Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kurs Komend Hufców, 2 część

Białystok 25 stycznia 2012

W dniu 25 stycznia odbyła się II edycja kursu komend Hufców, w której wzieły udział członkinie naszej komendy -hm. Dorota Górska, phm. Małgorzata Modzelewska oraz Natalia Klosinska. Tym razem zajmowaliśmy sie kwestiami organizacyjnymi związanymi z kierowaniem hufcem. POdjęliśmy także tematy związane z harcerskim stylem bycia. Byliśmy zaskoczeni, że sposób zachowania się harcerzy w środowisku harcerskim i poza harcerskim są dokładnie zapisane w Regulaminie Musztry. Wyjechaliśmy z kursu z postanowieniem, że zaczniemy częściej tam zaglądać. A oto istotne fragmenty z tego regulaminu:

ZASADY HARCERSKIEGO ZACHOWANIA
1. Harcerski styl
1.1. Harcerz zawsze zachowuje się zgodnie z zasadami zawartymi w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim.
1.2. Harcerz jest uprzejmy, kulturalny, rycerski, pogodny i zdyscyplinowany.
1.3. Harcerz wchodząc do harcówki czy innego pomieszczenia na spotkanie wita zebranych, zatrzymując się w drzwiach, pozdrowieniem "Czuwaj".
1.4. Harcerz występując w mundurze wygląda schludnie i czysto, zgodnie z "Regulaminem mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego" i "Regulaminem odznak i oznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich Związku Harcerstwa Polskiego".
Harcerz i harcerka nosi nakrycie głowy zgodnie z zapisem w "Regulaminie mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów".
Przebywając w pomieszczeniach harcerze i harcerki zwyczajowo występują bez nakrycia głowy. Uczestnicząc w uroczystościach religijnych – Mszach św., harcerze zdejmują nakrycie głowy, harcerki pozostają w nich.
W czasie uroczystości oficjalnych, państwowych, harcerskich i innych harcerze i harcerki występują w nakryciach głowy. Tradycje poszczególnych drużyn, szczepów, hufców czy chorągwi określają zwyczaj noszenia regulaminowych nakryć głowy w czasie harcerskich spotkań i zbiórek, takich jak ognisko, kominek, bieg harcerski itp. 2. Przełożony, podwładny, starszy, młodszy
2.1. Harcerz w stosunku do innych harcerzy może być przełożonym lub podwładnym, starszym lub młodszym.
2.2. Przełożonym jest harcerz (instruktor), który na podstawie postanowień przepisów organizacyjnych lub decyzji przełożonych wyższych szczebli odpowiada za czynności służbowe innych harcerzy (instruktorów).
Ma on prawo do:
– wydawania rozkazów lub poleceń innym harcerzom,
– kierowania służbą i działalnością podległych mu harcerzy.
Harcerz (instruktor), który jest przełożonym, powinien mieć wyższy lub równy swoim podwładnym stopień harcerski (instruktorski). Przełożony ma obowiązek swoim zachowaniem dawać przykład zdyscyplinowania, odwagi, wytrwałości, sumienności i kulturalnego postępowania.
2.3. Podwładnym jest harcerz (instruktor) podporządkowany przełożonemu. Podwładny powinien mieć tylko jednego bezpośredniego przełożonego.
2.4. Starszym jest harcerz (instruktor), który ma wyższy stopień harcerski (instruktorski),
a młodszym ten, który ma niższy stopień harcerski (instruktorski).
2.5. Rozmowa z przełożonym, podwładnym
Zwracając się do przełożonego, podwładnego a także równego stopniem, harcerze (instruktorzy) posługują się słowem “druhu, druhno”, np. “druhno komendantko/druhu komendancie (...)”, “druhu harcmistrzu (...)”, “druhu Andrzeju (...)”, “druhno Danuto (...)”. Harcerze i instruktorzy witając się i żegnając używają pozdrowienia “Czuwaj”.
Nie zapominajmy w codziennym życiu o tym, że jesteśmy harcerzami i zachowujmy się zgodnie z naszym harcerskim stylem.

hm. Dorota Górska.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę