Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 maja 2025 napisz DONOS@

Majówka: u Lutosławskich w Drozdowie i Skansenie

Główne zdjęcie
Drozdowo

- Czterodniowy program „Majówki u Lutosławskich” przygotowaliśmy w taki sposób, żeby każdy dzień był inny tematycznie i aby każdy z odwiedzających gości znalazł dla siebie coś interesującego - mówi dyrektor Ewa Sznejder z Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. W sumie około 450 osób uczestniczyło, m.in., w warsztatach zdobywania wiedzy na temat gadów i pokazach umundurowania wojskowego, w wyrabianiu ozdób patriotycznych i poznawaniu roślinności z parku dworskiego i mieszkańców stawu. A majówka na ludowo była w Muzeum Skansenie Kurpiowskim.

- 1. maja zorganizowaliśmy warsztaty terrarystyczne, które poprowadzili małżonkowie z Poznania: Paulina Toboła i Piotr Roj – opowiada kulturoznawca Ewa Sznejder. - Kilkanaście terrariów to dom żab wielkości ludzkiej dłoni, jadowitych węży, czarnej wdowy i innych pająków oraz skorpionów. Kto nie zdążył na majówkę, może nas odwiedzić o godz. 13. w niedzielę, 11. maja, ponieważ wtedy powtórzymy warsztaty terrarystyczne, jednak wzbogacając liczbę eksponowanych zwierząt jeszcze o kraby, gekony i żółwie z kolekcji i hodowli Julii Stojak i Roberta Kiercula z Białegostoku. Będzie można dowiedzieć się o prowadzeniu hodowli w domu, warunkach w terrariach i przepisach prawa.

Patriotycznie i przyrodniczo w Muzeum Dworze 

2. maja odbył się pokaz historycznych mundurów wojskowych i elementów musztry, przygotowany przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Łomży. Uczestnicy poznali umundurowanie żołnierzy, mogli przymierzyć czapki wojskowe i zobaczyć zabytkowe militaria na stoisku: 3 ciężkie karabiny maszynowe, kilkanaście szabel z 2. połowy XIX wieku i 1. połowy XX wieku (oryginały i repliki), karabiny ręczne, pepeszę partyzancką, pistolety, bagnety francuskie, niemieckie, rosyjskie.

 - Pokazaliśmy zbiory kolekcjonera Krzysztofa Pycury, przebranego za żołnierza piechoty – opisuje historyk Tomasz Szymański, kustosz w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie. - Członkowie Związku Żołnierzy NSZ rozdawali numery czasopisma „Głos znad Narwi”, które sami wydają od kilku lat. Przy stoisku zaśpiewano też piosenki partyzanckie i współczesne o żołnierzach wyklętych. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować w przyszłości nasze majówki tematyczne, związane z polskim czynem zbrojnym oraz symbolami narodowymi. 3. maja zorganizowaliśmy dla dzieci i dorosłych warsztaty plastyczne, poprowadzone przez artystę plastyka Annę Bureś. Rodziny uczyły się robienia kotylionów jak kwiaty biało-czerwone z materiałów. W aluminiowych formach wytłaczano: orły ze współczesnego i przedwojennego herbu Rzeczpospolitej oraz wizerunek króla Bolesława Chrobrego ze słynnego obrazu Jana Matejki. Oprócz tego, puszyste sprężynki z kwiatów kotylionowych mogły być użyte jako ozdoby na włosy i rękę, gdyż druciki były opasane puszkiem.

Jazzująca Aleksandra Wylężek i twórcy ludowi   

Czwarty dzień majówki w niedzielę, 4. maja, przeznaczono na familijne warsztaty przyrodnicze, które poprowadziły kompetentnie: doświadczona botanik Muzeum Dworu Teresa Grużewska oraz edukatorka Małgorzata Wądołowska. 4 zazwyczaj pogodne dni „Majówki u Lutosławskich” stały się okazją do zaprezentowania w wyremontowanych świeżo wnętrzach wystaw czasowych na parterze: salon dworski, dzieje Rodu Lutosławskich, Druh Szary, czyli twórca krzyża harcerskiego ks. Kazimierz Lutosławski, i w podziemiu: tkaniny Grupy Fanaberia i terraria, których mieszkańców będzie można poznawać w Muzeum Dworze do 25. maja. Natomiast w surowych jeszcze wnętrzach pawilonu przyrodniczego znalazła się wystawa o przyrodzie kotliny Biebrzy. Organizatorzy „Majówki u Lutosławskich” uwieńczyli narodowe świętowanie Polek i Polaków ambitnym koncertem wokalistki jazzującej Aleksandry Wylężek w towarzystwie talentów: pianisty Przemysława Zalewskiego i kontrabasisty Pawła Puszkało. Wokalno-muzyczne trio wzbudziło wzruszenia niezapomnianymi przebojami przedwojnia: Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa.

W Nowogrodzie Muzeum Skansen Kurpiowski zorganizowało, m.in., pokazy kowalskie w kuźni ze wsi Zalas; sprzedaż oleju rydzowego, lnianego przy olejarni ze wsi Witowy Most; muzykę ludową na żywo instrumentalisty Mateusza Dziczka; warsztaty z papieroplastyki dekoracyjnej, prowadzone przez twórczynię ludową Halinę Pajkę, laureatkę Nagrody Kolberga w 2024 roku; biało-czerwone kwiaty z bibuły.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Prace ogrodnicze, koszenie trawy, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych. Sadzenie krzewów, wycinka krzaków, wywóz gruzu, startych mebli. Malowanie ogrodzeń, altan.
tel. 500590581
różne
Sprzedam drewno kominkowe oraz pellet. Brzoza, dąb, grab, olcha i Pellet!
tel. 692092525
nieruchomości
Kupię las do wycinki z ziemią lub bez. Drewno stosowe: sosna, brzoza, olcha.
tel. 692092525
Foto: Drozdowo
Foto: Drozdowo
Foto: Drozdowo
Foto: Drozdowo
Foto: Drozdowo
Foto: Drozdowo

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę