Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kleszczy coraz więcej

Niemal dwa razy więcej niż przed rokiem i o połowę więcej niż przed miesiące – aż 113 przypadków zachorowań na boreliozę odnotowano w kwietniu w województwie podlaskim. W tym roku chorobę przenoszoną przez kleszcze stwierdzono już u niemal 400 osób, a specjaliści podkreślają, że tradycyjnie już wzmożony zrost zachorowań występuje od czerwca. Przeciwko boreliozie nie ma dostępnej szczepionki.

- Województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone przez zarówno dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale są też kleszcze przenoszące jednocześnie więcej niż jeden patogen – podkreślają pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, którzy prowadzą monitoring zachorować na choroby odkleszczowe w województwie podlaskim.
W kwietniu w rejonie łomżyńskim zanotowano 5 nowych przypadków zachorowań na boreliozę, w kolneńskim 3, a w grajewskim aż 18. Tu współczynnik zapadalności. czyli średnia liczba zachorowań na każde 100 000 mieszkańców, jest najwyższy w województwie i wyniósł aż 37,2. 
Pracownicy sanepidu podają, że z ich kilkuletnich obserwacji wynika, że w województwie podlaskim wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu notowany jest  drugim półroczu - w okresie od czerwca do grudnia. Jak wyjaśniają jest to związane bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym.
Przeciwko boreliozie nie ma dostępnej szczepionki dlatego jeśli przebywamy w rejonie, w którym jest dużo kleszczy, zasłaniajmy się przed nimi: długi rękaw i spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy zmniejszają ryzyko zaatakowania przez kleszcza. Po każdym pobycie w lesie lub na łące dokładnie sprawdzajmy całe ciało. Najskuteczniejsza w przenoszeniu boreliozy jest postać nimfy, która ma zaledwie 1-1,5 mm długości. Pamiętajmy też, że nie każdy kleszcz zaraża. Jeśli wyjmiemy go przed upływem doby prawdopodobieństwo zakażenia chorobą odkleszczową, w tym boreliozą, jest znikome.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę