Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jubileuszowy konkurs Jana Kulki rozstrzygnięty

Mirosław Kowalski z Mysłowic zdobył pierwsze miejsce w XX Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Jury z udziałem znanej aktorki Marty Klubowicz przyznało jeszcze cztery inne nagrody i wyróżnienia, w tym za wiersz o tematyce łomżyńskiej Tomaszowi Przybyłko z Bierunia, który jest związany rodzinnie z tymi terenami. Z racji jubileuszu organizujący konkurs Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych wydał specjalny tomik „XX wierszy o Łomży”, zbierający wszystkie nagrodzone wiersze o tematyce łomżyńskiej. Konkursową galę w Hali Kultury zakończył koncert Elżbiety Adamiak, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej piosenki poetyckiej.

Na tegoroczny ogólnopolski konkurs im. Jana Kulki nadesłano 274 zestawy wierszy. Oceniało je jury w składzie: Marta Klubowicz – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, tłumaczka literatury niemieckiej, poetka; Elżbieta Michalska – poetka ze Złotorii, już po raz kolejny zasiadająca w jury łomżyńskiego konkursu oraz Karol Samsel – poeta i literaturoznawca z Ostrołęki, redaktor naczelny tamtejszego rocznika literackiego „Przydroża”.
I miejsce i trzy tysiące złotych brutto za zestaw tekstów przyznano Mirosławowi Kowalskiemu z Mysłowic. W jubileuszowym roku główny sponsor konkursu od jego początku, Zakłady Spożywcze Bona w Łomży, zwiększył nagrodę główną o tysiąc złotych - dla porównania Grand Prix ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka było tylko o tysiąc złotych wyższe, tak więc pod względem wysokości nagród konkurs im. Kulki jest jedną z najatrakcyjniejszych imprez poetyckich w kraju. 

– To dla mnie ogromne zaskoczenie, bo brałem udział w kilku wcześniejszych edycjach tego konkursu, ale bez powodzenia – mówi Mirosław Kowalski, 53-letni poeta ze sporym dorobkiem, zdobywca licznych  nagród i wyróżnień w innych konkursach, zamieszczający wiersze w antologiach i almanachach, autor tomiku „Zwyczajnie”. – Konkurs w Łomży jest konkursem bardzo prestiżowym, bierze w nim udział wielu bardzo dobrych poetów, dlatego ta nagroda jest dla mnie czymś bardzo nobilitującym i również mobilizującym do pisania na przyszłość. 

II miejsce i nagrodę w wysokości 1200 złotych brutto, ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Przejaciół Ziemi Łomżyńskiej, zdobył zestaw wierszy autorstwa  29-letniego Jakuba Wasilewskiego z Koła: z zawodu programisty, z zamiłowania poety, laureata wielu nagród w konkursach poetyckich oraz ortograficznych.
III nagrodę i tysiąc złotych brutto, ufundowane przez organizatora konkursu, Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych, otrzymał  twórca zestawu wierszy, 67-letni Czesław Markiewicz z Zielonej Góry: dziennikarz radiowy, poeta, prozaik, krytyk, eseista, autor siedmiu tomików poetyckich oraz książek prozatorskich.
Jury przyznało również wyróżnienie, to jest wydrukowanie wierszy w dorocznym tomiku podsumowującym konkurs, 41-letniej Anecie Jasłowskiej z Wrzosowa koło Kamienia Pomorskiego, absolwentce Pedagogiki Opiekuńczej i Resocjalizacyjnej Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, autorce tomiku „Na fali słowa”.

Najlepszy wiersz o tematyce łomżyńskiej, który trafił nie tylko do tomiku podsumowującego konkurs, ale również do jubileuszowego „XX wierszy o Łomży”, napisał 45-letni Tomasz Przybyłko z Bierunia, autor spektakli wystawianych w BOK Bieruń oraz debiutanckiego tomiku, interesujący się witrażownictwem, malarstwem i literaturą. Wiersz „Supraśl Grajewo” przyniósł mu tysiąc złotych  brutto, ufundowane przez prezydenta Łomży.

–  Moja mama Marianna urodziła się w Wąsoszu, skąd pochodzi też cała nasza rodzina – mówi Tomasz Przybyłko. – Pojechała na Śląsk za pracą i już tam została. Ja urodziłem się w Tychach, żeby było ciekawiej w roku 1977, kiedy Jan Kulka opuścił Dolny Śląsk i przeniósł się do Łomży, co ma nieco symboliczny wymiar. Moje pisanie zaczęło się od spotkania z poetką Elą Michalską (jurorką tegorocznego konkursu – red.) i przez artystkę Kalinę Dulko, która namówiła mnie do spróbowania swoich sił. Dlatego cieszę się z tej nagrody, bo nigdy wcześniej tu nie byłem, a jakiś sentyment do tych terenów mam, więc dzięki temu konkursowi miałem szansę tu przyjechać. 

Finałem jubileuszowej gali był koncert, dawno w Łomży nie słyszanej, Elżbiety Adamiak, obecnej na scenie poetyckiej od roku 1976. Towarzyszyli jej pianista i wokalista Piotr Goliat i kontrabasista Piotr Górka, a wśród dziewięciu wykonanych piosenek nie zabrakło znanych przebojów „Jesienna zaduma” czy „Do Wenecji stąd dalej codzień” oraz śpiewanych przez Piotra Goliata „Powiedz mi cokolwiek” i „W moim domu”. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę