Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie

Ból kręgosłupa to najczęściej występujące schorzenie układu kostnego. Ból pleców jest bardzo poważnym problemem krajów wysokorozwiniętych. Niedostateczna aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, brak profilaktyki i wczesnej diagnostyki problemów z kręgosłupem, powoduje, że coraz więcej osób cierpi na bóle pleców.

Dlaczego kręgosłup boli?

Ból kręgosłupa wynika w dużej mierze z jego roli, jaką pełni z uwagi na fizjonomię budowy człowieka. Przede wszystkim stanowi on funkcję podporową, jest niejako rusztowaniem dla całego ciała. Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa bardzo ściśle powiązane są z przeciążeniami, jakie mają miejsce podczas całego życia. Wraz z wiekiem zatracona jest ruchomość i elastyczność kręgosłupa, dochodzi do zmniejszenia przestrzeni międzykręgowych w wyniku eksploatacji dysków. 

Kręgosłup posiada trzy naturalne krzywizny – lordozę szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową. Najczęściej diagnozowane są zwyrodnienia w dolnym odcinku kręgosłupa, który ze względu na swoje umiejscowienie jest narażony na największe przeciążenia. 

Ból kręgosłupa może być także spowodowany nieprawidłowościami w budowie anatomicznej lub powstać w wyniku urazu mechanicznego. 

Z uwagi na rolę posturalną kręgosłupa i wszystkie inne funkcje, jakie odgrywa w układzie ruchu, nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych kręgosłupa. 

Ból kręgosłupa – rodzaje

Rodzaje bólu kręgosłupa zależą przede wszystkim od odcinka, w którym ból jest umiejscowiony. Kręgosłup zbudowany jest z 33-34 kręgów i dzieli się na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy oraz guziczny. 

W zależności od lokalizacji bólu kręgosłupa można wyróżnić:

  • Ból kręgosłupa na wysokości szyi, jest zwykle nerwobólem odcinka szyjnego kręgosłupa. Może powstawać w wyniku nieprawidłowej pozycji podczas snu, gwałtownego obrotu głowy lub być związany z silnym stresem, gdzie ból kręgosłupa w odcinku szyjnym jest też związany z napięciem mięśniowym karku (górnych aktonów mięśnia czworobocznego). 

  • Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, wynika z przeciążeń konstrukcji nośnej kręgosłupa, jaką ten odkrywa w kontekście narządów klatki piersiowej. Odcinek piersiowy kręgosłupa charakteryzuje się z mniejszą ruchomością i jest stabilizowany przez mięśnie tzw. gorsetu mięśniowego, obejmującego mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz brzucha. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może mieć podłoże anatomiczne (skolioza), mechaniczne (uraz), reumatologiczne lub fizjologiczne o uwarunkowaniu hormonalnym m.in. ciąża, menstruacja lub menopauza. 

  • Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, często zwany bólem krzyża to dolegliwość najbardziej dotkliwa i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Ból kręgosłupa w dolnym odcinku utrudnia poruszanie się. W przypadku rwy kulszowej ze względu ucisk nerwu kulszowego może promieniować wzdłuż kończyn dolnych. Dochodzi wówczas do osłabienia odruchów, a przeszywający ból ogranicza czucie w kończynie. 

Ból kręgosłupa bez względu na jego odcinek bardzo często wywołany jest wypukliną lub przepukliną dysku. Wystające krążki, dyski zlokalizowane w przestrzeniach międzykręgowych kręgosłupa ulegają wówczas wysunięciu i uciskają na nerwy lub rdzeń kręgowy. Dyskopatia powoduje uporczywy ból kręgosłupa, który w większości przypadków doskwiera z mniejszym lub większym nasileniem przez całe życie. 

Ból kręgosłupa – przyczyny

Ból kręgosłupa i jego nasilenie może być uwarunkowany występowaniu czynników sprzyjających zwyrodnieniu poszczególnych odcinków kręgosłupa.

  • Choroby i zaburzenia, w których przebiegu występuje ból kręgosłupa – m.in. zaburzenia neurologiczne i choroby nowotworowe. 

  • Uszkodzenia mechaniczne, urazy powstałe np. w wyniku wypadku.

  • Otyłość i nadmierna masa ciała - powodują silne przeciążenia na wszystkich odcinkach kręgosłupa. 

  • Siedzący tryb życia – ból kręgosłupa jest zjawiskiem osiągającym rozmiary epidemii wśród pracowników umysłowych. 

  • Brak aktywności fizycznej – ból kręgosłupa wynika z braku ćwiczeń wpływających na jego elastyczność i ruchomość w poszczególnych płaszczyznach. Rozciąganie poszczególnych odcinków to najprostsza i najtańsza profilaktyka, zapobiegająca bólom kręgosłupa. 

Leczenie bólu kręgosłupa jest uzależnione od przyczyny jego powstania. Podjęcie działań terapeutycznych należy poprzedzić od wnikliwej diagnostyki zleconej przez lekarza ortopedę. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę