Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Duże zainteresowanie szkoleniami „Autyzm – co dalej?”

Główne zdjęcie
Ewa Sznejder

- W ostatnich latach zmieniło się podejście naukowców i praktyków do autyzmu, który postrzegano jako chorobę mózgu, gdy jest to również choroba ciała – mówi Ewa Sznejder, współzałożycielka i prezes Fundacji Czas Lokalny, która w Łomży zorganizowała szkolenia z terapii i leczenia dzieci autystycznych. - Na pierwsze spotkanie z inicjatywy członków łomżyńskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu przyszło prawie 50 osób: rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 10, Publicznego Przedszkola nr 4 i z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wykład prowadziła dietetyk medyczny Ewa Jagodzińska, ekspert z zakresu diety dzieci z autyzmem. Drugi poprowadzi już we wtorek, 11. czerwca, psycholog i terapeuta integracji sensorycznej Iwona Dąbrowska na temat znaczącej roli zmysłów w terapii dzieci autystycznych. Nasze szkolenia są nieodpłatne.

- Cykl wykładów i warsztatów ph. „Autyzm - co dalej?” pomoże rodzicom, babciom i dziadkom dziecka autystycznego w przyjęciu roli terapeuty, aby w domu umieli wspierać terapię, prowadzoną przez specjalistów – kontynuuje Ewa Sznejder. - Dietetyk Ewa Jagodzińska służyła im wiedzą i doświadczeniem podczas półtoragodzinnego wykładu i konsultacji indywidualnych aż do godz. 21.
Na piątkowym spotkaniu w starostwie można było dowiedzieć się, że dzieci z autyzmem miewają chore jelita, alergię i cierpią na grzybicę, zwłaszcza - grzyba candida. Z tych przyczyn najbardziej rozpowszechnione wśród chorych na autyzm są diety: bezmleczna, bezcukrowa i bezglutenowa. 
- Nietolerancja na przetwory z mleka, cukier i gluten bierze się z tego, że u dzieci autystycznych przez nieszczelne ścianki jelita do krwiobiegu i do mózgu przedostają się różnorodne niepożądane substancje, które działają jak opiaty, czyli na podobieństwo narkotyków - wyjaśnia Ewa Sznejder. - Dlatego nasze dzieci bywają niespokojne, pobudzone, agresywne i mają zaburzenia w czasie snu.
Uczestnicy szkolenia dowiadywali się i takich rzeczy, że pół litra wody smakowej zawiera sześć łyżeczek cukru, który może chore dziecko doprowadzić do stanu histerii. Dietetyk medyczny Ewa Jagodzińska udzielała porad stosownie do konkretnej sytuacji rodzin, stale podkreślając, żeby dzieci jadły żywność jak najmniej przetworzoną, bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

O zaburzeniach sensorycznych i terapii mowy
Kolejny wykład we wtorek, 11. czerwca, o godz. 17. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży przy Szosie Zambrowskiej 1/27 (wejście przez Pizza Chata). Zaburzenia sensoryczne u dzieci autystycznych omówi Iwona Dąbrowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zambrowie. Psycholog i terapeuta integracji sensorycznej przybliży, na czym polegają zaburzenia zmysłów. Niestety, ciągle mało kto wie, że dzieci z autyzmem inaczej niż większość doświadczają świata. Na przykład, są nadwrażliwe na dźwięki: słyszą głos nauczyciela w klasie, ale także to, jak koleżanka odwija papierek cukierka, odsuwa krzesełko czy upuszcza długopis. Nadmiar tego typu bodźców nie pozwala im się skupić na lekcji, zaś taka nadwrażliwość dotyczy nie tylko słuchu...
Ostatni wykład i dyskusję pierwszej edycji cyklu „Autyzm – co dalej” zaplanowano na czwartek, 27. czerwca, o godz. 17. w sali konferencyjnej starostwa. Poprowadzi je doświadczony logopeda Jolanta Szczepocka, pracująca, m.in., z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łomży.
- Cieszymy się, że zainteresowanie naszym szkoleniem okazało się dużo większe, niż początkowo się spodziewaliśmy, a jednocześnie szkoda, że nie mogliśmy przyjąć prawie połowy chętnych na dwudniowe warsztaty „Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dzieci?”,  które poprowadzą terapeuci Ewa Kowalewska i Wojciech Depczyński z Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku – tłumaczy Ewa Sznejder. - Warsztaty odbędą się 22. i 23. czerwca od godz. 9.30 do 17.30 w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55 w Łomży. Szkolenia w tym cyklu sfinansował Urząd Miejski w Łomży. Postaramy się znaleźć dofinansowanie na kolejny cykl warsztatów z myślą o chętnych w przyszłości. Prowadzimy na nie zapisy: autyzm.lomza@o2.pl.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę