Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 listopada 2024 napisz DONOS@

Spotkanie koalicjantów w ramach projektu "CAS w powiecie łomżyńskim"

Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr w Białymstoku realizuje w powiecie łomżyńskim projekt pt. "Centrum Aktywizacji Społecznej w powiecie łomżyńskim". Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z zadań projektu jest ustanowienie na terenie powiatu łomżyńskiego lokalnej koalicji przeciw wykluczeniu społecznemu, która skupiałaby lokalne instytucje pomocy społecznej, instytucje rynku pracy oraz organizacje pozarządowe. Jej podstawowym zadaniem jest inicjowanie lokalnej współpracy, wymiana doświadczeń i informacji oraz wspólna diagnoza środowiska osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Wspólna deklaracja o wzajemnej współpracy została podpisana w dniu 15 października br. Wśród koalicjantów znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Łomży, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży, Powiatowy Urząd Pracy w Łomży, Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedwabnem, Fundacja Narwiańska z Drozdowa, Stowarzyszenie Wspierania Poradnictwa Obywatelskiego w Łomży, Stowarzyszenie "Rodzice Dzieciom" Troski Specjalnej w Marianowie, Caritas Diecezji Łomżyńskiej - Ośrodek Wsparcia Rodziny w Łomży.

Kontynuując myśl z poprzedniego spotkania w dniu 24 października koalicjanci spotkali się ponownie. Celem nadrzędnym spotkania była dyskusja nad potrzebą zdiagnozowania środowiska osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz sytuacją dzieci we współczesnej rodzinie.

Kolejne spotkanie koalicjantów już w listopadzie.
Zbigniew Biernacki
wt, 28 października 2008 12:41
Data ostatniej edycji: wt, 28 października 2008 12:49:25

4 Warszawskie Spotkania Ceramiczne

21 czerwca br. Warsztat Terapii Zajęciowej w Marianowie zaprezentował wyroby ceramiczne, które powstały podczas zajęć terapeutycznych na 4 Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych. Impreza odbyła się w Parku Skaryszewskim w Warszawie, a organizatorem spotkań był Związek Ceramików Polskich.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: 4
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zbigniew Biernacki
pon, 23 czerwca 2008 11:36
Data ostatniej edycji: pon, 23 czerwca 2008 12:04:26

Uroczyste obchody 65 rocznicy zbrodni w Lesie Jeziorkowskim

Uroczyste obchody 65 rocznicy zbrodni dokonanej przez hitlerowców na inteligencji łomżyńskiej i więźniach z łomżyńskiego więzienia. ‘Ocalałeś nie po to, aby żyć. Masz mało czasu. Trzeba dać świadectwo’. Ten cytat z wiersza ‘Pan Cogito’ Zbigniewa Herberta był myślą przewodnią uroczystości w Jeziorku. Uroczystości, która zgromadziła rzesze uczestników w każdym wieku…

8 czerwca bieżącego roku, w Miejscu Pamięci Narodowej na polanie lasu Jeziorkowskiego, odbyła się dwugodzinna uroczystość upamiętniająca 65 rocznicę zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej przez hitlerowców na członkach polskiego ruchu oporu z łomżyńskiego więzienia oraz inteligencji łomżyńskiej.  Organizatorzy, a byli nimi: Wójt Gminy Piątnica,  Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Piątnicy, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku oraz chór „Szkolne Słowiki” z opiekunem Beatą Sejnowską – Runo, zaprosili gości w osobach: Starosty Łomżyńskiego Pana Krzysztofa Kozickiego, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej P. Zygmunta Zdanowicza, Kombatantów – P. Tadeusza Rydzewskiego i P. Jana Komorowskiego /pochodzących z Jeziorka/, Zesłańców na Sybir – P.  Władysława Łukaszewicza i P. Ryszarda Pokropowicza. Obecni byli także: uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku, jak też  społeczność lokalna.W uroczystości uczestniczyły dwa poczty sztandarowe -  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz OSP w Jeziorku.Wszystkich obecnych w słowie wstępnym powitała P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Halina Chełstowska.

Uroczystość odbyła się  według następującego harmonogramu:
  • Część I - Wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1942 r. i 1943 r. w relacjach osób – świadków tamtych czasów na podst. książki autorstwa  Jerzego Smurzyńskiego pt. „Jeziorko, historia leśnej polany” i książki autorstwa  Beaty Sejnowskiej – Runo „Jeziorko, cmentarz na leśnej polanie” oraz montaż słowno – muzyczny  „Pamięć i Świadectwo” w wykonaniu chóru Szkolne Słowiki.
  • Część II - Msza Święta celebrowana przez Proboszcza Parafii Piątnica Ks. kanonika Szczepana Dobeckiego.
  • Część III - Apel  Poległych poprowadzony przez P. Sławomira Runo , złożenie pamiątkowych wieńców, zapalenie zniczy przez Starostę Łomżyńskiego oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Jeziorku. W imieniu ostatniego żyjącego skazańca z dnia 15 lipca 1943 roku, P. Jerzego Smurzyńskiego, wieniec złożyła i zapaliła znicz na grobie jego rodziców P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Halina Chełstowska  i P. Krzysztof Sobuta.
  • Część IV - Wspomnienia wojenne Pana Tadeusza Rydzewskiego.
W przygotowaniu obchodów 65 rocznicy zbrodni… aktywnie pomogli -  Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom Troski Specjalnej”  z siedzibą w Marianowie P. Zbigniew Biernacki, zapewniając doskonałe nagłośnienie  i niniejszą dokumentację zdjęciową oraz strażacy z OSP w Jeziorku – wcześniej porządkując teren cmentarza i zapewniając miejsca siedzące dla uczestników.

Honorową straż przy grobach pełnili harcerze z 59. DH „Ptaki Ptakom” z drużynowym Krzysztofem Pyczotem. Dzięki wsparciu P. Biernackiego, strażaków i harcerzy uroczystość miała godną oprawę i za to im serdecznie dziękuję!

Beata Sejnowska –  Runo, reżyser uroczystościi społeczny kustosz   Miejsca Pamięci Narodowej w lesie jeziorkowskim  
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zbigniew Biernacki
pon, 09 czerwca 2008 20:03
Data ostatniej edycji: wt, 10 czerwca 2008 06:11:30

"Usuwamy wewnętrzne bariery" w Piątnicy

W środę 4 czerwca Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie zaprezentowało w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy realizowany od blisko 3 lat program o nazwie „Usuwamy wewnętrzne bariery…”. Celem programu jest kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

W środę 4 czerwca Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie zaprezentowało w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy realizowany od blisko 3 lat program o nazwie „Usuwamy wewnętrzne bariery…”.Celem  programu jest kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Program adresowany jest głównie do młodzieży szkolnej i akademickiej, ale także do szeroko pojętej społeczności, w której tkwią obojętne, a często niestety także negatywne postawy wobec osób niepełnosprawnych. Założeniem tego programu jest zapoznanie odbiorcy z możliwościami i umiejętnościami naszych podopiecznych poprzez prezentację twórczości wokalnej, teatralnej, plastycznej, manualnej, i innej kształtowanej i rozwijanej podczas zajęć terapeutycznych prowadzonych w Warsztacie Terapii Zajęciowej.  Podczas spotkania w Piątnicy próbowaliśmy zainteresować młodzież gimnazjalną z Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy. Na ponad godzinny program przybyło ok. 150 młodych ludzi – gimnazjalistów oraz nauczyciele. Spotkanie pokazało trud, wytrwałość i mozolną pracę, którą musiały pokonać osoby niepełnosprawne prezentując swoje ograniczone możliwości; ograniczone samą niepełnosprawnością jak też często sprzężonymi z nią różnymi schorzeniami. Spotkanie miało na celu pokazać te ograniczenia i uwrażliwić odbiorcę na cierpienie drugiego człowieka w tym przypadku osoby niepełnosprawnej potrzebującej pomocy od nas – ludzi pełnosprawnych. Wiemy, że tego rodzaju wspólne przebywanie – nie przyniesie pożądanego  efektu natychmiast, ale wierzymy, że z czasem uwrażliwi społeczeństwo na potrzeby drugiego człowieka.  Przy okazji zwracamy się z apelem do dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów o zainteresowanie się naszym programem. Stowarzyszenie nasze otwarte jest na Państwa propozycje. Spotkania o których mowa mogą odbyć się również w Państwa szkole. Sala gimnastyczna lub aula są dostatecznym miejscem na prezentację naszego programu.Będziemy usatysfakcjonowani, jeśli uda nam się choć niewielką ilość osób zainteresować tym, co przygotowujemy podczas zajęć terapeutycznych z naszymi podopiecznymi w trakcie realizowania procesu rehabilitacyjnego. Państwa zainteresowanie będziemy odbierać jako przejaw humanitaryzmu wobec osób, którymi nasze Stowarzyszenie zajmuje się od ponad 10 lat. 
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zbigniew Biernacki
pt, 06 czerwca 2008 23:40
Data ostatniej edycji: so, 07 czerwca 2008 00:03:50

Dzień Dziecka w "Dolinie Mamuciej"

Dzień Dziecka w Warsztacie Terapii Zajęciowej obchodzony był w tym roku wyjątkowo, ponieważ wszystkie atrakcje z nim związane rozłożono aż na 2 dni. W piątek – 30 maja zorganizowano na boisku szkolnym w Marianowie zajęcia rekreacyjno-sportowe, w których czynny udział brali uczestnicy oraz cała kadra terapeutyczna.

 W piątek – 30 maja zorganizowano na boisku szkolnym w Marianowie zajęcia rekreacyjno-sportowe, w których czynny udział brali uczestnicy oraz cała kadra terapeutyczna. W ramach bloku sportowego odbyły się różnego rodzaju gry i zabawy zręcznościowe, bieg slalomem itp. Odbył się też konkurs piosenki. Były słodycze, dyplomy, pochwały satysfakcja z udanej zabawy. Natomiast 5 czerwca wszyscy uczestnicy przenieśli się do gospodarstwa agroturystycznego o nazwie „Mamucia Dolina” położonego we wsi Szostaki k/Jedwabnego, gdzie w otoczeniu eksponatów z początków wspólnot plemiennych i przy pięknej  letniej pogodzie mogli wypoczywać bawiąc się takimi czynnościami jak krzesanie ognia, własnoręczne robienie mąki w prymitywnych żarnach, pieczenie podpłomyków i wiele innych zajęć. Obserwowano dolinę Biebrzy, pieczono kiełbaski, słuchano gawędy na temat życia ludzi w pradawnych czasach i czynnie wypoczywano na świeżym powietrzu. Wszyscy wrócili opaleni, zadowoleni oraz  bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.Właścicielowi gospodarstwa Panu Markowi Dąbrowskiemu serdecznie dziękujemy za gościnność, przyjemną atmosferę i miłe wrażenia.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zbigniew Biernacki
pt, 06 czerwca 2008 11:42
Data ostatniej edycji: pt, 06 czerwca 2008 12:09:13

MAJÓWKA INTEGRACYJNA W BIAŁYMSTOKU

W niedzielne popłudnie (18 maja 2008 r.) podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie uczestniczyli w VII Majówce Integracynej, która odbyła się w Parku Zwierzynieckim w Bialymstoku. Majówkę zorganizowali: Zespół Szkół nr 12 w Białymstoku i Fundacja doktor Klown. W programie przewidziano m.in. występy sceniczne osob niepełnosprawnych, wystawę prac plastycznych, konkursy i zabawy integracyjne, zwiedzanie ZOO oraz pokaz tańców cygańskich i hiszpańskich.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zbigniew Biernacki
wt, 20 maja 2008 09:06
Data ostatniej edycji: wt, 20 maja 2008 13:54:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę