Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 611

Święto 3 Maja

W niedzielny, słoneczny poranek na Placu Papieża Jana Pawła II zebrało się około 300 osób. Byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wojskowi, kombatanci, harcerze, delegacje organizacji i związków... Zbiórką pocztów sztandarowych i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty, rozpoczęły się oficjalne uroczystości w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kulminacyjnym momentem było zaś, w samo południe na Starym Rynku, złożenie ślubowania przez 21. nowych „strzelców” Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża, której tego dnia zyskała także patrona. - Przyjęcie imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej jest dla nas wielkim wyzwaniem, któremu, mam nadzieję, podołamy – mówił chorąży Adam Perkowski, dowódca jednostki ogólnopolskiego stowarzyszenia Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza. To paramilitarna organizacja młodzieżowa działająca pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest ona kontynuatorem tradycji międzywojennego Strzelca, którego założycielem i Komendantem był Marszałek Polski Józef Piłsudski.

Nim strzelcy ślubowali, po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty, uczestnicy trzeciomajowych uroczystości z Placu Papieża Jana Pawła II w barwnym pochodzie, prowadzonym prze mażoretki i orkiestrę dętą, przeszli do Katedry, gdzie Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. prał. dr Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. 3 maja to w Polsce Święto Narodowe obchodzone w związku z uchwaleniem w 1791 roku  - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji tworzącej demokratyczny system w państwie, ale także święto kościelne - Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, upamiętniające śluby lwowskie króla Jana Kazimierza z 1656, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. I do tych obu wydarzeń nawiązywał w homilii ks. prał. Jarosław Kotowski. Podkreślał, że to wszystko jest dowodem pragnień, jakie były w sercach naszych przodków. Przywołując słowa Jezusa Chrystusa „trwajcie we mnie, a ja będę trwał w was” mówił że źle jest jeśli człowiek nie jest w coś zakorzenimy.
- Nie można być trochę wierzącym i trochę niewierzący, tak jak nie można być trochę Polakiem trochę nie Polakiem – mówił kapłan. - Fundamentem bycia Polakami jest zakorzenienie w to co stanowi Polskę – w historię narodu, ale nie jako obcy czy przechodzeń. Zakorzenienie to głęboka świadomość, że strzeże się skarbu przeszłości i wybiega się swym przeznaczeniem w przyszłość.

Strzelecka gromada
Po Mszy świętej uroczystości przeniosły się na Stary Rynek. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, poseł Lech Kołakowski i starosta Elżbieta Parzych mówili o doniosłości Konstytucji 3 Maja, o odwadze, mądrości i determinacji jej twórców, oraz o tym jakie nauki możemy dziś wyciągnąć ze związanej z ta konstytucja lekcji polskiej historii. Obecna na uroczystościach Ewa Wojewódko, dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w imieniu wojewody odczytała list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Kulminacyjnym momentem było zaś ślubowanie młodych strzelców i przyjęcie przez Jednostkę Strzelecką 1012 Łomża imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Strzelcy, nie tylko z Łomży, nawiązują wprost do organizacji powołanej w 1910 roku przez późniejszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
- Nasza jednostka istniała w okresie międzywojennym i została reaktywowana w 1993 roku, czyli praktycznie od początku funkcjonowania Związku po II wojnie światowej – mówi chorąży Adam Perkowski.  - Jest to organizacja młodzieżowa działająca pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i jako jedyna w kraju ma prawo noszenia munduru wojskowego. Do naszych głównych celów zaliczamy kształtowanie postawy patriotycznej, pogłębianie wiedzy związanej nie tylko z wojskiem i militariami, ale również propagowanie wśród młodzieży wartościowych, a jednocześnie aktywnych form spędzania wolnego czasu.
Także rota ślubowania, którą na Starym Rynku w Łomży, na sztandar Narodowych Sił Zbrojnych, wypowiedziało 21 osób, jest prawie taka sama jak za czasów Marszałka.
- Przynależność do „Strzelca” to odpowiedzialność za Ojczyznę - mówiła Natalia Złotkowska, która wraz z 15 młodymi osobami z Łomży i 5 z Makowa Mazowieckiego, po półrocznym przygotowaniu, za dowódcą JS 1012 Łomża powtarzała słowa roty przysięgi. - Przyrzeczenie jest naszym moralnym zobowiązaniem na całe życie, a mundur będzie noszony z dumą – dodawała.
- W Łomży strzelców mamy 48. Od ubiegłego roku obserwujemy większe zainteresowanie młodych ludzi naszą organizacją dlatego postanowiliśmy zrobić taką większą uroczystość przy okazji święta 3 maja na Starym Rynku – mówił chorąży Perkowski. - W szeregi „Strzelca” można, za zgodą rodziców, wstąpić od 16 roku życia, ale organizacja jest otwarta także na starszych. Spotykamy się weekendy w siedzibie, którą mamy przy parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Wąskiej. Ksiądz proboszcz Andrzej Popielski też jest strzelcem. Ćwiczymy musztrę, obsługę broni, sprzętu wojskowego i taktykę zieloną i czarną – to przede wszystkim w naszej bazie szkoleniowej w Szczepankowie. Naszymi instruktorami są zawodowi wojskowi – ja też jestem zawodowym żołnierzem, bo „Strzelec” - można powiedzieć - jest takim zapleczem armii – dodaje dowódca JS 1012 Łomża.

Łomżyńskie uroczystości z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zakończyły się wieczorem podczas wspólnego koncertu Filharmonii Kameralnej oraz ośmiu łomżyńskich chórów i zespołów wokalnych. Finałem było wspólne wykonanie - przez ponad 220 osób - „Mazurka 3 Maja”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę