Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 273

90. urodziny Niepodległej

„Bo Polska nie jest własnością tego czy innego Polaka, tego czy innego obozu, ani nawet jednego pokolenia. Należy ona do całego łańcucha pokoleń, wszystkich tych, które były i które będą” - pisał Roman Dmowski, wybitny polityk, którego podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową i potwierdzającym odzyskanie przez Polskę, po 123 latach niewoli, własnej państwowości. Dostojnie i godnie przez trzy dni – od niedzieli 9 listopada do wtorku 11 listopada - w Łomży i regionie świętowano 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości jubileuszowe w regionie zainaugurowano w Drozdowie. To w tutejszym dworze ostatnie miesiące życia spędził, i tu zmarł, wybitny polski polityk, twórca Narodowej Demokracji, Roman Dmowski. W niedzielę, przed wmurowaną w ścianę dworu pamiątkową tablicą  poświęconą Dmowskiemu, zebrało się ponad sto osób - przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, partii politycznych, straży pożarnej, policji, wojska i harcerze.
- Drozdowo symbolizuje patriotyczną postawę naszych ojców i dziadów. Dziś składamy im hołd – mówiła Anna Archacka, dyrektor mieszczącego się w dworku  Muzeum Przyrody.
W kilku zdaniach starosta Krzysztof Kozicki, poseł Lech Kołakowski i członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek podkreślali znaczenie wydarzeń sprzed 90 lat i rolę jaką w nich odegrał „drozdowski dwór”  
- Miejsce to jest szczególne – mówił starosta łomżyński Krzysztof Kozicki podkreślając, że to właśnie w tym dworze gościł Roman Dmowski, a bracia Lutowsławscy prowadzili pracę narodową.
- Chwała płynąca z sukcesów przodków daje nam powody do dumy – mówił Kozicki
Przed tablicą Dmowskiego delegacje złożyły kwiaty, w niebo wzbiły się setki gołębi..., a w parku obok dworu posadzono małe drzewko dębu. 90 takich drzew zostanie jeszcze w listopadzie posadzonych na terenie gmin powiatu łomżyńskiego w ten sposób upamiętniając 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowo i po strażacku
- Jesteśmy dumni z naszej historii. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami – mówił z kolei prezydent Łomży Jerzy Brzeziński w poniedziałek na placu przed komendą Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Strażacy uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości połączyli ze 131. rocznicą powstania w mieście straży pożarnej.
- Ochotnicze straże pożarne w czasach zaborów nie tylko zabezpieczały przed pożarami, ale były szkołą patriotyzmu – mówił st. bryg. Lucjan Porowski Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej.
Komendant podkreślał, że Towarzystwo Ochotniczej Straży Ogniowej w Łomży powstało w 1877 roku i choć formalnie Ochotnicza Straż Pożarna w Łomży przestałą funkcjonować w 1989 roku, to jej tradycje pielęgnuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.
Na uroczystości niepodległościowo-jubileuszowe do strażaków licznie przybyli przedstawiciele władz: wojewódzkich, miejskich, powiatowych i duchownych. Wszyscy podkreślali znaczenie straży pożarnej nie tylko jako formacji niosącej pomoc mieszkańcom.
- Wasza historia to 131 lat tradycji patriotycznej i służby Ojczyźnie – mówił prezydent Brzeziński.
- Dziękuję za męstwo i rozwagę, bo odwaga wiąże się z rozwagą – dodawał mł. bryg. Jan Gradkowski Podlaski Komendant Wojewódzki PSP w Białymstoku.  
Z okazji jubileuszu strażacy otrzymali prezent w postaci pneumatycznego zestawu ratowniczego „holmatro”, który poświęcił bp. Tadeusz Bronakowski, a osoby współpracujące z tutejsza jednostką PSP uhonorowano medalami i odznaczeniami strażackimi.

Patriotycznie i muzycznie
Jeszcze tego samego wieczora członkowie Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 33. Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich z Łomży podjęli próbę odtworzenia akcji rozbrajania Niemców  11 listopada 1918 r. przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. Przed 90. laty podczas tej akcji zginął Leon Kaliwoda komendant X Okręgu POW w Łomży.
- Nasza rekonstrukcja nie odda realiów ani przeżyć ludzi, którzy walczyli w tamte dni 1918 r. – mówi po zakończeniu trwającej ok. kwadransa inscenizacji założyciel i kierownik grupy Zbigniew Dobkowski.  
W wigilijny wieczór Święta Niepodległości odbył się także jubileuszowy koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, z którą wystąpił znany wirtuoz fortepianu Waldemar Malicki. Na ten koncert przyszły prawdziwe tłumy, a sala orkiestry wypełniła się do ostatniego miejsca. Podniosły nastrój wzbudził na wstępie Polonez Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza” w reż. Adama Wajdy, a w finale widzów oczarowało Studio Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego, wykonując pieśń „Wolność” Marka Grechuty.

Dziękując Bogu
- Gaude Mater Polonia – Ciesz się Matko Polsko masz synów, masz córki, jesteś bogata w potomstwo które kładło za ciebie życie i to które buduje jutro – tymi słowami biskup łomżyński Stanisław Stefanek rozpoczął uroczystą Mszę świętą sprawowaną w Katedrze we wtorek 11, a więc dokładnie w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Katedra wypełniła się mieszkańcami Łomży, którzy wraz z biskupem Stefankiem, biskupem seniorem Tadeuszem Zawistowskim i kilkunastoma księżmi uczestniczącymi w koncelebrze, dziękowali Bogu i prosili Go w intencji Ojczyzny.
W homilii biskup łomżyński podkreślał, że dziś jest święto dziękczynienia i święto planowania. Mówił, że to „spotkanie ojczyźniane” i, że na uroczystości zebrała się „kwalifikowana reprezentacja środowisk naszego miasta i gospodarskiego zatroskania o przyszłość”.      
- Jesteśmy z bogatego rodu i mamy dziedzictwo, które z szacunkiem przejmujemy – podkreślał hierarcha.

Czcząc bohaterów
Wcześniej, przed tablicą pamiątkową ku czci Leona Kaliwody, wmurowaną w ścianę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10., odbyła się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych i Apel Poległych.
W podniosłej uroczystości uczestniczyło setki łomżan. Byli przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, wojewódzkich, reprezentacji organizacji i stowarzyszeń, kombatanci, harcerze, kompania honorowa Wojska Polskiego i Łomżyńska Orkiestra Dęta. Przed tablicą upamiętniającą bohatera poległego „w walce o wolność” złożono kwiaty, po czym w uroczystym pochodzie, przy radosnych dźwiękach orkiestry dętej, za kompanią wojska i 30 pocztami sztandarowymi, łomżanie przemaszerowali do Katedry.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę