Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Może wystarczyłaby jedna pigułka”

Główne zdjęcie
Dr hab. Napoleon Waszkiewicz, kierownik kliniki psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

- Dbamy często o serce, płuca, układ gastryczny, układ immunologiczny, moczowy, ale jedyną przyczyną może być układ wegetatywny w naszym mózgu, a powodem jest stres - mówił dr hab. Napoleon Waszkiewicz, kierownik kliniki psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Mówi, że stres jest potężnym czynnikiem wyzwalającym, a psychiatria, która jest częścią medycyny, nie staje się teraz modna, tylko jest coraz więcej dowodów na jej fenomenalne działanie. Profesor był gościem na konferencji zorganizowanej z okazji 20-lecia oddziału psychiatrycznego szpitala w Łomży.

Oddział świętuje 20-lecie, ale historia tego, co dziś nazywamy psychiatrią w Łomży jest znacznie starsza. Irena Dworakowska, koordynator oddziału psychiatrycznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wskazuje datę 24 czerwca 1807 r. Wówczas wycofujący się z Łomży Rosjanie podpalili szereg budynków, w tym spichlerze i szpital dla umysłowo chorych. To oznacza, że taki szpital musiał funkcjonować wcześniej. Zapewne nie było to leczenie, ale raczej opieka nad chorymi. Profesor Napoleon Waszkiewicz nakreślając światową historię psychiatrii podkreślał, że ma ona także czarne strony i że czasami była wykorzystywana w złych celach. Wskazał między innymi hitlerowską Akcję T4 polegającą na fizycznej „eliminacji życia niewartego życia”. W ramach akcji w czasie II wojny światowej Niemcy mordowali m.in. chorych na schizofrenię, także w Jeziorku koło Łomży.
Profesor mówił, że obecnie uważa się, że nawet 40 procent społeczeństwa cierpi na zaburzenia psychiczne. Bardzo dużo osób nie radzi sobie, nie śpi po nocach, ale nie wszyscy zgłaszają się do lekarzy. Podkreślał, że psychiatria jest częścią medycyny.
- Udowadniamy, że depresja, schizofrenia, czy inne choroby mają jakieś swoje podłoże - mówił Waszkiewicz  podkreślając, że stres jest potężnym czynnikiem wyzwalającym, który oddziałuje na nasz ukradł wegetatywny. Jego rolą jest sprawowanie kontroli nad przemianą materii oraz prawidłowym działaniem narządów wewnętrznych. Dlatego jak mówił profesor pacjent może chodzić od lekarza do lekarza, brać całą garść lekarstw, a być może wystarczyłaby jedna pigułka.  Podkreślał, że dziś psychiatria ma bardzo wysokie wskaźniki wyleczalności pacjentów. 

Oddział psychiatryczny łomżyńskiego szpitala, który od 1 lipca tego roku jest w programomanie pilotażowym Ministerstwa Zdrowia jako Centrum Zdrowia Psychiatrycznego prowadzi diagnozę zaburzeń psychicznych, leczenie farmakologiczne, psychoterapię indywidualną i grupową czy  terapię zajęciową. 
W trakcie uroczystości kwiaty i podziękowania od dyrektora szpitala Romana Nojszewskiego odebrały: Zofia Dobrołowicz, pierwsza ordynator oddziału psychiatrycznego, która funkcję pełniła od stycznia 1999 roku do grudnia 2014 roku, obecna koordynator Irena Dworakowska, oraz pielęgniarka oddziałowa Halina Gromek.

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

nieruchomości
Garaż do wynajęcia 24m2 przy ul. Szmaragdowej 9.
tel. 573983188
nieruchomości
Kupię las do wycinki z ziemią lub bez. Drewno stosowe: sosna, brzoza, olcha.
tel. 692092525
nieruchomości
Do sprzedania siedlisko, dom z zabudowaniami gospodarczymi na działce 52 a w Kownatach niedaleko Łomży. Nowa cena 400 000 zł.
tel. 509094086
Foto: Dr hab. Napoleon Waszkiewicz, kierownik kliniki psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Foto: Irena Dworakowska, koordynator oddziału psychiatrycznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
Foto: Kwiaty od dyrektora szpitala Romana Nojszewskiego dla Zofii Dobrołowicz, pierwszej ordynator oddziału psychiatrycznego
Foto: Kwiaty od dyrektora szpitala Romana Nojszewskiego dla Halina Gromek, pielęgniarki oddziałowej
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę