Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Żeby być dobrą mamą trzeba wiedzieć...

„Świadome macierzyństwo kluczem do odpowiedzialnego rodzicielstwa, miłości i bliskości” to tytuł konferencji naukowo szkoleniowej, która odbywa się w Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Naukowcy mówią nie tylko o tym jak w stanach nagłych zajmować się ciężarną, ale także o m.in. tym co kobiety powinny jeść przed i w trakcie ciąży. Po południu (po godz. 16.) odbędzie się prezentacja filmu „Poród w ekstazie”, a dyskusję przed i po nim poprowadzą działacze Fundacji Rodzić po Ludzku.

Prof. dr hab. n. med. Michał Jóźwik
Prof. dr hab. n. med. Michał Jóźwik
Ewa Jarymowicz
Ewa Jarymowicz

Konferencja naukowo-szkoleniową adresowana jest przede wszystkim do środowiska medycznego. Sąd szereg wykładów dotyczących aspektów opieki nad kobietą ciężarną i rodzącą oraz znaczenia porodu fizjologicznego dla matki i dziecka. Ale z wiedzy profesorów skorzystać mogły także przyszłe mamy, które przyszły na wykłady. Prof. dr hab. n. med. Michał Jóźwik, który mówił o diecie kobiety ciężarnej podkreślał, że co prawda właściwie zaplanowana dieta powinna wystarczyć dla zapewnienia diety kobiety i potomstwa w każdych chwilach życia, to jednak są takie substancje, których spożycie pomimo właściwej diety może być niewystarczające.  
- Należą do nich długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA). Zbadano, ze związek ten powoduje lepsze widzenie, rozwój motoryczny płodu i jego rozwój poznawczy, oraz zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego – mówił profesor Jóźwiak, dodając, że „wykształcone złe nawyki żywieniowe, pośpiech w przyjmowaniu posiłków oraz jedzenie posiłków typu fast-food zmuszają lekarzy prowadzących opiekę nad ciężarną do szerokiego ale rozsądnego stosowania suplementacji witaminowo-mineralnej i propagowania jedzenia zdrowych pokarmów”.
Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość odbycia nauki przewijania noworodka,  czy wiązania chust w których noszone są dzieci.
- Chusta daje mnóstwo możliwości. Nie sposób nauczyć się dobrze wszystkich dostępnych wiązań. Na początku warto opanować i doskonalić jedno lub dwa – np. kangura i kieszonkę – mówi Ewa Jarymowicz, pokazując jak prawidłowo wiązać chustę. - Tak noszone dzieci są stale blisko mamy czy taty. Dzieci czują ciepło rodziców, a rodzice czuje je. Tak rodzi się prawdziwa bliskość, której maluch potrzebują – mówiła, dodając, że noszenie w chustach jest zdrowe i dobre dla dzieci.
- Noworodki nie są przystosowane do leżenia płasko na plecach. W brzuchu mamy one były zwinięte w literę „C” i w chuście, w przeciwieństwie do wózków tak jest - podkreślała.

Organizatorami konferencji są Instytut Medyczny im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty PWSIiP w Łomży, Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz Fundacja Rodzić po Ludzku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę