Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

16-letnia Malwina ma Srebrny Krzyż Zasługi

Główne zdjęcie
Malwina Szewczyk

Ośmioro uczniów otrzymało stypendia prezydenta Łomży za wysokie osiągnięcia w sporcie. Wśród nich jest utalentowana szachistka Malwina Szewczyk, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży. Malwina kilka dni przed świętami spędziła w Spale na zgrupowaniu Kadry Narodowej Niesłyszących w Szachach. - Tylko kilka dni, ale bardzo intensywnych treningów - relacjonuje mama Magdalena Sobocińska, która towarzyszyła mistrzyni Europy (z Lwowa w 2019 r.) na zgrupowaniu. - Przygotowujemy się do Mistrzostw Świata w Amsterdamie w przyszłym roku.

- Głównym trenerem Malwiny jest jej dziadek Sławomir Sobociński, natomiast Malwina w trakcie przygotowań do bardzo ważnych zawodów konsultowana jest z innymi trenerami - arcymistrzami - opowiada o medalistce mama. - Malwina na co dzień trenuje w Akademii Szachowej Sobocińscy w Łomży, zaś reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej w szachach osób niedosłyszących. Rok po roku córka osiąga znaczące sukcesy: w 2015 roku w Azerbejdżanie - brązowy medal Mistrzostw Europy, w 2016 w Armenii - brązowy medal Mistrzostw Świata i 2017 w Szwecji - brązowy medal Mistrzostw Europy. W 2018 w Wielkiej Brytanii zajęła 4. miejsce w Mistrzostwach Świata, w 2019 we Lwowie na Ukrainie - złoty medal ME, w 2019 we Włoszech - brązowy medal i 4. miejsce XIX Zimowej Olimpiady Osób Niesłyszących w Szachach. W roku 2020, ze względu na ograniczenia z powodu pandemii koronawirusa, rozegrana została online I Olimpiada Osób Niepełnosprawnych FIDE, międzynarodowej federacji szachowej. W rozgrywkach na przełomie listopada i grudnia br. uczestniczyło ok. 60 zespołów, chyba ze wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy. Z Polski startowały 3 drużyny. Drużyna Polska 3, w której walczyła Malwina, zajęła 4. miejsce w świecie. To był udany występ Polaków, bo Drużyna Polska 1 zwyciężyła online, a Polska 2 zajęła 6. miejsce.

Zasłużona w promowaniu Polski
Mistrzowska absolwentka SP nr 9 w Łomży Malwina Szewczyk uczy się w 2. klasie technikum logistycznego ZSEiO nr 6. Pierwsze kroki do międzynarodowej kariery szachowej stawiała jako 3 - 4-latka, wyjeżdżając z dziadkiem Sławkiem i mamą Magdaleną na liczne turnieje. Królewska gra na 64 polach stanowiła dla niej formę zabawy z dzieciństwa. Na poważnie zaczyna grać od 6. roku życia, m.in., uczestnicząc w Mistrzostwach Polski przedszkolaków. Rywalizowała z dziećmi słyszącymi i zajmowała czasami miejsce w 1. dziesiątce. Oprócz przywożenia z turniejów medali i nagród, codziennie ma obowiązki szachowe: rozwiązuje zadania i łamigłówki i rozpracowuje problemy. Sukcesy w Europie i świecie nie spadają z nieba: 16-latka poświęca ogrom systematycznej pracy, wyjeżdżając na turnieje niższej rangi w województwie podlaskim i kraju, ponieważ wtedy może wypróbować praktycznie sposoby gry.
Prezydent RP Andrzej Duda docenił 16-letnią Malwinę Szewczyk i uhonorował ją Srebrnym Krzyżem Zasługi "za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej". 

20201217_202830.jpg

Malwina od 2006 r. jest pod opieką otolaryngologa profesora Henryka Skarżyńskiego, założyciela Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który wykonał pierwszą w Polsce implantację osobie niesłyszącej „elektronicznego ucha” (1992 r.) i pierwszą w świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego (2002). Łomżyńska szachistka i nadzieja na podium w Amsterdamie w wolnym czasie rozwija zainteresowania, m.in., rysując i malując oraz czytając książki fantastyczno-przygodowe. 

10 razy po 110 zł na miesiąc
Mariusz Chrzanowski przyznał 10-miesięczne stypendium prezydenta Miasta Łomża (110 złotych miesięcznie) za wysokie osiągnięcia w sporcie ośmiorgu uczniom, uczącym się w Łomży w roku szkolnym 2019/2020. Otrzymali je - z wyrównaniem od 1. września 2020: Maciej Mieczkowski (Szkoła Podstawowa nr 4), Izabela Czerwińska (SP nr 7), Martyna Szulc (II LO), Zofia Nagórska (I LO), Zuzanna Poteraj (I LO), lekkoatletka Katarzyna Cychol (Zespół Szkól Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6) oraz skoczek wzwyż z "Ekonomika" Sebastian Paweł Szewczyk, który nie jest krewnym Malwiny Szewczyk. 18-letni technik turystyki przygotowuje się pod kierunkiem trenera Jana Kotowskiego do jeszcze wyższych skoków niż 180 cm w sierpniu 2020 r. na mityngu PZLA w Białej Podlaskiej.
Dumny z obojga młodych Szewczyków jest też dyrektor "Ekonomika" Paweł Drożyner, który życzy szachistce Malwinie powodzenia w Amsterdamie, zaś lekkoatlecie Sebastianowi - na maturze. - Oboje są na najlepszej drodze, żeby w 2021 roku to się udało - cieszy się na myśl o następnych sukcesach zdolnych, wytrwałych i pracowitych wychowanków polonista. 

Mirosław R. Derewońko 

Foto: Malwina Szewczyk
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę