Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Strajk lekarzy rodzinnych trwa nadal

Żaden ze strajkujących gabinetów lekarzy rodzinnych w Łomży w weekend nie podpisał umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. To oznacza, że w dalszym ciągu większość mieszkańców miasta w razie choroby nie może iść po poradę do swojego lekarza. Gabinety są zamknięte od 1 stycznia, bo ministerstwo zdrowia nie osiągnęło porozumienia z reprezentującym lekarzy Porozumieniem Zielonogórskim odnośnie podwyżki opłaty za pacjenta w związku z wejściem w życie od Nowego Roku tzw. „pakietu onkologicznego”.

Strajkujących lekarzy wspiera Prezydium Zarządu Głównego  Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.  
- „Zawarcie umowy o świadczenia zdrowotne na proponowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia warunkach może skutkować brakiem możliwości jej realizacji, utratą płynności finansowej i bankructwem praktyk. Wówczas skutki dla lekarzy będą bardzo niekorzystne, a dla pacjentów wręcz niebezpieczne” – napisał dr hab. med. Tomasz Tomasik prezes KLRwP podkreślając, że praktyki lekarzy rodzinnych są także przedsiębiorstwami i w przeciwieństwie do publicznych podmiotów nie mogą się zadłużyć i liczyć na dofinansowanie ze strony samorządu terytorialnego.

W Łomży umów z NFZ-em nie ma osiem prywatnych podmiotów w tym największe przychodnie m.in. „Lekarze Rodzinni 3” przy Reymonta, „Remedium” na Sybiraków, czy Łomżyńskie Centrum Medyczne przy Wyszyńskiego.
Urzędnicy białostockiego NFZ, którzy na strajkujących lekarzy czekali przez cały weekend, zachęcają pacjentów do zmiany lekarza rodzinnego. W Łomży umowy z NFZ jeszcze przed 2015 roku podpisało czterech świadczeniodawców – w tym podlegający pod starostwo ZPOP z 4 przychodniami - mających w sumie 8 gabinetów w  mieście. W komunikacie na stronie głównej strony internetowej Funduszu napisano, że każdy ubezpieczony może zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ.
„Aby zapisać się do nowego gabinetu, wystarczy przy pierwszej wizycie złożyć deklarację na druku dostępnym u świadczeniodawcy. Wyboru dokonuje się bezpośrednio w przychodni i nie trzeba tego faktu potwierdzać w Oddziale Funduszu” – czytamy w komunikacie z dopiskiem, że w roku kalendarzowym można trzykrotnie bezpłatnie zmienić gabinet POZ.

Łomży dziś działa 8 gabinetów lekarzy rodzinnych:

Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży
Przychodnie:
Al. Piłsudskiego 11a tel. 86 215 03 73
Kolegialna 1 tel. 86 216 71 93
Polowa 53 tel. 86 216 66 81
Wyszyńskiego 10 tel. 86 218 54 62

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDICA” Sp. Z O.O.
Ks. Janusza I 13 B tel. 86 212 55 38
Szosa Zambrowska 22a tel. tel. 86 215 01 35

„MARMED” Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Mariusz Szewczyk
Al. Piłsudskiego 82 tel. 86 215 27 43

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Danmed
Księżnej Anny 29 tel. 86 218 04 78

Pacjenci strajkujących lekarzy rodzinnych są także przyjmowani przez Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala wojewódzkiego w Łomży. Tu pomocy można szukać w godzinach 8.00 – 18.00 (tel. 86/ 47 33 510, 86/ 47 33 900), a nocą i w święta dyżuruje stacja pogotowia ratunkowego przy Szosie Zambrowskiej (tel. 86/ 216 23 60).

Czego według PZ oczekują strajkujący lekarze?

Zniesienia limitów onkologicznych

Każdy lekarz ma prawo wydać 30 zielonych kart onkologicznych. Potem będzie następowała 10-13 tygodniowa weryfikacja słuszności decyzji lekarza. Przez ten czas lekarz nie będzie mógł wystawić ani jednej zielonej karty. Zatem limit wynosi 30 chorych na 3 miesiące.

Likwidacji możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ
Nie można zgodzić się na zawarcie umowy, która jednej ze stron (Funduszowi) daje możliwość dowolnej jej zmiany bez naszej zgody. Nowe zasady tworzenia rozporządzenia o Ogólnych Warunkach Umów nie uwzględniają wypracowania konsensusu przez organizacje związane z ochroną zdrowia, a jedynie dyktat Ministra Zdrowia.

Zmiany zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ
Fundusz chce na podstawie błędnych informacji podawanych przez system weryfikacji uprawnień usuwać deklaracje pacjentów. Wielu ubezpieczonych pacjentów zostanie wykreślonych z naszych list. Blisko połowa uznawanych przez system eWUŚ za nieuprawnionych w rzeczywistości posiada takie uprawnienia.
Wg NFZ pacjent musiałby ponownie składać deklarację w momencie kiedy zaświeci się na czerwono.

Przywrócenia dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia
Powrót do sprawdzonego modelu, który był bardzo skuteczny w profilaktyce i leczeniu naszych pacjentów.  Dotychczasowe efekty to zmniejszenie ilości hospitalizacji z powodu tych chorób. Te schorzenia są chorobami cywilizacyjnymi.

Przywrócenia prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania
Wprowadzenie skierowań powoduje przeniesienie kolejki do lekarzy rodzinnych bez ich skrócenia w tych poradniach specjalistycznych.

Nie chcą kolejek w POZ
Do przychodni trafią pacjenci onkologiczni, dermatologiczni, okulistyczni, a także urologiczni i endokrynologiczni. Spowoduje to powstanie kolejek w naszych gabinetach. Pacjenci będą czekali na lekarza przez wiele dni. Nasi pacjenci będą zmuszani do korzystania z komercyjnej służby zdrowia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę