Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kronika łomżyńska

BEZPŁATNE badania mammograficzne dla kobiet pomiędzy 50 a 59 rokiem życia prowadzi Szpital Wojewódzki w Łomży.
ODDZIAŁ Funduszu Poręczeń Kredytowych, mający pomagać małym firmom, rozpoczął działalność w Łomży.
NIEMIECKA fundacja „Kassel” finansuje prace porządkowe na cmentarzu żołnierzy z I wojny światowej w Jedwabnem.
Sąd Okręgowy w Łomży nakazał Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłatę 700 tys. zł byłym pracownikom łomżyńskiej „bawełny”, tytułem zaległych poborów.
GŁÓWNĄ nagrodę Polsko – Litewskiej Izby Gospodarczej otrzymał śniadowski PREFBET na X Polskiej Wystawie Narodowej „Polexport 2003” w Kownie za system elementów z betonu komórkowego.
ŁOMŻYŃSKA prowincja Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny – jako jedna z trzech w kraju – świętuje jubileusz 125-lecia utworzenia.
17-kilogramową kalarepę wyhodowali w swoim ogródku w Piątnicy Jadwiga, Zygmunt i Jarosław Kortowscy. Niezwykły okaz przekazali Domowi Pomocy Społecznej z Łomży na surówkę.
GMINNE Centrum Informacji tworzy w Wysokiem Mazowieckiem Zarząd Okręgowy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Łomży.
59 DRUŻYNA Harcerska „Ptaki Ptakom” zafundowała wielkie harcowanie uczniom Szkoły Podstawowej w Szumowie.
ZESPÓŁ ostrołęckiego „Diamentu” zdobył główną nagrodę w Turnieju Piłkarskim Juniorów o Puchar Tygodnika „Kontakty”.
ZMARŁA Helena Bielicka – wieloletnia, zasłużona nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży. Pochowana została na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży.
ZARZĄD Główny Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej przekazał Zespołowi Szkół w Jedwabnem sprzęt sportowy o wartości 6 tys. złotych.
RAK w XXI wieku – przyczyny, zagrożenia i nadzieje – konferencja naukowa pod tym hasłem była jednym z głównych elementów obchodów 10-lecia Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży.
WODOCIĄGI z Kolna i Kumelska zaopatrywać będą w wodę 25 okolicznych wsi.
NA 13 tys. hektarów polują myśliwi z koła łowieckiego „Cyranka” w Kolnie.
PEŁNOWYMIAROWĄ halę sportową o wartości 1,5 mln złotych otrzymali mieszkańcy Nura.
NOWĄ siedzibę otrzymał Komisariat Policji w Szczuczynie. 100 tys. zł na jej przygotowanie znalazł samorząd gminy.
PUBLICZNE Gminazjum nr 3 z Grajewa zwyciężyło w III Memoriale Wojciecha Rogowskiego w lekkiej atletyce, rozegranym w Wojewodzinie.
54-LETNI mieszkaniec Kolna odpowie przed sądem za doprowadzenie 25-letniej córki do współżycia seksualnego.
KILKUSETKILOGRAMOWĄ bombę lotniczą z II wojny światowej odkopano podczas budowy sieci kanalizacyjnej w Kupiskach.
350 TON soli do zimowego posypywania chodników i ulic zgromadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Wprowadzono też całodobowe dyżury pracowników.
MĘSKA głowa została znaleziona przez grzybiarza w pobliżu wsi Wyszonki Błonie (pow. wysokomazowiecki), a nieco dalej – zwłoki mężczyzny i samochód osobowy. Jak ustaliła policja i prokuratura 70-letni mieszkaniec jednej z pobliskich wsi zginął w wypadku drogowym. Sprawca został aresztowany.
PRAWIE 11 tys. złotych przyniosła kolejna kwesta na pomoc łomżyńskiemu Hospicjum p.w. Św. Ducha.
RADA Miejska w Łomży zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego terenów przy zbiegu ul. Zawadzkiej i Gen. Sikorskiego, co otwiera drogę do budowy w tym miejscu supermarketu.
W WYNIKU ran odniesionych w wypadku samochodowym zmarł dr Zbigniew Rawa, znany specjalista chirurgii, b. kierownik polikliniki policyjnej, prezes łomżyńskiego oddziału PCK. Miał 77 lat.
SZEŚCIORO łomżyńskich studentów, wśród trzydzieściorga ze wszystkich uczelni państwowych i prywatnych w kraju, zdobyło tytuł „Europrymusa”.
GIMNAZJUM z Jedwabnego, którego uczniowie skorzystali ze specjalnego zaproszenia Jolanty Kwaśniewskiej do Stanów Zjednoczonych, wystąpiło z Klubu Szkół Tolerancji. – Dzieci, które pewnie więcej znają się na tolerancji niż dorośli, cierpią z powodu konfliktu dorosłych – skomentowała ten fakt inicjatorka i patronka klubu.
PRZYGODY Rudego Dżila – to tytuł kolejnej, 40. już premiery w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Przedstawienie wyreżyserował Zbigniew Głowacki, scenografię opracowała Halina Zalewska-Słobodzianek, a muzykę skomponował Bogdan Szczepański.
KS. DR Józef Łupiński, podczas seminarium historycznego w Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym im. Wagów zaprezentował swoją książkę zatytułowaną „Dzieje grekokatolików w Królestwie Polskim po Powstaniu Styczniowym”.
PRZY ul. Wojska Polskiego w Łomży został uruchomiony nowy urząd pocztowy.
JADWIGA Solińska – znana pisarka, poetka, gawędziarka i autorka prac plastycznych, a także wykonawczyni suszonych bukietów z Wąsosza otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga.
ARCHEOLOG Antoni Smoliński oraz jego współpracownicy: Małgorzata Kiełbasińska i Krzysztof Karasiewicz, badający Wzgórze św. Wawrzyńca w Starej Łomży zostali uhonorowani przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego srebrnym i brązowymi Krzyżami Zasługi.
ORKIESTRA Salonów Warszawy, na zaproszenie Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych wystąpiła ze specjalnym koncertem w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej.
ŁOMŻYŃSCY policjanci zatrzymali trzyosobową grupę włamywaczy do samochodów.
ZAKOŃCZYŁ się remont elewacji zabytkowego gmachu łomżyńskich sądów przy ul. Dwornej 16.
PRAWIE 2 tys. czytelników korzysta z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie. W tym roku ich liczba zwiększyła się o 150.
ZDJĘCIE „Lot łabędzia” wykonane przez łomżyńskiego fotografika Jerzego Chaberka otrzymało Grand Prix na prestiżowym konkursie fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego.
ZDANIEM Wojewody Podlaskiego, prezydent Łomży nie naruszył prawa, wyrażając zgodę na budowę w mieście sklepu wielkopowierzchniowego. Decyzje w tej sprawie zaskarżyli łomżyńscy kupcy.
6 MILIONÓW złotych kosztować będzie dostosowanie miejskiej oczyszczalni ścieków w Zambrowie do wymogów Unii Europejskiej.
80-LECIE Polskiego Związku Łowieckiego świętowali łomżyńscy myśliwi. Jest ich w całym okręgu ponad tysiąc.
DWAJ członkowie kierownictwa spółki telekomunikacyjnej „Szeptel” z Szepietowa oraz jeden z akcjonariuszy zostali aresztowani za spowodowanie poważnych strat ekonomicznych.
TRZY kolejne maszty do fotoradaru staną przy ul. Sikorskiego, Wojska Polskiego i Al. Legionów w Łomży. Fotoradary ustawione przy ul. Zawadzkiej i ul. Piłsudskiego przyłapały dotychczas prawie 1,5 tys. kierowców przekraczających dozwoloną szybkość.
PRAWIE 2 tony makulatury zebrali pracownicy łomżyńskiego ratusza w trakcie akcji „Sprzątanie biur”.
UCZNIOWIE Szkoły Podstawowej w Pniewie (gm. Łomża) przystąpili do programu „Szkoły promującej zdrowie”.
MINĘŁA 55 rocznica śmierci biskupa łomżyńskiego, Stanisława Kostki – Łukomskiego, który w 1944 r.
przekonał wycofujących się z Łomży Niemców, by nie wysadzali w powietrze zabytkowej Katedry.
HARCERZE z 48 Specjalnościowej Drużyny „Commando” z Łomży, nurkując w lodowatej wodzie, sprzątali dno Narwi. Była to pierwsza taka akcja.
240 TAKSÓWEK jeździ codziennie ulicami Łomży.
TOMASZ Stańko – jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów jazzowych wystąpił w Łomży.
TOWARZYSTWO Miłośników Rajgrodu wznowiło wspomnienia Jana Truszkowskiego „Wstawaj, na Sybir nas wywożą”.
KSIĄDZ Janusz Marian Kotowski – proboszcz z parafii Poryte zorganizował parafialno-międzyszkolny Przegląd Piosenki Bogojczyźnianej. Startowało dziewięcioro wykonawców, a najwyżej oceniono występ Przemka Pisowodzkiego z Korzenistego.
PONAD 50 druhen i druhów z całego kraju wzięło udział w 22. Listopadowym Spotkaniu Drużyny Harcerzy – Weteranów Ziemi Łomżyńskiej.
AMBASADA Rosyjska sfinansowała prace porządkowe na cmentarzu żołnierzy radzieckich poległych w trakcie II wojny światowej w Wincencie.
URZĄD Miejski w Łomży otrzymał dyplom za dbałość o podnoszenie poziomu wykształcenia kadry w ramach konkursu „Laur Edukacji Samorządowej”.
ASPIRANT Tadeusz Borkowski i aspirant sztabowy Krzysztof Chmura z Komendy Miejskiej Policji w Łomży zostali laureatami II Konkursu Służb Dyżurnych Policji Województwa Podlaskiego.
PONAD 4,5 miliona złotych kosztowało rozminowanie poligonu wojskowego w Czerwonym Borze. Prace zostały definitywnie zakończone.
SPÓŁDZIELNIA Mleczarska „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem zdobyła Medal Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich na XII Targach Mleczarskich „Mleko-Expo 2003” w Warszawie za masło „extra osełka” oraz sery: „prymus light”, „oscypek” i „Faruki”.
OKOŁO 500 mieszkańców Łomży i okolic korzysta z darmowych posiłków w stołówce „Caritas” Diecezji Łomżyńskiej. Potrzebujących jest dwukrotnie więcej.
PRAWIE 800 tysięcy złotych wpłaci spółka wznosząca supermarket przy rondzie „Solidarności” w Łomży na porządkowanie systemu komunikacyjnego w mieście, w ramach tzw. „offsetu”.
SPECJALIŚCI z warszawskiej pracowni zakończyli konserwację zabytkowych obrazów „Rozesłanie Braci przez Św. Franciszka” , „Wniebowstąpienie Pana Jezusa” oraz „Św. Teresa”. Dzieła wróciły na swoje miejsce w kościele Ojców Kapucynów w Łomży.
„POTYCZKI” – gazetka wydawana przez Gimnazjum Publiczne w Piątnicy zdobyła I miejsce w konkursie zorganizowanym przez redakcję tygodnika „Kontakty” oraz Podlaskie Kuratorium Oświaty na najlepszą gazetkę szkolną.
ROMAN BORAWSKI - artysta plastyk, na co dzień dyrektor Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży otworzył w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego wystawę swoich obrazów.
PRAWIE 200 wykonawców zaprezentowało się podczas Przeglądu Dorobku Kulturalnego Grajewa.
PONAD 20 lat trwa remont dworca kolejowego w Grajewie. Niestety, końca prac nadal nie widać.
SAMORZĄD miasta i powiatu zadecydowały o wspólnej budowie hali sportowej w Kolnie.
PÓŁ tysiąca mieszkańców Kolna objął Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dożywianiem w ramach współpracy z Agencją Rynku Rolnego.
ROZPOCZĘŁA się przebudowa niebezpiecznego zakrętu obok Zespołu Szkół Zawodowych w Szczuczynie.
4 LATA pozbawienia wolności i grzywny po 15 tys. złotych – to kary dla dwóch młodych mieszkańców Łomży i Ełku za posiadanie 20 dkg narkotyków.
PRZED sądem w Wysokiem Mazowieckiem stanie 54-letni mężczyzna, który wykorzystał seksualnie chorą psychicznie kobietę.
EKSPORTOWANE do USA piwo Łomża Wyborowe znalazło się w czołówce piwnych marek pod względem wielkości sprzedaży na rynku amerykańskim. Tylko w 2000 roku Amerykanie kupili o 40 proc. łomżyńskiego piwa więcej niż jeszcze rok wcześniej.
RADA Miejska w Łomży odrzuciła propozycję Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w sprawie podwyżki opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.
PRAWIE połowa dzieci z przedszkoli i z młodszych klas szkół podstawowych z pow. łomżyńskiego ma zaburzenia lub opóźnienia w rozwoju mowy.
JAKO druga w kraju Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy pod Łomżą otrzymała Certyfikat ISO 14001, gwarantujący produkcję przyjazną środowisku.
JADWIGA Domitrz, prowadząca kiosk „Ruch” w Łomży przy ul. Księcia Janusza I, w siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszego sprzedawcę, już po raz czwarty otrzymała tytuł Partnera Roku.
STANISŁAW Zagórski – prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt działalności, na wniosek Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Z FUNKCJI wiceprzewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego odwołany został pochodzący z Łomży Sławomir Zgrzywa. Powód: krytykowanie zarządu województwa.
KSIĘŻA Diecezji Łomżyńskiej dołączyli do grona pomagających rolnikom w wypełnianiu wniosków o unijne dopłaty.
OKOŁO 800 dodatków mieszkaniowych na kwotę 91 tys. złotych wypłaca uprawnionym Urząd Miasta w Kolnie.
PO sierpniowym odstrzale jednego basiora w gminie Zbójna, stado wilków przeniosło się w rejon Kadzidła i Łysych.
URZĄD Miejski w Łomży zmienił numery telefonów; nowy numer centrali: 215 67 00.
WOJCIECH Szczepkowski (57 lat) zastąpił odwołanego kilkanaście dni wcześniej Wojciecha Dzierzgowskiego na stanowisku dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
TRZECH lekarzy i jedna pielęgniarka ze szpitala w Zambrowie stanęło pod zarzutem sprowadzenia zagrożenia dla życia pacjenta. Podczas operacji w 1999 r. zostawili w jego brzuchu chustę chirurgiczną. Usunęli ją po 2,5 roku lekarze ze szpitala w Łomży; pacjent jednak zmarł.
BISKUP Stanisław Stefanek zadecydował o utworzeniu dwóch nowych parafii w Grajewie: św. Ojca Pio oraz Miłosierdzia Bożego.
KAROLINA Klejzerowicz (Ciechnaowiec) w kategorii dziecięcej, Krzysztof Skowera (Trojanówek) w kategorii dorosłych oraz Piotr Bondarczuk (Wieski) – to laureaci 23. Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Ludowych Instrumentach Pasterskich, który 30 listopada zakończył się w Ciechanowcu. Startowało ponad 120 muzyków w wieku od lat 3 do 75 z Podlasia, Mazowsza, Kaszub i Podhala.
PRACOWNICY Muzeum Przyrody w Drozdowie, podczas rutynowych badań roślinności w dolinie Narwi, odkryli rośliny i cebulki storczyka cuchnącego (Orchis coriofora). Tego akurat storczyka uważano za roślinę dawno wyginiętą.
W CZARNOCINIE, ale nie w podłomżyńskim tylko koło Radomia mieszka znakomity akordeonista, Józef... Łomża!
10 LAT temu pielęgniarka Teresa Steckiewicz założyła w Łomży Hospicjum pod wezwaniem Ducha Świętego.
DO PIWNICY przy Muzeum Przyrody w Drozdowie trafił mroczek posrebrzany – niezwykle rzadki w naszym regionie gatunek nietoperza.
STO przedstawień zaprezentował w ciągu minionych czterech lat Teatr Form Różnych z Zambrowa.
KOLEJNĄ edycję Konkursu o Medal im. Wiktora Godlewskiego ogłosiła kapituła pod przewodnictwem Romana Świerżewskiego. Zgłoszenia kandydatów za rok 2003 szczególnie zasłużonych dla ochrony przyrody, można składać do 31 stycznia 2004 roku pod adresem: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Pawła Olszewskiego 2, 07-325 Boguty Pianki. Bliższe informacje: tel. (086) 277 50 74.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę