Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

GUS: mieszkańcy województwa podlaskiego zadowoleni z życia

Mimo gorszych warunków materialnych niż w bogatszych regionach, niższych płac, mieszkańcy województwa podlaskiego są bardziej zadowoleni z życia, niż mieszkańcy innych części kraju - wynika z danych statystycznych GUS. Cenią warunki przyrodnicze, kontakty społeczne i tradycję - w tym religijność.

 

Mówiono o tym podczas odbywającej się w czwartek (14.06) w Białymstoku konferencji na temat jakości życia mieszkańców w tzw. miejskich obszarach funkcjonalnych. Takie obszary tworzą duże miasta wraz z otaczającymi je gminami.
W Podlaskiem działa Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). Ma formę stowarzyszenia, które skupia Białystok i 9 ościennych gmin. BOF ma swoją wydzieloną pulę środków z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 na różne przedsięwzięcia, np. inwestycje, ale też rozwój szkolnictwa zawodowego czy projekty o charakterze społecznym.

Podlaskiem ludziom żyje się "spokojniej"

Dr Piotr Łysoń z GUS powiedział, że w Podlaskiem ludziom żyje się "spokojniej". - Generalnie lepiej niż w wielu innych województwach, chociaż może troszkę skromniej - powiedział Łysoń. Dodał, że w wielu aspektach, w których mierzy się kapitał społeczny, Podlaskie wypada lepiej niż przeciętna dla Polski. Wymienił relacje międzyludzkie, zadowolenie z życia, religijność. Ludzie są zadowoleni z życia, mimo, że mniej zarabiają i realizują przez to mniej potrzeb niż mieszkańcy większych miast niż Białystok.
Piotr Łysoń powiedział, że region jest niekorzystnie peryferyjnie położony, rozwój dróg ekspresowych i kolei poprawi jego zdaniem tę sytuację. Dodał, że wyjeżdżają z regionu głównie mieszkańcy mniejszych, gorzej rozwijających się miast niż Białystok i należałoby ten trend zatrzymać.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział dziennikarzom, że zadania samorządów związane z podnoszeniem jakości życia są różne i zmienne. Zaznaczył, że na początku wynikają one z zaspokajania najbardziej podstawowych i koniecznych potrzeb i problemów, np. rozwoju infrastruktury, głównie budowy dróg.
Tadeusz Truskolaski mówił, że każdy z realizowanych projektów z udziałem środków z UE służy rozwiązywaniu tych problemów. Gdy zrealizowane są kolejne przedsięwzięcia, np. budowa stadionu, rozwiązywane są kolejne. - W tej chwili oczywiście jest nacisk właśnie na te mniej praktycznie materialne warunki, czyli tworzenie bazy do rozwoju osobistego - powiedział prezydent. Katalog potrzeb jest nieograniczony i on się rozszerza wraz z rozwojem gospodarczym - dodał.
Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek powiedział, że wschodnie regiony, mniej rozwinięte, wciąż w pierwszej kolejności zaspokajają potrzeby infrastrukturalne, przybywa domów, bo część osób przeprowadza się pod miasto. Według niego, wyprowadzając się z miasta, mieszkańcy wybierają inne niż miejskie walory życia i aspekty dotyczące jakości życia.
Adam Tomanek podkreślił, że realizacja potrzeb związanych z jakością życia zależy od różnych kwestii, np. budżetu, możliwości starania się o dotacje. - Dokonuje się tego wyboru, aby ta jakość życia w pewnych obszarach uległa polepszeniu - dodał.
Wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz powiedział, że potrzeby w różnych miejscowościach w gminie są różne. Są miejscowości małe i większe, jedne potrzebują podstawowej infrastruktury, inne już to mają, a jest więcej potrzeb społecznych czy kulturalnych. Ocenił, że potrzeb nie zabraknie, a to, że zwiększa się liczba mieszkańców, oznacza, że ta jakość życia jest dobra, skoro chcą tu mieszkać.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę