Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Olejki na katar – jak sobie radzić z jesienną infekcją?

Jesień to pora roku, która chyba jak żadna inna sprzyja rozwojowi różnego rodzaju infekcji. Zmiana temperatury, większe zagęszczenie ludzi w pracy, powrót dzieci do szkoły, pracujące ogrzewanie i klimatyzacja – wszystko to skutecznie przyczynia się do tego, że w okolicach października i listopada zaczynamy pociągać nosem.

Czym właściwie jest katar?

Katar to inaczej nieżyt nosa, a więc zapalenie błony śluzowej, które objawia się zwiększoną produkcją wydzieliny. Co ważne, ta zwiększona produkcja wcale nie musi ułatwiać usuwania wydzieliny z dróg oddechowych. Niejednokrotnie jest ona bardzo gęsta, co utrudnia się jej pozbycie. Do kataru mogą prowadzić również czynniki. Oczywiście najczęściej katar jest objawem infekcji, przeziębienia, równie często może jednak wiązać się także z alergią. Najczęściej jednak do rozwoju stanu zapalnego w śluzówce prowadzą chorobotwórcze drobnoustroje wywołujące nieżyt nosa. W przypadku alergii za pojawienie się kataru odpowiadają z reguły pylące trawy, kwitnące drzewa. W okresie jesiennym te czynniki jednak znikają z pola widzenia, na ich miejsce pojawia się jednak szereg chorobotwórczych wirusów i bakterii, które nękają nas przez cały sezon jesienno-zimowy.

Jak pozbyć się kataru?

Wiele osób twierdzi, że katar po prostu trzeba przechorować. Leczony bowiem trwa tydzień, nieleczony 7 dni. Nie jest to jednak do końca prawda – katar może zdecydowanie się przedłużać, niekoniecznie po tygodniu samoistnie zniknie, a niestety brak oczyszczenia dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia naszego organizmu. Nieleczony katar może przyczyniać się do innych chorób, większej podatności na kolejne infekcje, przede wszystkim jednak utrudnia nam on codzienne funkcjonowanie. Warto się więc go pozbyć jak najszybciej. Z pomocą przychodzą tutj przede wszystkim olejki eteryczne. To naturalny lek, który wspomaga walkę z infekcją. Warto jednak zwrócić uwagę na jego stężenie, naturalność, brak sztucznych dodatków.

Sprawdzone, wysokiej klasy olejki znajdziesz na przykład tutaj: https://klaudynahebda.pl/sklep/olejki-eteryczne/

Z pomocą olejków eterycznych można nie tylko ułatwić usuwanie wydzieliny, ale także wyciszyć organizm, przyspieszyć zasypianie, rozgrzać organizm – wszystko to pomaga w walce z jesienną infekcją, której jednym z objawów jest właśnie katar.

Jakie olejki na katar?

Najważniejszym zastosowanie olejków w tym przypadku jest oczywiście inhalacja. Warto także dyfuzować je w pomieszczeniu, w którym dużo czasu spędza osoba chora. Absolutnym hitem jest przede wszystkim olejek eukaliptusowy, który prowokuje podrażnienie śluzówki nosa, przez co ułatwia usuwanie wydzieliny. Dodatkowo ją rozrzedza, co przyspiesza cały proces, czyni go mniej bolesnym i wymagającym. Olejek eukaliptusowy ma także silne działanie wykrztuśne, więc jeśli część wydzieliny spłynęła już do gardła, także pomoże się jej pozbyć. W walce z katarem sprawdzają się także:

  • olejek miętowy (olejku z mięty pieprzowej wyjątkowo nie wykorzystuje się do inhalacji, ponieważ zawiera ona silnie działający mentol, lepiej taki olejek dyfuzować na zimno lub dodać do kąpieli),

  • olejek goździkowy,

  • olejek cynamonowy,

  • olejek lawendowy.

tekst płatny

JJS
pon, 25 października 2021 08:10
Data ostatniej edycji: pon, 25 października 2021 08:12:12

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę