Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 412

Alkohol zabija...

Maj – pobicie ze skutkiem śmiertelnym – zmarł 40-latek pobity przez 16-latka. Czerwiec – morderstwo – kobieta nożem dźgnęła w serce 51-latka. Lipiec – morderstwo – dwaj mężczyźni brutalnie zabili 31-latka. To śmiertelna seria prosto z Łomży. - Jeszcze wcześniej, też w tym roku, było jedno pobicie ze skutkiem śmiertelnym, tak więc mamy już cztery takie przypadki – mówi podkomisarz Sławomir Dąbrowski z KMP w Łomży, dodając że przez cały ubiegły rok w mieście nie było nawet jednego takiego zdarzenia. - Wszystkie te tragiczne zdarzenia rozgrywały się „przy alkoholu” - mówi policjant.

Do ostatniej ze zbrodni doszło w sobotę w opuszczonym domu przy Alei Legionów, vis a vis Mc Donalds'a. Zwłoki 31-letniego Marka C. znaleziono w niedzielę. Mężczyzna został brutalnie zabity dzień wcześniej. Jak podaje prokurator Maria Kudyba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży, ustalono podejrzanych popełnienia tego czynu. Są nimi: 54-letni Zdzisław M. mieszkaniec Łomży i 58-letni Marian J. bez stałego zameldowania. Podejrzanym Prokurator Rejonowy w Łomży przedstawił zarzuty działania w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia Marka C.. Na wniosek prokury Sąd Rejonowy w Łomży zastosował wobec nich areszty tymczasowe na okres po 3 miesiące.
- Nie miał szans na przeżycie – mówi Maria Kudyba opisując obrażenia jakich doznał 31-letni Marek C..
Z ustaleń śledczych wynika, że obaj mężczyźni bili 31-latka w głowę i klatkę piersiową cegłami i pięściami doprowadzając do zgonu.
- W wyniku doznanych uderzeń u Marka C. stwierdzono masywny zmiażdżeniowy uraz czaszkowo-mózgowy okolicy jarzmowo-skroniowej z wieloodłamowym złamaniem kości twarzoczaszki, pokrywy i podstawy twarzoczaszki, stłuczenia i zranienia tkanki nerwowej, silnego tępego urazu szyi po stronie prawej ze złamaniem prawego rożka kości gnykowej z rozłamaniem chrząstki tarczowatej, obfitym podbiegnięciem krwawym – podaje prokurator Kudyba, dodając, że doprowadziły one do zgonu mężczyzny.
Z przekazywanych przez policję informacji wynika, że cała trójka wcześniej piła alkohol, a w trakcie libacji doszło do sprzeczki. Zresztą - jak podkreśla podkom. Sławomir Dąbrowski - także do  poprzednich śmiertelnych zajść w Łomży dochodziło po alkoholu. Niespełna cztery tygodnie temu 46-letnia kobieta – Anna B. dźgnęła nożem prosto w serce 51-letniego Jana R. Oboje wcześniej spożywali alkohol i też się pokłócili. Także alkohol był przyczyną bójki do której doszło w połowie maja w jednym z mieszkań w Łomży. Wówczas 16-letni Jakub S. pobił 40-letniego mężczyznę, który trafił do szpitala i tam, pomimo udzielonej mu pomocy, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
Psycholog Małgorzata Rytel podkreśla, że alkohol jest substancją psychoaktywną i działa bezpośrednio na mózg i ośrodkowy układ nerwowy.
- Pod jego wpływem stajemy się bardziej odprężeni i zbyt pewni swoich możliwości, obniżona zostaje zdolność do reakcji. Człowiek pijany charakteryzuje się zachowaniami agresywnymi i ma znacznie obniżoną zdolność do kontroli własnych zachowań – mówi psycholog, dodając, że skutki społeczne nadużywania alkoholu są bardzo często tragiczne: od rozpadu małżeństwa, zburzonych relacji rodzinnych, utraty pracy, po niekontrolowaną agresję, przemoc i zabójstwa.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę