów
ETAP 4 – pielęgnacja włosów oraz/lub skóry głowy preparatami wymagającymi spłukiwania
ETAP 5 – końcowa pielęgnacja włosów i skóry głowy preparatami pozostawianymi bez spłukiwania
MonRin  synergizm działania stanowi podstawę sukcesu. Bogata oferta MonRin przyczynia się do poprawy skóry głowy i włosów. Jest zalecana i stosowana z dużym powodzeniem w SPA oraz w domu w zabiegach energetyzująco-regenerujących.


To dermo kosmetyki do zabiegów i masaży pielęgnujące skórę głowy i włosy. Każda skóra wymaga właściwej pielęgnacji, której jednym z etapów jest oczyszczenie (peeling). W zależności od stanu skóry głowy, (łupież, skóra sucha, tłusta czy zdrowa), zalecany jest Lotion Oczyszczający MonRin, który stymulujące mikrokrążenie,  stosowany na włosy zmiękcza i odżywia bez ich obciążania oraz reguluje nadmierne działanie gruczołów łojowych. Oferta MonRin to szampony, lotiony, maski, odzywki, balsamy, ampułki i koncentraty do regenerującej pielęgnacji skory głowy i włosów stanowiące kompleksowa pielęgnacje.


Opracowanie

mgr Grażyna Misiuta Specjalista Promocji Zdrowia i mgr Ewa Cognac Trycholog.

Gabinet Specjalistyczny                                             
KOSMETOLOGIA I PROMOCJA ZDROWIA   
www.promocjazdrowia.com.pl
Łomża ul. Dmowskiego 1C,
tel. 517 044 600

Kopiowanie publikacji tylko za zgodą autora.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę