Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Dla ciekawych spotkania z ciekawymi ludźmi

Dziś, w czwartek 11.04 Akademia Łomżyńska zaprasza na projekcję filmu „Chopin. The Space Concert” w reżyserii Adama Ustynowicza, połączoną ze spotkaniem z reżyserem. Jutro, w piątek 12.04 w Hali Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów organizuje spotkanie z Martą Strzelecką autorką książki "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”. Za tydzień w czwartek 18.04 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Robert Radzik mówił będzie m.in. o rodzinie Żebrowskich z łomżyńskiego.

„Chopin. The Space Concert” to pierwszy film muzyczny nakręcony w kosmosie! Na ścieżkę dźwiękową składają się najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina, które zabrał w kosmos płk George D. Zamka - dowódca wyprawy STS-130 Endeavour, astronauta z NASA, który podkreśla z dumą swoje polskie korzenie. Przed projekcją filmu Astronauta skieruje kilka słów dedykowanych naszej publiczności (nagranie).

Film w reżyserii Adama Ustynowicza w grudniu 2012 r. otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco. Dzieło oddaje urodę Ziemi widzianej z perspektywy orbity kosmicznej, ale także piękno muzyki polskiego wybitnego kompozytora - Fryderyka Chopina. To filmowe dzieło rekomenduje chociażby profesor Michał Heller, znakomity filozof i popularyzator nauki, nazywając „Chopin. The Space Concert” - „syntezą obrazu i muzyki”, a także unaocznieniem głębokich, cywilizacyjnych związków muzyki i kosmosu sięgających czasów wynalezienia pitagorejskiej skali muzycznej.

Pieczę nad muzyczną stroną filmu sprawował pianista Karol Radziwonowicz, który po recitalu w Carnegie Hall w 2001 r. został okrzyknięty przez krytyków amerykańskich „pianistą niosącym pochodnię Chopina i Paderewskiego”. Towarzyszyła mu orkiestra Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, złożona z absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Film powstawał z tysięcy zdjęć, uchwyconych przez astronautów kadrów. NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne (oryginalne formaty RAW, bez kompresji i korekty barwnej) Adamowi Ustynowiczowi, reżyserowi, pomysłodawcy i producentowi filmu. A reżyser z bogatego materiału aż 150 000 zdjęć wykonanych podczas wypraw kosmicznych, stworzył obraz, który kompozycją, łączeniem dźwięku i obrazu zachwyca publiczność w Polsce i na świecie.

Film łomżyńskiej publiczności zostanie zaprezentowany o godz. 18:00, dnia 11. kwietnia, w Auli im. prof. A. Jakubczaka/Łomża, ul. Akademicka 1. Wcześniej  o godz. 16:00, odbędą się warsztaty pod hasłem „Nocne niebo”, a o godz. 19:30 obserwacje gwieździstego nieba pod okiem animatora Planetarium - Centrum Nauki Kopernik. 

W piątek 12. kwietnia w Auli 315 od godz. 10:00-14:00 odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Prawo Kosmiczne: realność czy utopia?”.

Także w piątek 12. kwietnia o godz. 18.00 w Hali Kultury z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów oraz łomżyńskiego oddziału  Polskiego Towarzystwa Historycznego odbędzie się spotkanie z Martą Strzelecką autorką książki "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”. Autorka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki.

Ziemianki opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn.

Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji.

Z kolei w za tydzień czwartek 18.04 Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na  spotkanie z Robertem Radzikiem pt. „Wyklęte rodziny”. Będzie na nim mowa m.in. o rodzinie Żebrowskich z łomżyńskiego.  

 

Foto:
Foto:
Foto: Robert Radzik

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę